Trumpov skriti klepet s Putinom

Ameriški predsednik se v Hamburgu ni mogel ločiti od ruskega kolega.

Objavljeno
19. julij 2017 09.03
Sebastijan Kopušar, New York, Š. J., STA
Sebastijan Kopušar, New York, Š. J., STA
Že prvo srečanje Donalda Trumpa in Vladimirja Putina, ki sta ga voditelja ZDA in Rusije raztegnila na več kot dve uri, je povzročilo precej ugibanj, Bela hiša pa je morala včeraj priznati, da obstaja tudi drugo. Na večerji voditeljev držav članic skupine G20 je Trump prisedel k Putinu in samo z ruskim prevajalcem z njim govoril še dodatno uro.

To je le še poudarilo gorečnost, s katero se je ameriški predsednik lotil sklepanja prijateljstva s Putinom, ki naj bi mu po trditvah ameriških obveščevalnih služb pomagal zmagati na jesenskih volitvah. Trump je že v predvolilni kampanji kazal veliko naklonjenost do avtokratskega oblastnika iz Kremlja in večkrat izrazil občudovanje do njegovega vodenja države, kar je sprožalo precej pomislekov tudi med republikanci. Družna nemška večerja pa bo zagotovo okrepila kritike desnice, da je preveč domač z voditeljem ene največjih nasprotnic ZDA. Še toliko bolj nerodno je, ker nihče ne ve, o čem sta se pogovarjala, razen obeh predsednikov in ruskega prevajalca.

Njuno drugo srečanje bi še naprej ostalo skrito, če o njem ne bi spregovoril Ian Bremmer, predsednik svetovalnega podjetja za politična tveganja Eurasia Group, zanj pa je izvedel od drugih voditeljev, navzočih na večerji. Po njegovih besedah so mu sogovorniki druženje obeh predsednikov opisali kot zelo toplo in prijateljsko ter zelo živahno, oba sta menda »veliko gestikulirala z rokami«. Po njihovi oceni sta si bila zelo blizu, mnogo bolj, kot je Trump s katerimkoli voditeljem iz zavezniških držav, kar naj bi vznemirilo mnogo navzočih. V Beli hiši so včeraj poskušali zmanjšati pomen razkritja in ga omejiti na »kratek pogovor ob koncu večerje« oziroma »klepeta ob sladici ne bi smeli označevati za srečanje«, kot je dejal predstavnik nacionalnega varnostnega sveta Michael Anton.

Po poročanju Washington Posta je menda tudi eden od evropskih uradnikov dejal, da kroženje med udeleženci in pogovori v kotu niso nenavadni. »Eno od načel takšnih srečanj je, da je namenjeno dvostranskim stikom,« zato njun drugi pogovor »ni senzacija«, čeprav sta »Trump in Putin morda v nekoliko drugačnem položaju« kot drugi udeleženci. Nemudoma se je odzval tudi ameriški predsednik in prek novega uradnega kanala Bele hiše, svojega zasebnega računa na družbenem omrežju twitter, zapisal, da je »zgodba lažnivih medijev o tajni večerji s Putinom 'bolna'«, češ da je vse povabila nemška kanclerka, a so kljub temu večerjo »prikazali zlovešče«.