Sankcije proti Rusiji, Iranu in Severni Koreji potrdil tudi ameriški senat

S prepričljivo večino jih je potrdil še senat, glasovali so z 98 glasovi za in dvema proti.

Objavljeno
28. julij 2017 09.18
USA-TRUMP/RUSSIA
A. S. H., STA
A. S. H., STA
Washington - Po predstavniškem domu je v četrtek predlog zakona o novih sankcijah proti Rusiji, Iranu in Severni Koreji, potrdil še senat in sicer s prepričljivo večino 98 proti dvema glasovoma. Zakon med drugim predsedniku ZDA Donaldu Trumpu prepoveduje rahljanje sankcij proti Rusiji brez dovoljenja kongresa.

Proti sta bila le demokratski senator iz Vermonta Bernard Sanders in republikanec iz Kentuckyja Rand Paul, ki vsak s svojega političnega brega načeloma nasprotujeta vpletanju ZDA v zadeve drugih držav.

Predstavniški dom je predlog v torek potrdil s 419 glasovi proti trem in kongres je s tem poslal jasno sporočilo Trumpu, da mu pri odnosih z Rusijo ne zaupa, da bo znal ščititi interese ZDA.

Oba domova sta predlog potrdila z več kot zadostno večino, da se preseže morebitni predsednikov veto. Poleg tega so v njem tudi sankcije proti Iranu in Severni Koreji, ki jih Trump zagovarja, zato veta najverjetneje ne bo.

Kongres je Trumpu poslal tudi jasno sporočilo, da zanj ni nobenega dvoma, da so se Rusi vpletali v lanskoletne volitve v ZDA, saj so nove sankcije sprejeli prav zaradi tega.

Sodelovanje demokratov in republikancev je danes v kongresu redko in se bo ponovilo morda le, če bi Trump odpustil posebnega tožilca Roberta Muellerja, ki preiskuje rusko vpletanje v volitve in morebitno sodelovanje Trumpove kampanje z Rusi. Republikanec Lindsey Graham iz Južne Karoline je Trumpu s tem v četrtek naravnost zagrozil in dejal, da bi bil to začetek konca njegove vlade.

Ameriški obveščevalci so ugotovili, da se je Rusija vpletla v volitve na strani Trumpa proti demokratki Hillary Clinton in to sedaj sprejemajo kongresniki obeh strank, čeprav Trump trdi, da gre za izmišljotino demokratov, ki ne znajo prenesti poraza.

Proti Iranu so sankcije uvedli zaradi nadaljevanja raketnega programa in zaradi podpore regionalnemu terorizmu, na koncu pa so kongresniki navrgli še nove sankcije proti Severni Koreji zaradi njenega raketnega in jedrskega programa.