Potegavščina Jimmyja Carterja kot poziv k sodelovanju

Iskanje skupnega izhodišča za začetek novega mirovnega procesa v Siriji

Objavljeno
23. oktober 2015 23.35
Polona Frelih, zunanja politika
Polona Frelih, zunanja politika
Na Dunaju so se sestali zunanji ministri ZDA, Rusije, Saudske Arabije in Turčije, ki poskušajo­ najti skupno izhodišče za začetek novega mirovnega procesa v Siriji. Sirski konflikt je predvsem merjenje moči med ­Rusijo in Združenimi državami­ Amerike, ki še naprej vztrajajo,­ da mora sirski predsednik ­Bašar al Asad oditi.

»Njihov cilj je odstranitev Asada, naš cilj pa je pomagati Asadu, da bo razglasil zmago nad terorjem in terorizmom,« je poudaril ruski predsednik Vladimir Putin po srečanju z Asadom, ki je sredi tedna pripotoval v Moskvo na prvi uradni obisk po začetku vojne leta 2011. Združene države Amerike, ki so ostro kritizirale obisk, je obtožil, da v Siriji igrajo dvojno igro, saj del »teroristov« oborožujejo in urijo za boj proti Asadu.

Rusija ne dela razlik med Islamsko državo in drugimi oboroženimi skupinami, saj so zanjo vsi teroristi. »Asada sem vprašal, kako bi gledal, če bi v Siriji našli oboroženo opozicijo, ki se je pripravljena boriti proti teroristom Islamske države,« je Putin dejal, da je Asad pripravljen sodelovati z oboroženo opozicijo, če se je ta pripravljena boriti proti Islamski državi. Tako Rusija kot koalicija pod vodstvom Združenih držav Amerike vztrajata, da v Siriji napadata položaje Islamske države, hkrati pa druga drugo obtožujeta, da počneta vse kaj drugega.

Za dodatno zmedo je pred dnevi poskrbel nekdanji ameriški predsednik Jimmy Carter z izjavo, da je Rusiji priskrbel natančen zemljevid položajev Islamske države v Siriji, kar je v nasprotju z uradno ameriško politiko, ki zavrača sodelovanje na tem področju, dokler Rusija ne bo prenehala napadati zmernih upornikov. »Če Rusija v prihodnosti ne bo bombardirala pravih ciljev, se zavedajte, da je to moja in ne Putinova napaka,« je Carterjev nastop prenašala televizijska postaja NBC News.

Težave ruskih uradnikov s prepoznavanjem šal

»Z veliko hvaležnostjo smo sprejeli gesto nekdanjega ameriškega predsednika, ki je z njo iskreno pozval k skupnemu boju proti terorizmu in ga skrbi usoda sirskega naroda,« se je odzvala tiskovna predstavnica ruskega zunanjega ministrstva Marija Zaharova. Slednja je po poročanju ameriškega The Atlantica preveč resno vzela Carterjevo izjavo, ki je bila mišljena kot šala, kar je jasno razvidno tudi iz video posnetka.

»Humor njihove države nima subtilne in prefinjene ironije, zato ruski uradniki pogosto niso sposobni prepoznati šal. Vse kaže, da se je nekdanji predsednik dodobra nasmejal na račun Moskve,« so opozorili v članku, v katerem so zapisali, da so zemljevidi, o katerih je govoril Carter, javno dostopni na spletni strani Carterjevega centra in kažejo, da Rusija namesto položajev Islamske države napada »zmerne upornike«.

Carter je sicer oster kritik ameriške strategije obračuna z Islamsko državo, češ da je administracija Baracka Obame predolgo zgolj nemo opazovala njen vzpon. Do Rusije je precej prizanesljiv in je, denimo, izjavil, da je bila ruska priključitev Krima neizogibna, saj je to hotela večina tamkajšnjih prebivalcev, kar je v nasprotju z večinskim mnenjem, po katerem sta bila referendum na Krimu ter priključitev nezakonita.