Rasistično početje belopolte policije

Početja policistov v Fergusonu niso edini podobni primer zlorabe oblasti in neupravičenega posredovanja ameriške policije.

Objavljeno
05. marec 2015 19.25
USA-MISSOURI/SHOOTING
Boris Čibej, zunanja politika
Boris Čibej, zunanja politika

Washington − Sedem mesecev po tem, ko so se v mestu Ferguson začeli protesti, ker je belopolti policist ustrelil neoboroženega temnopoltega osemnajstletnika, je ameriško pravosodno ministrstvo objavilo raziskavo o početjih tamkajšnje policije.

Poleg številnih primerov zlorabe oblasti in izživljanj zlasti nad temnopoltimi, so ameriško javnost razburila tudi rasistična elektronska pisma, v katerih so policisti predsednika Baracka Obamo primerjali s šimpanzom, eden pa je takoj po volitvah leta 2008 zapisal, da prvi temnopolti predsednik v zgodovini ZDA ne bo dolgo v Beli hiši, ker ni še noben temnopolti zdržal štiri leta v eni službi.

Ko je predstavljal izsledke raziskave, je ameriški pravosodni minister oziroma generalni tožilec Eric Holder od lokalnih oblasti v Fergusonu zahteval temeljito reformo policije, sicer »si ministrstvo lasti vse pravice, da jih bo prisililo v temeljne spremembe«. Eno od glavnih odkritij zvezne preiskave je, da je policija diskriminatorno obravnavala, zaustavljala, aretirala in zlorabljala tamkajšnje Afroameričane, kakor se zdaj glasi politično korektni izraz za potomcev nekdanjih sužnjev. Med vsemi, ki so jih v Fergusonu, kjer je sicer 67 odstotkov prebivalcev temnopoltih, policisti, med katerimi je kar 94 odstotkov uslužbencev belcev, aretirali, je bilo kar 93 odstotkov Afroameričanov. Tudi med vsemi prejemniki kazni, s katerimi so policisti načrtovano polnili lokalni proračun, je bilo kar 90 odstotkov temnopoltih. Holder je navedel primer Afroameričanke, ki so ji že pred osmimi leti odmerili 151 dolarjev kazni za prometni prekršek, a ker je izgubila službo in se znašla na cesti, je sodišče ni moglo najti, zato ji je za vsako odsotnost na obravnavi odmerilo novo kazen. Čeprav je doslej že plačala 550 dolarjev, sodišče od nje še vedno terja 541 dolarjev. Še hujši so primeri, ko so policisti uporabili silo nad duševno motenimi, nad temnopolte osumljence naganjali službene pse, enkrat pa so aretirali moškega, ker je hotel po prometni nesreči pomagati svojemu dekletu, medtem ko so se ukvarjali s »prestopnikom«, pa je poškodovanka, ki ji ni nihče pomagal, skoraj izkrvavela.

A početja v Fergusonu niso edini podobni primer, ki ga je obravnavalo pravosodno ministrstvo. Takšno preiskavo je naredilo pred dvema letoma v Clevelandu, kjer je leta 2012 več kot sto policistov sodelovalo v avtomobilskem preganjanju domnevno oboroženega temnopoltega para. Ko so ju skoraj polurnem preganjanju zaustavili na šolskem parkirišču, je 12 policistov proti njima izstrelilo 137 krogel. V vsakega od neoborožene dvojice jih je priletelo najmanj 20. Po več kot dveletni preiskavi so lani decembra objavili poročilo, v katerem so zvezni preiskovalci navedli še številne druge primere pretirane uporabe sile, včasih proti že vklenjenim osumljencem, včasih tudi proti duševno obolelim, enkrat pa je policist z razpršilcem celo »umiril« bolnika, ki ga je zagrabila kriza, medtem ko je ležal privezan na nosilih v rešilcu. Leta 2011 so vzeli pod drobnogled mesto East Haven v zvezni državi Connecticut, kjer so tamkajšnji policisti še posebej radi zaustavljali, zapirali in zlorabljali prišleke iz držav, ki ležijo južno od ZDA. Leto pozneje je zvezni preiskovalni urad FBI celo aretiral štiri tamkajšnje policiste in jih obtožil za več kot 30 primerov zlorabe pooblastil v primerih namernega nadlegovanja »latinosov«.

Lokalne oblasti niso vedno navdušene nad zveznimi vohljači. Prvi tožilec v občini Missoula v Montani je zvezno ministrstvo celo tožil, češ da brez dokazov žali lokalne tožilce, ker jim očita seksistično pristranskost v preiskavah proti posiljevalcem. Lani so se zvezne in lokalne oblasti sporazumno odpovedale dve leti trajajočemu pravdanju, v Missoulu pa so zagotovili, da bodo izvedli potrebno izobraževanje in reforme. Tudi v New Orleansu so leta 2011 zvezni preiskovalci ugotovili, da tamkajšnja policija izvaja ukrepe zlasti nad temnopoltimi prebivalci in ljudmi netipičnih spolnih usmerjenosti. Do podobnih odkritij o rasni diskriminaciji policistov so prišli tudi v Newarku v New Jerseyu, kjer so po dveletni preiskavi ugotovili, da je bilo kar tri četrtine vseh primerov, ko so policisti na ulici zaustavili »osumljenca«, neupravičenih.

»Po vseh obarvanih skupnostih v ZDA so uvedli rasni in družbeni nadzor,« je poročilo o početju policije v Fergusonu komentirala avtorica knjižne uspešnice Novi Jim Crow: množično zapiranje v času barvne slepote Michelle Alexander. »Poročilo mi ne daje upanja, upanje mi daje to, da se ljudje po vsej Ameriki končno prebujajo,« je povedala za alternativno televizijo Democracy Now. Zvezno tožilstvo je preiskavo o Fergusonu objavilo isti dan, ko je v javnost prišla novica, da ne bodo uvedli civilnega postopka proti tamkajšnjemu 28-letnemu policistu Darrenu Wilsonu, ki je avgusta lani ubil neoboroženega 18-letnega temnopoltega Michaela Browna. Wilsona ne bodo niti kazensko preganjali, saj porota ni našla dovolj obremenjujočih dokazov, da bi začela postopek.