Temačni ministrant v boj za Belo hišo

Po zmagah na treh volitvah v Wisconsinu v štirih letih hoče guverner Scott Walker na vrh ameriške politike.

Objavljeno
14. julij 2015 17.47
Sebastijan Kopušar, New York
Sebastijan Kopušar, New York

New York – Petnajst republikanskih politikov je prepričanih, da imajo možnost postati predsednik ZDA. V ponedeljek se je temu klubu pridružil Scott Walker, konservativni guverner Wisconsina, ki je v domači državi poteptal sindikate in nemudoma postal zvezda desnice. Za razliko od večine tekmecev ga štejejo med dejanske favorite, toda prva ovira bo strašljivi denarni stroj Jeba Busha.

Walker je zaslovel že na začetku svoje guvernerske poti, ko je februarja 2011 napovedal omejitev pogajalske pravice sindikata javnih uslužbencev, odločanje o njihovih plačah in socialnih pravicah pa naj bi prevzela država. Odločitev je upravičil kot nujen ukrep za boj s proračunskim primanjkljajem Wisconsina, ne njegovo stran pa so se postavili proračunski konservativci po vsej ZDA ter republikanci v kongresu. Sindikati so odgovorili s silovitimi protesti, klub hudemu mrazu se je v prestolnici Madison zbiralo na desettisoče ljudi, ki so celo zasedli lokalni kongres, štirinajst demokratskih senatorjev pa je zapustilo državo, da bi z nesklepčnostjo preprečili sprejem spornega zakona.

Ne le, da je bil Walkerjev zakon kljub uporu sprejet, leto kasneje je Walker preživel glasovanje o odpoklicu, ki so ga sindikati in demokrati zahtevali z več kot 900.000 zbranimi podpisi. Lokalne volitve so se spremenile v vseameriško tekmo med konservativno desnico in sindikati, zanje pa so porabili več kot 80 milijonov dolarjev, pri čemer je Walker velik del od svojih 30 milijonov dolarjev dobil od premožnih darovalcev zunaj svoje zvezne države. Ko je zbral celo več glasov (53 odstotkov) kot pa na volitvah dve leti poprej (52 odstotkov), so se nemudoma začela ugibanja, da si je s tem na desnici tlakoval pot proti Beli hiši.

Ujetnik Iowe

»V Wisconsinu nismo grizljali po robovih. Sprejeli smo velike, pogumne reforme, ki so odvzele moč iz rok posebnih interesov in jo vrnile delavnim davkoplačevalcem,« je ambiciozni guverner svojo kandidaturo v ponedeljek nemudoma povezal s svojo – za levico močno sporno – politiko zategovanja pasu. Javno mnenje mu je bilo naklonjeno še pred uradnim vstopom v tekmo, saj ga časnik RealClearPolitics, ki zbira povprečje anket, uvršča na drugo mesto, za nekdanjim guvernerjem Floride Jebom Bushom. Še vedno pa je močno v ospredju v zvezni državi Iowa, kjer se začne glasovanje za kandidata stranke.

Ameriški analitiki opozarjajo, da je Walkerjev vzpon v Iowi prednost in hkrati slabost, saj bo vse drugo kot zmaga praktično pokopalo njegovo kandidaturo. Na tamkajšnji desnici prevladujejo družbeni konservativci, ki imajo v tokratnem republikanskem naboru šopek izjemno konservativnih kandidatov in za zdaj še vedno republikansko nočno moro, neuravnovešenega Donalda Trumpa. Kar pomeni, da bo moral Walker ohraniti ali celo zaostriti svoja stališča. Tako je že oznanil – poleg obveznega nasprotovanju splavu in istospolnim porokam – da ne podpira več reforme politike priseljevanja, ampak je postal nasprotnik »amnestije« za nedokumentirane priseljence. S tem si ne bo nakopal ljubezni zmernejših volivcev desnice v New Hampshireu, ki je na vrsti za Iowo. Njegov štab računa na to, da se bo iz skrajnega počasi levil v zmernega konservativca, pri čemer upajo, da bo njegova zmožnost skrajno ideološke cilje obdati z ljubeznivo osebnostjo delovala tudi na najvišji ravni ameriške politike. »Ima videz ministranta, toda njegovo politiko piše Darth Vader (utelešenje zla iz filmov Vojna zvezd),« trdi Bob Jauch, dolgoletni demokratski senator v Wisconsinu.

Boj milijonov

Za zdaj je na pol polna tudi njegova pušica, saj je do prejšnjega tedna zbral okoli 30 milijonov dolarjev, kar je manj od Busha ali senatorja Teda Cruza, njegovega neposrednega tekmeca v konservatizmu, manj tudi od mladega floridskega senatorja Marca Rubia, ki se za zdaj poleg Busha zdi največji tekmec Walkerju za osvojitev republikanske predsedniške nominacije. Rubio igra na podobno karto novega obraza v politiki, Bush ima podporo najbolj vplivnih krogov znotraj stranke – in gromozanske količine denarja. Prejšnji teden je sporočil, da ima že 114 milijonov, več kot vsi njegovi protikandidati skupaj. Walkerju je lahko v tolažbo, da ga vsaj v srcu podpirata brata David in Charles Koch, konservativna milijarderja, ki naj bi v svojem omrežju premožnih donatorjev samo za volitve prihodnje leto zbrala osupljivih 889 milijonov dolarjev. Po pisanju New York Timesa je David Koch dejal, da bosta z bratom podprla vsakega kandidata desnice, a bi to po njunem mnenju moral biti Walker.