»Fini gospod« v klinču s Trumpom

Med predsednikoma ZDA in Južne Koreje vlada povsem drugačna kemija kot med Donaldom Trumpom in Šinzem Abejem.

Objavljeno
07. november 2017 12.22
Trump South Korea
Zorana Baković
Zorana Baković

»Pripravljam se na odhod v Južno Korejo in na srečanje s predsednikom Mun [Dže Inom], finim gospodom,« je ameriški predsednik Donald Trump zapisal na svojem tviter profilu neposredno preden je njegovo letalo poletelo iz vojaškega oporišča Jokota na Japonskem. »O vsem se bova pomenila,« je dodal v povezavi z glavno temo, o kateri se je nekaj ur pozneje pogovarjal s svojim gostiteljem v Seulu.

Seveda je imel v mislih Severno Korejo.

Trump in njegova soproga Melania sta začela drugo epizodo svoje azijske turneje v ameriškem letalskem oporišču Camp Humphreys nedaleč od Seula, ameriškemu predsedniku pa se je pri srečanju s častniki in vojaki pridružil tudi njegov gostitelj, kar je bila za Muna najboljša priložnost, da opozori gosta, da je Južna Koreja plačala 90 odstotkov stroškov za izgradnjo objektov znotraj vojaške baze.

Poleg Severne Koreje je namreč ena izmed pomembnih tem srečanja dveh predsednikov tudi vprašanje delitve fnančnega bremena namestitve kakih 28.000 ameriških vojakov v Južni Koreji.


Ameriški predsednik Donald Trump in njegov južnokorejski gostitelj Mun Dže In. Foto: Jonathan Ernst/Reuters

Pozneje sta Mun in njegova soproga pričakala Trumpove v Modri hiši, kakor se imenuje predsedniška palača v Seulu, kjer sta državnika opravila uradne pogovore, ki jih je južnokorejski predsednik ocenil kot morebitno »točko preobrata« v prizadevanjih za razrešitev napetosti zaradi severnokorejskega jedrskega programa.

»Zdaj je čas za ukrepanje z občutkom nujnosti in z veliko odločnostjo,« je Trump ocenil razmere na Korejskem polotoku ter pozval Kitajsko, Rusijo in ostale države, naj zahtevajo končanje severnokorejskega jedrskega in raketnega programa. »Severna Koreja je globalna nevarnost, ki zahteva globalni odziv,« je poudaril.


Severnokorejski voditelj Kim Džong Un se je pripravljen odpovedati jedrski bombi le, če se bodo ZDA odpovedale svojim. Foto: AP

Medtem ko je Trump na eni strani ponovil, da so ZDA za rešitev problema pripravljene uporabiti vse svoje vojaške zmogljivosti, če bo to potrebno, je na drugi strani vseeno vztrajal, da je za preprečitev konflikta najprej treba izčrpati »vsa razpoložljiva sredstva, razen oborožene akcije«.

»Za Severno Korejo bi bilo zelo smiselno, če bi prišla za [pogajalsko] mizo in sklenila dogovor, ki bi bil dober za njen narod in za vse ljudi tega sveta,« je dejal ameriški predsednik. »Mislim, da dobro napredujemo,« je še dodal, medtem ko je Mun pojasnil, da sta s Trumpom pripravljena zagotoviti Severni Koreji »svetlo prihodnost«, če bo odstopila od svojega jedrskega in raketnega programa. Toda Pjongjang je že večkrat ponovil, da se bo odpovedal svojim atomskim bombam in balističnim raketam samo pod pogojem, da enako storijo tudi ZDA.


Ameriškega predsednika so v središču Seula pričakali nasprotniki, a tudi simpatizerji. Foto: Ed Jones/AFP

Čeprav je Mun po pogovorih z ameriškim gostom izrazil prepričanje, da bo Trumpov obisk odpravil strahove nekaterih njegovih sodržavljanov glede nadaljnjih potez proti Severni Koreji, se je na trgu nasproti ameriškega veleposlaništva v Seulu spet zbrala skupina Južnih Korejcev, med katerimi so nekateri nosili transparente z napisi »Nočemo vojne« in »Nočemo [ameriškega protiraketnega ščita] Thaada«. Toda številni drugi so imeli vendarle tudi plakate z izrazi simpatije do ZDA in Trumpa.

Naj bo zaželen ali ne, je pomemben del Trumpove tokratne misije prepričati voditelje ameriških zaveznic, naj od ZDA kupijo več sodobne oborožitve, da se bodo lahko sami zaščitili pred severnokorejsko grožnjo. V ponedeljek je v Tokiu izjavil, da bo »samurajska Japonska« kmalu sposobna sestreliti severnokorejske rakete, seveda po tem, ko bo od Pentagona kupila »ogromno količino vojaške opreme«. Podobna pričakovanja je predstavil tudi »finemu gospodu« v Modri hiši.