Torkovo zmagoslavje Trumpa in Clintonove

Merjenje moči znotraj ameriških strank dobiva vse bolj jasno podobo.

Objavljeno
16. marec 2016 08.07
USA-ELECTION/CLINTON
Sebastijan Kopušar, New York
Sebastijan Kopušar, New York
New York − Ameriška volilna tekma je ponoči potekala v petih zveznih državah, daljši konec pa sta potegnila Donald Trump pri republikancih in Hillary Clinton pri demokratih. Oba sta tako še utrdila prednost, pri čemer je nekdanja zunanja ministrica že tako rekoč zakoličila tekmo za predsedniško nominacijo stranke.

Republikanska stranka je s silovito kampanjo proti lastnemu kandidatu poskušala ustaviti vzpon Donalda Trumpa, toda ta je imel kljub temu zelo uspešen večer. Z njegovo prepričljivo zmago na Floridi so ugasnili zadnji upi senatorja Marca Rubia, ki je po domačem porazu priznal, da letos ni njegovo leto, in končal naskok na Belo hišo. Vrh republikanske stranke je tako v nekaj tednih po Jebu Bushu izgubil še svojega drugega izbranca, prapor pa je zdaj začasno prevzel guverner Ohia John Kasich.

Slabi izbiri

Ta je obranil domačo zvezno državo in newyorškemu milijarderju nekoliko okrnil zmagoslavje. Guverner je tako za nekaj časa podaljšal svojo kampanjo, toda merjenje moči na desnici se je v resnici prevesilo v dvoboj med Trumpom in teksaškim senatorjem Tedom Cruzom, ki je z nekoliko kislim obrazom dejal, da je zadovoljen s torkovim izkupičkom (najmanj dve tretji in dve drugi mesti). Zjutraj so še vedno šteli glasove v Missouriju, kjer je bila razlika med njima manj kot odstotek, toda Trump je zmagal tudi v Illinoisu in Severni Karolini ter še povečal svoj naskok z zbranimi delegati.

Kljub temu pa razmere na desnici ostajajo izjemno zapletene. Stranka je močno razdvojena, saj nekateri njeni pomembni predstavniki odrekajo podporo Trumpu, v nedavnih anketah je kar 35 odstotkov volivcev desnice dejalo, da ne bodo nikoli volili zanj. Torek je pokazal, da so čedalje bliže le še dvema izbirama, obe sta slabi. Ali bo zvezdnik resničnostnih šovov postal predsedniški kandidat republikancev ali pa bodo vsi trije prišli na zbor stranke v Clevelandu brez potrebne podpore 1237 delegatov, politično mešetarjenje pa bo sprožilo še večjo ogorčenje in razdvojenost.

Clintonova prepričljivo

Pri demokratih nimajo takšnih skrbi, saj je Clintonova odločno na poti proti nominaciji. Ob prepričljivih zmagah na jugu je ustavila pobudo izzivalca Bernieja Sandersa na industrijskem severu, tako da jo lahko spodnese le še izjemen preobrat. Skupaj s superdelegati (vplivnimi člani stranke, ki volijo po lastni izbiri) jo podpira že 1561 delegatov, potrebuje jih 2383. Toda tudi nekdanja zunanja ministrica se sooča z dvomi v lastni stranki, le da je njena težava pomanjkanje navdušenja, ki ga vzbuja 74-letni senator.

Toda ta ni znal pritegniti manjšin, predvsem temnopoltih Američanov na jugu. A je z izjemno podporo med mladimi in liberalnim delom demokratske stranke Clintonovo potegnil precej bolj v levo, kot si je želela pred spopadom s predstavnikom desnice. Njeno sporočilo je praktična politika, kar pa ni predvolilna poezija o »politični revoluciji«, kot jo recitira Sanders. Poleg tega se je za podporo temnopoltih morala močno opreti na dosedanjo politiko predsednika Baracka Obame, kar bi ji lahko jeseni povzročalo težave pri neodvisnih volivcih.