Obamova diplomatska zaušnica Netanjahuju

Bela hiša v VS ni obranila svojega tesnega zaveznika.

Objavljeno
23. december 2016 23.33
ISRAEL-PALESTINIANS/UN
Sebastijan Kopušar, New York
Sebastijan Kopušar, New York
New York – ZDA danes niso uporabile veta ter zavrnile resolucije varnostnega sveta, v kateri ta ostro obsoja gradnjo židovskih naselbin na zemlji, ki naj bi pripadala Palestincem. Ostalih štirinajst je odločitev soglasno potrdilo in jo pozdravilo z glasnim aplavzom.

Sprejem resolucije, ki zahteva, da Izrael »nemudoma in popolnoma preneha z aktivnostmi pri naseljih na okupiranem palestinskem ozemlju, vključno z vzhodnim Jeruzalemom«, hkrati pa ustanovitev teh naselij razglaša za »nelegalno ter očitno kršitev mednarodnega prava«, je prišel po dveh dneh zakulisnih diplomatskih pritiskov. Izraelske oblasti so najprej v četrtek prepričale Egipt, da je umaknil predlog resolucije, hkrati pa prek vseh svojih lobistov v ZDA pritisnile na Belo hišo, naj uporabi veto.

Obrnile so se tudi na prihodnjega predsednika Donalda Trumpa, ki je še enkrat prekršil nepisana politična pravila, da vodenje države do prisege prepušča dosedanjemu predsedniku, in pozval Belo hišo, naj z vetom prepreči sprejem resolucije. Hkrati je poklical egiptovskega predsednika Abdela Fattaha el-Sisija, o resoluciji je razpravljal tudi z izraelskim premierjem Benjaminom Netanjahujem. Trump doslej ni skrival svoje naklonjenosti Izraelu, njegov prihodnji veleposlanik je že napovedal selitev ameriškega veleposlaništva iz Tela Aviva v Jeruzalem.

Danes so Nova Zelandija, Melzija, Venezuela in Senegal kot sosponzorji resolucije ponovno zahtevali glasovanje, besna diplomacija židovske države pa je v neuradni izjavi Obamo in zunanjega ministra Johna Kerryja obtožila, da sta skupaj s Palestinci za njihovimi hrbti »na skrivaj zakuhala skrajno protiizraelsko resolucijo«. ZDA nasprotujejo gradnjo židovskih naselij, vendar so doslej v veliki večini z vetom ščitile svojega najtesnejšega zaveznika.

To so vedno upravičile z razlago, da je treba nasprotja med Izrelci in Palestinci rešiti s pogajanji. Toda neuspešni poskusi ZDA, da poženejo bližnjevzhodni mirovnih proces, za kar so v Beli hiši neuradno krivili Izrael, so izjemno ohladili odnose med odhajajočim predsednikom Obamo in Netanjahujem. Slednji je nekajkrat prekršil diplomatski protokol in užalil ameriško vlado. Ta meni, da gradnja naselij ogroža nastanek dveh držav, kart je doslej veljalo za edino sprejemljivo rešitev izraelsko-palestinskega spora.

Ameriška veleposlanica pri OZN Samantha Power je slednje navedla kot glavni razlog za vzdržan glas, čeprav je hkrati naslovila kritiko na ostale članice zaradi »nepravične obravnave Izraela«, saj naj bi se resolucija preveč osredotočala samo na sporne naselbine. Čeprav ukrep ne bo imela praktičnih posledic za razmere na Zahodnem bregu in v vzhodnem Jeruzalemu, vseeno velja kot ponižanje za Izrael in njegovo še večjo osamitev v mednarodnih forumih.

Odločitev Bele hiše je že razburkala tudi ameriško domačo politiko, vzdržan glas je obsodil vrh republikanske stranke, nejevoljni so demokratski kongresniki iz okrožij z veliko židovskih volivcev, ostro se odzivajo številne židovske organizacije v ZDA.