Severnokorejski raketni protest na ameriško-korejske vojaške vaje

Z ozemlja Severne Koreje je včeraj poletelo sedem raket, ki so strmoglavile v morje ob vzhodi obali države.

Objavljeno
13. marec 2015 10.50
KOREA-NORTH/
Mo. B., Delo.si
Mo. B., Delo.si

Pjongjang, Seul – Obdobje vsakoletnih vojaških vaj ameriške in južnokorejske vojske je tudi čas povečanih napetosti na Korejskem polotoku. Opozorilom Severne Koreje, ki je prepričana, da se ameriške in južnokorejske sile urijo za invazijo, so tudi letos sledila poročila o izstrelitvi raket. V morje ob vzhodni obali države je tako včeraj priletelo sedem raket zemlja-zrak. Izstrelitev je nadziral severnokorejski voditelj Kim Džong Un.

Francoska tiskovna agencija AFP poroča, da so rakete izstrelili iz kraja Sondok. Čeprav resolucija Združenih narodovo prepoveduje Severni Koreji testiranje balističnih izstrelkom, so iz južnokorejskega ministrstva sporočili, da z zadnjo izstrelitvijo niso kršili resolucije. Bi pa lahko z nenapovedano izstrelitvijo ogrozili ladje, če bi se ob napačnem času znašle na napačnem mestu. »Gre za precej nizko intenziven prikaz moči, usklajen z zaključkom [vojaške] vaje Key Resolve,« je za AFP povedal profesor Jang Mu Jin s seulske univerze za severnokorejske študije.

Že omenjene skupne vaje Key Resolve se bodo zaključile danes, nadaljujejo pa se vaje Foal Eagle, ki bodo trajale do 24. aprila. Kljub očitkom uradnega Pjongjanga ameriške in južnokorejske oblasti vztrajajo, da je narava rednih vojaških vaj izključno »obrambna«.

Po poročanju AFP ni nobenega dvoma, da Severna Koreja pospešeno razvija balistične izstrelke, a se mnenja o tem, kako daleč je njihov razvoj, močno razlikujejo. Strokovnjaki si belijo glave predvsem z dvema vprašanjema: ali je Severna Koreja sposobna razviti tehnologijo za medcelinsko raketo in kako blizu je razvoju dovolj majhne jedrske naprave, ki bi jo bilo mogoče pritrditi na izstrelek.

Severna Koreja je doslej izvedla tri jedrske teste - leta 2006, 2009 in 2013. Januarja je sicer mednarodni skupnosti v zameno za odpoved za letos načrtovanih skupnih vojaških vaj ponudila moratorij na nove teste jedrskega orožja, kar pa je Washington ostro zavrnil.