Po intenzivnih pogajanjih kolumbijska vlada in Farc podpisala nov sporazum

Vladni pogajalec je dejal, da sta se z vodjo pogajalcev Farc intenzivno pogajala kar 15 dni in noči zapored.

Objavljeno
13. november 2016 09.26
CUBA-COLOMBIA-FARC-PEACE-DEAL
Mo. B., STA
Mo. B., STA

Bogota – Pogajalci kolumbijske vlade in največje uporniške skupine Revolucionarne oborožene sile Kolumbije (Farc) so v soboto v Havani podpisali nov oziroma spremenjen mirovni sporazum za končanje 52-letnega konflikta, potem ko so volivci 2. oktobra na referendumu zavrnili sporazum, ki je bil podpisan 26. septembra, poroča Slovenska tiskovna agencija.

Vladni pogajalec Humberto de la Calle je dejal, da sta se z vodjo pogajalcev Farc Lucianom Marinom intenzivno pogajala kar 15 dni in noči zapored. Dogovor, ki naj bi sedaj resnično končal konflikt, ki je zahteval 220.000 življenj, je nemudoma pozdravila svetovalka za nacionalno varnost ZDA Susan Rice.

De la Calle je dejal, da novi sporazum prinaša nekatere spremembe glede kaznovanja upornikov, ki so obtoženi vojnih zločinov. Dogovorili naj bi se o tem, kako in kje bodo odslužili svojo kazen. »Alternativni« način kaznovanja takih ljudi brez zaporne kazni je bil eden glavnih razlogov, da so Kolumbijci zavrnili prvotni sporazum, poroča STA.

Veselje v Bogoti po podpisu prenovljenega sporazuma. Foto: Guillermo Legaria/AFP

Uporniki bodo morali tudi predati seznam premoženja oziroma povedati, kje imajo kaj sredstev in koliko. Tisti, ki so obtoženi trgovanja z mamili, bodo morali pred sodišče in podobno.

Predsednik Kolumbije Jose Manuel Santos je v televizijskem nagovoru državljanom dejal, da je naročil pogajalcem, naj se iz Havane vrnejo v Bogoto in razložijo podrobnosti sporazuma nasprotnikom prvotnega sporazuma pod vodstvom nekdanjega predsednika države Alvara Uribeja.

Poleg kaznovanja vojnih zločincev so ljudje sporazumu nasprotovali med drugim tudi zato, ker je določal, da imajo predstavniki upornikov pravico do zagotovljenih sedežev v nacionalnem parlamentu. Po novem naj tega več ne bi bilo, ampak si bodo morali tudi uporniki zaslužiti položaje v parlamentu z volitvami, še piše STA.