Snowdnova razkritja: Nova Zelandija množično vohuni za sosedami

Nizozemske oblasti so vrsto podatkov o komunikacijah po spletu in telefonu nato posredovale zahodnim partnerkam.

Objavljeno
05. marec 2015 14.30
YE Hong Kong NSA Surveillance Hong Kong
Mo. B., Delo.si
Mo. B., Delo.si

Wellington − Sveženj dokumentov, ki jih je iz ameriške nacionalne varnostne agencije NSA odtujil žvižgač Edward Snowden, po dveh letih še ni izčrpan. Novozelandski mediji so tako danes razkrili, da je na seznamu držav, ki so množično vohunile in kopičile podatke o komunikaciji po spletu in telefonu, tudi Nova Zelandija. Na muhi njihovih vohunskih programov so bile predvsem njene sosede.

Časnik New Zealand Herald, ki ga povzema francoska AFP, je poročal, da so novozelandske službe med drugim zbirale metapodatke in vsebino telefonskih pogovorov, elektronske pošte in spletnih pogovorov številnih ministrov in drugih višjih vladnih uslužbencev iz več pacifiških držav. AFP med drugimi navaja Fidži, Samoo, Salomonove otoke, Kiribate, Tongo in nenazadnje pa tudi francoski čezmorski ozemlji Novo Kaledonijo in Francosko Polinezijo. Poleg tega naj bi po poročanju Sydney Morning Heralda v sodelovanju z avstralskimi oblastmi vohunile tudi za uporabniki največjega indonezijskega telefonskega operaterja Telkomsel.

Sveženj podatkov so nato po navedbah medijev predali tako imenovani zvezi »petih oči«, katere namen je medsebojna izmenjava obveščevalnih podatkov, v njej pa poleg Nove Zelandije in ZDA sodelujejo še Velka Britanija, Avstralija in Kanada.

AFP poroča, da se je zanimanje Zahoda za Južni Pacifik povečalo v zadnjih letih, ko je Kitajska okrepila diplomatske dejavnosti v regiji in povečala pomoč, namenjeno otoškim državam, ter s tem posegla na območje, ki sta ga Nova Zelandija in Avstralija od nekdaj obravnavali kot njihovo sfero interesa.

Na razkritje medijev se je že odzval premier Tonge 'Akilisi Pohiva, ki je povedal, da je Nova Zelandija, če se navedbe izkažejo za resnične, zlorabila zaupanje, a dodal, da se tovrstne aktivnosti dogajajo povsod po svetu: »Tonga je premajhna, da bi se sama zoperstavila domnevnemu vohunjenju. Na radarju je Kitajska ... kaj lahko mi tu sploh storimo?«.

Odzval se je tudi novozelandski premier John Key, a njegova pojasnila so skopa. New Zealand Herald poroča, da je njihove navedbe označil za napačne, a ni pojasnil zakaj, prav tako je povedal, da je obveščevalna služba (GCSB) delovala zakonito, a ne kako, potrdil pa je, da obveščevalne službe vohunijo, a ne za kom in zakaj. Poročanje medijev je poskušala omiliti tudi tiskovna predstavnica vlade, ki je po poročanju STA poudarila, da so številni dokumenti, ki jih je pridobil Snowden, že zelo stari, polega tega pa ni mogoče izključiti možnosti, da so nekateri podatki celo izmišljeni.