Strankarski kolegi Trumpa razglašajo za osla

Milijarder, ki je zadnje dni vodil v predvolilnih anketah, si je nakopal jezo veteranov.

Objavljeno
21. julij 2015 21.18
USA-ELECTION/REPUBLICANS
Sebastijan Kopušar, New York
Sebastijan Kopušar, New York
New York – »Mislili smo, da bo trajalo en dan, pa ni videti konca,« se je večerni televizijski satirik Jon Stewart veselil novih šal na račun republikanskega predsedniškega kandidata Donalda Trumpa. Ta je v zadnjih dneh prevzel vodstvo v meritvah javnega mnenja na desnici, a se je konec tedna znova spotaknil ob svoj predolgi jezik.

Nepremičninski milijarder je naskok na Belo hišo začel z žolčnim rasističnim rentačenjem čez nedokumentirane priseljence, med katerim je Mehiko obtožil, da načrtno pošilja v ZDA posiljevalce in prodajalce mamil. Nemudoma je izgubil za nekaj milijonov poslovnih dogovorov, toda na grozo njegovih strankarskih kolegov je precejšen del konservativnih Američanov, ki menijo, da priseljenci slabijo državo, zaploskal sovražnemu govoru.

V večini merjenj razpoloženja volivcev na desni se je povzpel na prvo mesto, televizijska mreža ABC in časnik Washington Post sta mu celo namerila 28 odstotkov podpore, skoraj dvakrat več kot guvernerju Wisconsina Scottu Walkerju (13 odstotkov) in nekdanjemu guvernerju Floride Jebu Bushu (12 odstotkov) na tretjem mestu. Toda merjenje je potekalo, preden je Trump v soboto dejal, da republikanski senator John McCain samo zato velja za vojnega heroja, ker je skoraj šest let preživel v vojnem ujetništvu. »Raje imam tiste, ki jih niso ujeli,« mu je ušlo.

McCain, ki se je leta 2008 v predsedniški tekmi pomeril z Barackom Obamo, je v vietnamski vojni služil kot mornariški pilot, leta 1967 pa so ga sestrelili nad Hanojem. Pri tem se je hudo poškodoval, nato pa je moral prestati še dolgotrajna mučenja. Ker je bil njegov oče eden od poveljujočih admiralov, so mu predstavniki Severnega Vietnama ponudili odhod domov, a ga je zavrnil in zahteval, naj izpustijo tudi druge vojne ujetnike. Senator sicer velja za konservativnega jastreba, ki rad poziva k ameriškim posegom po svetu, toda njegovo ravnanje med vojno vzbuja spoštovanje na obeh političnih polih.

Strupena mešanica

Trumpovi tekmeci na desnici so nemudoma obsodili ostre izjave, senator Lindsey Graham ga je označil za osla, nekdanji teksaški guverner Rick Perry pa ga je pozval, naj se odreče kandidaturi. Toda Trump se ne da, in je poskušal svoje besede preusmeriti v kritiko McCainove politične kariere, med katero senator menda ni naredil dovolj za izboljšanje položaja veteranov. Graje tekmecev se je otresel z besedami, da »številni med njimi nimajo kaj iskati v tekmi za predsednika ..., mnogi so propadli politiki ali ljudje, ki jim ne bi uspelo v zasebnem sektorju«. O Perryju pa je celo zapisal, da »bi ga morali prisiliti v merjenje inteligence, preden bi mu dovolili sodelovanje v republikanskem soočenju«.

Toda hkrati so resnične Perryjeve besede, da je ideologija milijarderja »strupena mešanica demagogije in neumnosti«. Anketarji so sicer nemudoma zaznali ohladitev med konservativnimi volivci, čeprav bo prava razsežnost Trumpove nepremišljenosti znana šele v prihodnjih dneh. »Priča smo točki preobrata za Donalda Trumpa. Če se te številke v prihodnjih tednih ne bodo preobrnile, bodo operativci republikanskih kampanj imeli hude skrbi, saj se bliža izbiranje kandidata stranke v Iowi in New Hampshiru,« je razpoloženje na desnici ocenil Phil Mattingly s televizije Bloomberg.

Zmernejši kandidati desnice bi lahko Trumpove izpade uporabili kot priložnost, da se v očeh neodvisnih volivcev umestijo bolj na sredino političnega prostora. Toda najprej so na vrsti volitve znotraj stranke, kjer imajo konservativni volivci odločujočo moč, in če bo Trump med njimi še vedno našel dovolj podpore, lahko to republikansko razpravo pomakne tako v desno, da bi to ogrozilo njihove možnosti v boju za Belo hišo.

Šopirjenje klovna

Prvo soočenje na desnici je na vrsti že čez dobra dva tedna, na njem pa bo sodelovalo samo prvih deset kandidatov v povprečju petih merjenj javnega mnenja. V njih Trumpovo besedičenje še ne bo povzročilo hujših padcev podpore, čeprav je postal tarča številnih veteranskih organizacij. Paul Rieckhoff, vodja skupine Ameriški veterani Iraka in Afganistana, mu je očital, da ne slovi ravno po svojih donacijah veteranom, razen »če je daroval veliko denarja, za katerega nihče ne ve«. Poleg tega so poudarili, da se je McCain v kongresu vedno zavzemal za dobro veteranov in sodeloval pri uveljavljanju številnih zakonov v njihovo korist.

Analitiki sicer menijo, da milijarder jaše na svoji prepoznavnosti in statusu televizijskega zvezdnika v šovu Vajenec (časnik The Huffington Post je poročanje o njem celo premaknil s političnih strani na tiste o zvezdnikih). »Je zabavljač, spreten agitator, klovn z lepim klobukom, ki se za nekaj trenutkov šopiri po odru, preden bodo nanj prišli resni igralci,« trdi Rick Wilson, izkušeni republikanski politični svetovalec. Toda za zdaj je zasenčil vse druge kandidate in nase pritegnil celotno pozornost medijev. To pa je v politiki vedno močno orožje.