Podjetnik za vojno

»Mislim, da bi Evropa rada čim bolj humano in profesionalno preprečila dotok migrantov.«

Objavljeno
08. januar 2018 10.29
Viviana Mazza
Viviana Mazza

»Bi se radi pogovarjali o Afganistanu ali migrantih?« vpraša Erik Prince, medtem ko uživa v nadevanih jajcih v restavraciji v Restonu, predmestju Washingtona.

Prince je sporen, toda karizmatičen 48-letni ustanovitelj podjetja Blackwater, pogodbene agencije, ki je med letoma 1997 in 2010 prejela dve milijardi dolarjev iz ameriškega proračuna za varnostne storitve v Iraku, Afganistanu in drugod. Z mano se je bil pripravljen pogovarjati, ker poskuša v EU zbrati dovolj podpore za načrt, s katerim namerava poseči v krizo z migranti v Libiji, poleg tega je Beli hiši Donalda Trumpa poslal ponudbo za zasebne policijske enote v Afganistanu.

Prince je nekdanji pripadnik posebne enote mornariških tjulnjev, ki je uporabil družinska poslovna načela (družina se je ukvarjala z izdelavo avtomobilov) pri poslovni pobudi v vojni: »Bil sem prvi, ki je industrijsko povezal postopek rekrutiranja, opremljanja in usposabljanja zasebnih vojakov,« mi je povedal. Leta 2007 je nekaj njegovih zaposlenih ubilo 17 civilistov v Bagdadu: to je bil eden najtemačnejših dogodkov v tej vojni in velik madež za ugled Združenih držav Amerike v svetu. Štiri pogodbeno zaposlene v Blackwaterju so zaradi vpletenosti v incident obsodili uboja. Ameriško sodišče je ukazalo ponovno sojenje za enega od obsojenih, tudi preostali trije pričakujejo, da jim bodo ponovno sodili, potem ko je sodišče odločilo, da so njihove 30-letne zaporne kazni prestroge. Princea so preiskovali v ameriškem kongresu, vendar ga nikoli niso ničesar obtožili. Leta 2010 je prodal podjetje in nato odprl novo podjetje Frontier skupaj s kitajskimi vlagatelji. Pravi, da ničesar ne obžaluje. »Sami ste lahko videli, kaj se je zgodilo, potem ko sem zapustil zunanje ministrstvo: v Libiji so ubili našega veleposlanika, in to se ni zgodilo že 40 let.«

Povedal mi je, da bi njegovo podjetje Frontier Services Group razmeroma brez težav lahko ustavilo, pridržalo, nastanilo, »nahranilo, zdravstveno oskrbelo in poslalo nazaj v domovino« več sto tisoč afriških migrantov, ki poskušajo priti v Evropo čez Libijo. »Trgovina z ljudmi iz Sudana, Čada in Nigra je industrijski proces,« je povedal. »Če bi ga radi ustavili, bi morali namestiti libijske policijske enote ob južni meji.«

Njegov načrt predvideva graditev treh policijskih oporišč v južni Libiji in uporabo nekaterih starih objektov Moamerja Gadafija ter napotitev približno 750 »tujih vodij usposabljanja«, ki bi sodelovali z Libijci. »Ti bodo vodili projekt ter zagotovili varnostno-obveščevalno delovanje, sporazumevanje, nadzorna letala in nekaj helikopterjev,« je povedal. »Trgovci morajo prevoziti velike razdalje, zato ni težko ugotoviti, kje so njihovi tovornjaki z migranti, jih ustaviti in aretirati voznika.« Prince trdi, da je njegov predlog bolj human od programov, ki jih podpira EU in s katerimi poskuša ustaviti pritok migrantov. Programi namreč podpirajo libijske vojaške skupine, ki pridržijo migrante, preden ti dosežejo obalo, vojaške skupine pa so že večkrat obtožili, da v središčih za pridržanje posiljujejo in pretepajo ljudi ter jih silijo v prisilno delo. Takšen sistem so nekateri že označili za nehumanega in Organizacija združenih narodov ter skupine za človekove pravice so ga že obsodile. Prince je dodal: »Mislim, da bi Evropa rada čim bolj humano in profesionalno preprečila dotok migrantov. Mislim, da financiranje vojaških skupin ni ustrezna dolgoročna rešitev.«

Poleg tega je predlagal, da bi se lotil zadev »samo za majhen del denarja«, ki ga EU zapravlja za ladje, ki prestrezajo plovila z migranti v Sredozemskem morju.

Prince, ki je namenil 250.000 dolarjev za Trumpovo kampanjo in čigar sestra Betty DeVos je ameriška ministrica za izobraževanje, je poudaril, da sta še en njegov predlog o »privatizaciji« vojne v Afganistanu s 5500 pogodbeniki podjetja Frontier, ki bi sodelovali z afganistansko policijo, podprla tako Steve Bannon, nekdanji strateg Bele hiše, kot Michael Flynn, nekdanji Trumpov svetovalec za državno varnost, ki je priznal, da je lagal FBI-ju med preiskavo o Rusiji. Načrta niso sprejeli, ker sta mu nasprotovala Pentagon in Trumpov svetovalec za državno varnost H. R. McMaster, ki ga je Prince označil za »zelo konvencionalnega generala«. V Evropi ni nihče odkrito podprl njegovega načrta za Libijo, vendar je Prince prepričan, da ga bodo po tem, ko se bo pokazalo, da načrti EU in ZDA niso učinkoviti, »neizogibno« prosili za pomoč.