Spolno nadlegovanje znova maje Belo hišo

Ameriški predsednik zavrača obtožbe kot politični napad.

Objavljeno
13. december 2017 10.00
Posodobljeno
13. december 2017 10.00
Sebastijan Kopušar, New York
Sebastijan Kopušar, New York

New York – Ameriško nacio­nalno izpraševanje vedenja moških, ki ga je sprožilo gibanje #MeeToo (tudi jaz), je seglo do Bele hiše, ko so domnevne žrtve Donalda Trumpa znova javno opozorile, da naj bi jih spolno nadlegoval. Predsednik je odgovoril z besnimi sporočili in še okrepil obtožbe.

Med lansko predsedniško kampanjo je več kot ducat žensk sporočilo, da so bile žrtve Trumpovega spolnega nadlegovanja, vendar dovolj velikega dela ameriških volivcev obtožbe niso zmotile in newyorški nepremičninar je postal 45. predsednik ZDA. Morda je tudi to okrepilo odpor žensk do nesprejemljivega obnašanja, ki so ga deležne na delovnem mestu in v družbi, kar se je prek družbenih omrežij razraslo v val upora proti nadlegovalcem. Tri domnevne Trumpove žrtve so v ponedeljek družno nastopile na televiziji, nato pa na tiskovni konferenci pozvale kongres, naj preišče njihove ­trditve.

Pritlehni namigi

Bela hiša se je odzvala s sporočilom, da je predsednik že med kampanjo označil obtožbe za laži, »ameriški volivci pa so izrazili svojo presojo, ko so mu namenili prepričljivo zmago«. Hkrati je tiskovna predstavnica Sarah Huckabee Sanders dejala, da so »v večini primerov pričevanja očividcev pobila obtožbe«. Washington Post je zbral primere 13 žensk, ki so obtožile Trumpa nadlegovanja, Bela hiša je le pri enem navedla pričo, ki je zavrnila trditve domnevne žrtve. Ta priča je bil Anthony Gilberthorpe, britanski konservativni aktivist, znan po spornih in nikoli dokazanih obtožbah.

Demokratke v kongresu so že v ponedeljek pozvale kongresni odbor za nadzor k uvedbi preiskave, newyorška senatorka Kirsten Gillibrand pa je dejala, da bi predsednik moral odstopiti. Podobno je javno zatrdilo vsaj še pet demokratskih senatorjev.

Odgovor je včeraj prišel v obliki strupenega sporočila na twitterju, v katerem je ameriški predsednik ni samo ozmerjal s svojim običajnim besednjakom (»nepomembna«, »lakajka«), ampak celo zapisal, da je »ne tako dolgo nazaj prišla v mojo pisarno in 'prosjačila za donacije (ter bila zanje pripravljena narediti karkoli)«. Neprikriti namigi na spolne usluge so sprožili val ogorčenja in na dan, ko so se volivci v Alabami odločali, ali bodo domnevnega pedofila poslali v senat, pogrela vprašanja o morali in etiki na vodilnih ­položajih.

Jeza kongresnic

Kirsten Gillibrand je dejala, da je bil Trump samo podpornik njene prve kampanje, prek twitterja pa mu je nemudoma zabrusila, da ne bo utišal ne nje ne vseh žensk, ki so se postavile zase. Spomnila je, da je dan po njegovi prisegi na milijone žensk (in moških) po ZDA korakalo na Maršu žensk v protest proti njegovemu vedenju in politikam.

Newyorški demokratski poslanec Gregory Meeks je vložil resolucijo, s katero je pozval kongres, naj sproži preiskavo obtožb proti predsedniku, včeraj je zahtevalo pre­iskavo že več kot sto kongresnikov. Trump je dopoldne med podpisom obrambnega proračuna preslišal vprašanja novinarjev, Kirsten Gillibrand pa je njegovo pisanje označila za »seksistično klevetanje«.

Senatorko, ki velja za eno od morebitnih demokratskih predsedniških kandidatk leta 2020, je vzela v bran kolegica Elizabeth Warren in na Trumpa naslovila vprašanje: »Ali resnično želite ustrahovati, zastrašiti in vlačugarsko sramotiti senatorko Kirsten Gillibrand? Ali sploh veste, s kom se spuščate v boj?« Jeza je vrela po vsem kongresu, kalifornijska demokratska poslanka Jackie Spier je s številnimi kolegicami na tiskovni konferenci dejala, da je Trumpovo vedenje nesprejemljivo. »Njegov tvit je grotesken, vzel mi je sapo in predstavlja osebo, ki nima lastnosti, vrednih položaja predsednika države.«

Majanje legitimnosti

Trump je pred izlivanjem jeze na senatorko označil obtožbe o svojem neprimernem vedenju za politični napad. »Kljub na tisoče zapravljenim uram in milijonom zapravljenih dolarjev demokratom ni uspelo dokazati sodelovanja z Rusijo – zato so se lotili lažnih obtožb in si izmislili zgodbe ­žensk, ki jih ne poznam ali jih nisem nikoli srečal. Lažnive novice,« je z velikimi črkami vpil prek spleta.

V njegovih krogih preiskavo o morebitnih povezavah med Trumpovo kampanjo in domnevno ruskim posegom v volitve označujejo za poskus političnih nasprotnikov zamajati legitimnost volitev. Sedanje obtožbe o spolnem nadlegovanju pa vidijo kot poskus zamajati predsednikovo verodostojnost.

Toda opozorila, da je treba obtožbe na račun moških jemati zelo resno, prihajajo tudi iz njegove vlade. V Ovalni pisarni naj bi sprožila precej jeze ameriška veleposlanica pri Združenih narodih Nikki Haley, ko je konec tedna opozorila, da gibanja #MeToo ne gre jemati zlahka.

»Ženskam je treba prisluhniti in upoštevati njihove besede. Mislim, da smo jih slišali pred volitvami. Ženske, ki so se počutile izrabljene ali so z njimi kakorkoli grdo ravnali, imajo pravico, da se oglasijo,« je ena najbolj vidnih članic vlade razkrila svoje mnenje, ki zagotovo ni razveselilo njenega šefa. Sarah Huckabee Sanders je včeraj za govorniškim odrom Bele hiše oznanila, da predsednik s svojimi spornimi besedami (o senatorki) ni namigoval na spolnost, ampak na »korupcijo v Washingtonu«.