Pravosodni minister ZDA bo stike z ruskim veleposlanikom pojasnil v pismu senatu

Jeff Sessions se je izločil iz vseh preiskav domnevnega ruskega vpletanja v lanske splošne volitve.

Objavljeno
03. marec 2017 08.13
USA-TRUMP/RUSSIA
Š. P., STA
Š. P., STA
Washington - Pravosodni minister ZDA Jeff Sessions, ki se je v četrtek izločil iz vseh tekočih ali morebitnih prihodnjih preiskav domnevnega ruskega vpletanja v lanske splošne volitve, je sporočil, da bo vse glede svojih srečanj z ruskim veleposlanikom pojasnil pisno senatnemu odboru za pravosodje.

Sessions je na novinarski konferenci pojasnil, da se je lani res srečal z ruskim veleposlanikom Sergejem Kisljakom, vendar pa januarja ni nameraval zavajati pravosodnega odbora na zaslišanju pred potrditvijo na položaj. Demokrat Al Franken iz Minnesote ga je takrat vprašal, ali ve za kakšne stike sodelavcev takrat še predsedniškega kandidata Donalda Trumpa z Rusi. Sessions je odgovoril, da tudi sam ni imel nobenih stikov z Rusi.

V sredo zvečer je časopis Washington Post poročal o dveh srečanjih Sessionsa s Kisljakom, ki je s podobnimi srečanji že stal položaja nekdanjega svetovalca za nacionalno varnost ZDA Michaela Flynna. Ta je o tem lagal podpredsedniku ZDA Miku Penceu, ki ga je potem javno zagovarjal in Trump je bil prisiljen Flynna odpustiti.

Pravosodni minister ZDA ne zanika srečanj s Kisljakom

Kisljaka so glede na poročanje ameriških medijev 29. decembra lani poklicali v State Department, kjer so ga obvestili, da bodo ZDA izgnale 35 ruskih državljanov, ki jih sumijo vohunjenja oziroma delovanja proti ZDA. Ameriški obveščevalci so do takrat že ugotovili, da so Rusi po nalogu državnega vrha vdirali v računalnike demokratov in poskrbeli za objave kočljivih informacij, zaradi katerih je bila prizadeta predsedniška kampanja Hillary Clinton.

Kisljak se je glasno pritožil in grozil s povračilnimi ukrepi, vendar pa je najprej poklical Flynna, ki takrat še ni imel nobene uradne funkcije. Flynn je Kisljaku priporočil, naj Rusija ne odgovori, ker se bodo odnosi s Trumpovim prevzemom oblasti izboljšali. Ameriški obveščevalci so pogovore posneli in o tem obvestili tudi Trumpa, ki ni ukrepal proti Flynnu, dokler zgodba ni prišla v javnost.

Sessions ne zanika srečanj s Kisljakom, vendar poudarja, da je šlo pač za normalno srečanje, kot ga imajo senatorji s tujimi veleposlaniki. Njegova tiskovna predstavnica Sarah Isgur Flores je potrdila srečanje julija in septembra lani. Sessions je povedal, da sta govorila o njegovi poti v Rusijo leta 1991, terorizmu in Ukrajini. Priznal je, da bi lahko senatorju potrdil srečanji, vendar pa je menil, da se vprašanje nanaša na njegove stike z Rusi kot sodelavca Trumpove kampanje, ne pa kot senatorja.


Sergej Kisljak, ruski veseposlanik. Foto: AP Photo/Cliff Owen

Demokratov to ni pomirilo in njihov senatni vodja Charles Schumer, kot tudi voditeljica demokratov v predstavniškem domu Nancy Pelosi zahtevata, naj Sessions odstopi s položaja pravosodnega ministra. Sessions tega ni storil, ampak se je le izločil iz preiskav ruskega vpletanja v volitve, kar bo sedaj naloga vršilca dolžnosti namestnika ministra Dane Boenteja.

Demokrati prav tako niso zadovoljni niti z direktorjem FBI Jamesom Comeyem, ki ga nekateri še vedno krivijo za poraz Clintonove, ker je javno govoril o širitvi preiskave zaradi njene elektronske pošte, iz katere potem ni bilo nič. Comey se je iz izkušnje kot kaže nekaj naučil, saj kongresnikom noče ne potrditi in ne zanikati, da FBI vodi preiskavo stikov Trumpovih sodelavcev z Rusi. Vodilni demokrat v odboru za obveščevalne dejavnosti predstavniškega doma Adam Schiff je napovedal nalog za zaslišanje Comeya.

Moskva kritična do dogajanja v ZDA, Trump zaupa v Sessionsa

Med drugim zaradi tega, ker je Wall Street Journal v četrtek poročal, da je FBI preiskoval Sessionsa in njegove stike z Rusi že pred štirimi meseci. Sessions pa je sedaj kot minister tudi šef FBI, ki sodi pod ministrstvo.

Donald Trump je v četrtek dejal, da ima še vedno polno zaupanje v Sessionsa in ne misli, da bi se moral minister izločiti iz preiskav. Demokrate je obtožil lova na čarovnice. Bela hiša je medtem potrdila poročanje New York Timesa o Kisljakovem obisku Trumpove stolpnice v decembru, ko se je tam sestal s Flynnom in Trumpovim zetom Jaredom Kushnerjem. Šlo naj bi za spoznavalni obisk.

Uradna Moskva je zelo kritična do tega, kar se dogaja v ZDA. Tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov je poudaril, da so srečanja veleposlanikov s kongresniki in senatorji nekaj normalnega, veleposlanik pa je bolj uspešen, več srečanj ima. Peskov meni, da gre za ustvarjanje čustvenega ozračja v ZDA proti dialogu med državama.

Tiskovna predstavnica ruskega zunanjega ministrstva Maria Zakarova je prav tako pojasnila, da se veleposlaniki pač srečujejo s kongresniki, dogajanje pa je označila za ameriški medijski vandalizem. Ameriški mediji naj bi si v slogu velikega brata izmišljali lažne informacije in jih objavljali. Podobno meni tudi Trump.