Aretirali prvega osumljenega za napade v ZDA

Policija je v povezavi z napadi po strelskem spopadu prijela 28-letnega Ahmada Khana Rahamija.

Objavljeno
19. september 2016 13.38
NEW YORK-BLAST/
Ma. Ja., S. K., Mo. B.
Ma. Ja., S. K., Mo. B.
Washington − V Združenih državah še naprej preiskujejo tri napade, ki so se konec tedna v samo 24 urah zgodili na ameriških tleh. Prvi večji preboj v preiskavi, s katerim so seznanili javnost, je bila objava fotografije 28-letnega ameriškega državljana afganistanskih korenin Ahmada Khana Rahamija, ki ga bodo zaslišali tako zaradi eksplozije v newyorškem predelu Chelsea, v kateri je bilo ranjenih 29 ljudi, kot tudi s tremi eksplozijami v kraju Seaside Park v sosednjem New Jerseyju. Policija je namreč sporočila, da so našli več podobnosti med napadoma, zato sklepajo, da sta povezana.

Po več urah obsežne policijske operacije so potrdili, da so Rahamija prijeli. Ameriški CNN ob tem poroča, da so pred aretacijo odjeknili streli. »Eden od policistov iz mesta Linden je bil ustreljen v prsi, drugi pa v roko. Ustreljen je bil tudi Rahami,« je povedal župan mesta Elizabeth Chris Bollwage.

Česa sumijo Rahamija, niso natančneje pojasnili, je pa newyorški župan Bill de Blasio kmalu po objavi fotografije javnost posvaril, da je moški lahko »oborožen in nevaren«. »Iščemo ga, da bi ga zaslišali. Potrebujemo dejstva, da bi lahko vse sestavili skupaj ... Mislim, da bomo tekom dneva vedeli veliko več. Stvari se hitro odvijajo,« je Blasio povedal za CNN.

Po poročanju ameriške tiskovne agencije AP je tudi vse več indicev, da je vendarle šlo za napade, povezane z mednarodnimi terorizmom. »Več kot izvemo z vsako uro, bolj kaže, da je šlo za terorizem,« je za NY1 News še povedal župan.

Foto: FBI/Reuters

Napadi so se konec tedna zgodili v New Yorku, New Jerseyju in Minnesoti.

Newyorški napad se je zgodil teden dni po petnajsti obletnici 11. septembra, a je bil na srečo veliko manjših razsežnosti in ni zahteval smrtnih žrtev. Kot smo že poročali, je v predelu Chelsea v nedeljo okoli 2.30 zjutraj po srednjeevropskem času odjeknila močna eksplozija, v katerih je bilo po podatkih policije ranjenih 29 ljudi. Pozneje so nekaj ulic proč našli še eno napravo, ki pa se ni sprožila. Šlo naj bi za doma narejeni bombi iz lonca na pritisk, podobni napravama, ki sta ju na bostonskem maratonu sprožila brata Carnajev.

Le nekaj ur pred tem je v kraju Seaside Park v sosednjem New Jerseyju v smetnjaku eksplodirala doma narejena bomba. V tem primeru ni bilo ne poškodovanih ne večje škode, šlo pa je za drugačno napravo, tako imenovano cevno bombo. Kljub temu preiskovalci ne izključujejo morebitne povezave z newyorškim dogodkom.

Prav tako v soboto zvečer pa je napadalec v nakupovalnem centru v kraju St. Cloud v Minnesoti zabodel devet ljudi, preden ga je s streli iz pištole usmrtil policist. Storilec je po besedah poveljnika tamkajšnje policije Blaira Andersona omenjal Alaha in eno od žrtev vprašal, ali je musliman, skrajna skupina Islamska država pa je pozneje sporočila, da je moški njihov vojak.

Preiskava vseh treh napadov se nadaljuje, porajajo pa se tudi številna varnostna vprašanja.

V New Yorku, denimo, kamor v prihodnjih dneh na zasedanje Združenih narodov prihaja desetine svetovnih voditeljev, so močno poostrili varnost − na letališča, avtobusna postajališča in postaje podzemne železnice so poslali dodatnih tisoč policistov in pripadnikov nacionalne garde. V New Yorku sicer verodostojne grožnje katere koli teroristične organizacije nimajo.