Po treh letih so se srečali diplomati Kitajske, Japonske in Južne Koreje

V središču naj bi bili poskusi za omilitev napetosti, ki močno obremenjujejo gospodarsko sodelovanje.

Objavljeno
21. marec 2015 11.55
SOUTHKOREA-CHINA/JAPAN
Pi. K., Delo.si, STA
Pi. K., Delo.si, STA

Seul - Zunanji ministri Kitajske, Japonske in Južne Koreje so se danes v Seulu sešli na prvem srečanju po skoraj treh letih. V središču pogovorov naj bi bili poskusi za omilitev napetosti, ki izhajajo iz nerešenih regionalnih in zgodovinskih vprašanj. Ti močno obremenjujejo odnose med državami, ki imajo sicer močne gospodarske vezi.

Po nizu dvostranskih srečanj, ki so vključevala pogovore o morebitnem sestanku voditeljev treh držav, so se voditelji diplomacije Kitajske, Japonske in Južne Koreje - Wang Yi, Fumio Kishida in Yun Byung-se - sešli na prvih uradnih pogovorih od aprila 2012.

Uraden program pogovorov ni znan, je pa po pisanju francoske tiskovne agencije AFP možno, da se bodo sprva osredotočali na manj občutljiva vprašanja sodelovanja, kot sta zmanjševanje tveganja pred naravnimi nesrečami in okolje.

Čeprav ima trojica sosed v jugovzhodni Aziji močne gospodarske vezi, splošne odnose že dolgo obremenjujejo nerešena vprašanja, ki segajo v obdobje japonske kolonizacije korejskega polotoka in okupacije dela Kitajske pred in med drugo svetovno vojno.

Predvsem Kitajska in Južna Koreja menita, da Japonska ni v zadostni meri izrazila obžalovanja za svojo preteklost. Obe sta se tako med drugim besno odzvali, ko je decembra 2013 japonski premier Shinzo Abe obiskal tokijsko svetišče, posvečeno vsem padlim japonskim vojakov, tudi vojnim zločincem. K temu so svoje pridali še aktualnejši spori glede suverenosti na nekaterih otokih, zaradi česar sta Peking in Seul ohranjala hladen odnos do Tokia.

Yun je po srečanju novinarjem pojasnil le, da je skupna izjava rezultat» globoke razprave« o širokem naboru vprašanj. Med drugim so v njej tudi izrazili ostro nasprotovanje razvoju jedrskega orožja na Korejskem polotoku, s čimer so imeli očitno v mislih jedrske ambicije Severne Koreje.

Čeprav ima trojica sosed v jugovzhodni Aziji močne gospodarske vezi, splošne odnose že dolgo obremenjujejo nerešena vprašanja, ki segajo v obdobje japonske kolonizacije korejskega polotoka in okupacije dela Kitajske pred in med drugo svetovno vojno.

Predvsem Kitajska in Južna Koreja menita, da Japonska ni v zadostni meri izrazila obžalovanja za svojo preteklost. Obe sta se tako med drugim besno odzvali, ko je decembra 2013 japonski premier Shinzo Abe obiskal tokijsko svetišče, posvečeno vsem padlim japonskim vojakov, tudi vojnim zločincem.

K temu so svoje pridali še aktualnejši spori glede suverenosti na nekaterih otokih, zaradi česar sta Peking in Seul ohranjala hladen odnos do Tokia.

Generalni sekretar ZN Ban Ki Moon je odsotnost sprave med državami označil za manjkajoči člen za mir in stabilnost v vzhodni Aziji.