Reforma policije: bela stavka newyorških policistov

V največjem ameriškem mestu je nastal hud razkol med županom in možmi v modrem.

Objavljeno
08. januar 2015 18.37
US-152716003
Sebastijan Kopušar, New York
Sebastijan Kopušar, New York
New York – Newyorški policisti so se pred dnevi zabavali z vožnjo na pokrovu motorja, dokler se igra za enega od njih ni končala v bolnišnici. Časa so imeli dovolj, saj se je število izrečenih kazni v dveh tednih zmanjšalo za kar 90 odstotkov. Policija je spor z županom Billom de Blasiem razširila v neuradno belo stavko.

Številke so skoraj osupljive, policija je prejšnji teden aretirala polovico manj ljudi, kot jih je v istem tednu pred enim letom. Lani so v istem obdobju napisali 4077 kazni, letos le še 347. V okraju Staten Island v vsem tednu niso popisali niti enega napačno parkiranega avtomobila, prometnega prekrška ali izrekli kazni za manjše kršitve javnega reda. Največja in ena najbolj izurjenih policij v Združenih državah je zaradi spora z mestnimi oblastmi skoraj povsem ustavila svoje delo, pri čemer ni jasno, ali je bil tak odziv spontan ali organizirana akcija.

Policijski komisar Bill Bratton je v ponedeljek poskušal razmere pojasniti z različnimi vzroki: od urejanja protestov v mestu, kar zahteva veliko policijskega dela, dveh pogrebov, ki se ju je udeležilo na tisoče policistov, do prazničnega zatišja in manjšega števila klicev za pomoč policije. Hkrati je napovedal, da bodo natančno – »od postaje do postaje, celo za vsak policijski avto« – preučili, kaj je krivo za manj izrečenih kazni, ter nato ustrezno ukrepali.

Župan de Blasio se je na pogrebu policista Wenjiana Liuja – ta je konec decembra skupaj s partnerjem Rafaelom Ramosom padel pod streli psihično neuravnovešenega morilca – znova soočil s stotinami policistov, ki so mu obrnili hrbet. In to kljub temu da je župan v zadnjih tednih poskušal na srečanjih z vodji policijskega sindikata ublažiti globoko nesoglasje, komisar Bratton pa je posebej zabičal podrejenim, da je takšno vedenje nesprejemljivo.

De Blasio je v predvolilni kampanji zagovarjal reformo policijskega dela, še posebno osovražene prakse »ustavi in preišči«, ki je merila predvsem na rasne manjšine. Jeza policije pa je javno izbruhnila po njegovem razumevajočem odnosu do protestov proti policijskemu nasilju. Po smrti temnopoltega Erica Garnerja na Staten Islandu, ki je julija lani umrl v dušečem prijemu belega policista, ter po smrti Michaela Browna avgusta v Fergusonu so New York in ZDA preplavili množični protesti, na katerih so ljudje zahtevali pravične kazni.

Policijske sindikate je še posebno razjezila izjava župana, da sta s temnopolto ženo sina Danteja opozorila, »naj bo previden pri srečanjih s policisti«. Skrb za sina je gotovo pristna, meni strokovnjak za odnose z javnostjo Fraser Seitel, toda po njegovih besedah je bila takšna izjava v času vse bolj napetega odnosa med policijo in delom javnosti nepremišljena, saj so jo sindikati razumeli kot podporo trditvam, da je vedenje policije prežeto z rasizmom.

Vodstvo policijskih sindikatov moti tudi tesna povezanost župana in pridigarja ter političnega aktivista Ala Sharptona. De Blasio ga je prosil za nasvet po smrti Browna in Garnerja, toda policija ga vidi kot podpihovalca negativnih čustev in netilca sporov, ki predvsem skrbi za svojo samopodobo. Župan in Sharpton sta tudi osebna prijatelja, omejevanje dostopa Sharptonu do mestne hiše pa bi razjezilo županove podpornike na levici.

Spor med mestnimi oblastmi in policijo se je očitno prelil na ulice, na kocki je tudi politična kariera de Blasia. Noben župan ne more obstati brez podpore policije, to pa še posebej velja v New Yorku. De Blasio se je po dveh tednih poskusov, da umiri razmere, v ponedeljek odzval z znova odločnejšimi besedami, da je obnašanje policistov »nespoštljivo do prebivalcev mesta«. Večkrat je poudaril, da so newyorški možje in žene v uniformah »najboljši na svetu«, toda po njegovem so obtožbe sindikatov, da je soodgovoren za smrt policistov, »povsem napačne in nepravične«.

»Župan naj se opraviči«

Patrick Lynch, vodja velikega sindikata Dobrodelno združenje stražnikov (PBA) in eden najostrejših kritikov de Blasia, je za javni radio NPR dejal, da to ni stavka, ampak da »so policisti celo podvojili svoje delo, saj morajo varovati drug drugega«. Po njegovih besedah bi opravičilo župana močno pripomoglo k umiritvi razmer, sam je pripravljen pripomoči s pojasnilom, zakaj ga je po smrti obeh policistov obtožil, da »ima kri na svojih rokah«.

Razkol se je medtem brž prenesel na politično raven. Konservativni New York Post, ki že ves čas napada de Blasia, trdi, da je »njegov nespoštljivi odnos kriv za vojno s policijo«. Liberalni New York Times pa je včeraj pozival policiste, naj »ustavijo norost«, saj njihovo vedenje načenja družbeni red, ter policijo obtožil izsiljevanja celotnega mesta.