Velika zmaga Trumpa, hud polom Clintonove

Druga postaja ameriških volitev za kandidata strank je dodobra premešala štrene.

Objavljeno
10. februar 2016 08.22
2016 Election New Hampshire Votes
Sebastijan Kopušar
Sebastijan Kopušar

Prebivalci New Hampshira so včeraj pošteno začinili ameriško predvolilno tekmo. Zdaj vemo, da zmagovalec republikanske tekme Donald Trump ni le medijsko napihnjen prazen oblak in da bo demokratski zmagovalec Bernie Sanders še nekaj časa pozival k politični revoluciji. Oba populista sta izjemno prepričljivo pometla z nasprotniki in si pripravila dobro izhodišče za nadaljevanje spopada.

Senator iz sosednjega Vermonta je imel v anketah precejšnjo prednost pred nekdanjo zunanjo ministrico Hillary Clinton, toda merjenje javnega mnenja v politično muhastem New Hampshiru vedno meji na ugibanje. Poleg tega je Clintonov klan v zvezni državi, ki je doslej vedno glasovala zanj, krenil v silovit in zelo oster napad na senatorja, ob strani mu bolj ali manj stoji večina liberalnih medijev. Bill Clinton je Sandersovo kampanjo celo obsodil seksizma, volitve pa so poskušali preobrniti v referendum o vlogi žensk v politiki. Ne samo da se ni izšlo, doživeli so poraz za več kot dvajset odstotnih točk, demokratični socialist pa je dobil prepričljivo podporo tudi med volivkami.

Nakapljani milijoni

Nekdanja prva dama je ponoči poskušala ohraniti optimizem z besedami, da se je po porazu treba znati znova pobrati. Že skoraj okronana kandidatka demokratov se po piškavi zmagi v Iowi nenadoma bori za politično preživetje, pri čemer računa na južne države z večjim deležem manjšin, ki so bile doslej na njeni strani.

Bernie Sanders. Foto: Shannon Stapleton/Reuters

Demokratska tekma se 20. februarja seli v Nevado, toda navdušenje, ki ga žanje Sanders, je vse bolj nalezljivo, kar kaže tudi poplava donacij. Januarja je zbral 20 milijonov dolarjev, pet milijonov več kot Clintonova, kljub temu da ne sprejema denarja korporacij in lobistov. Blagajno mu je napolnilo že več kot 3,5 milijona Američanov, vsak s povprečnim prispevkom 27 dolarjev.

Vzpon Kasicha

Tudi na desnici je zmagovalec Trump prepričljivo pometel s precej številnejšo konkurenco. Prav to naj bi mu pomagalo do zmage, saj so se za glasove zmernejših republikancev borili štirje kandidati, ki so bolj po volji vodstva stranke kot pa svojeglavi in ostrojezični newyorški milijarder. Daljši konec je potegnil guverner Ohia John Kasich, ki je z drugim mestom vdahnil novo življenje v svojo kampanjo in bo tako morda prišel do nujno potrebnih donacij. Te potrebuje za nadaljevanje tekme v Južni Karolini, kamor se republikanci selijo 20. februarja.

Donald Trump. Foto: Jim Bourg/Reuters

Nekdanji floridski guverner Jeb Bush nima težav z denarjem, za kar so že lani poskrbeli bogati donatorji s stotimi milijoni dolarjev prispevkov, toda doslej ni mogel vzbuditi zanimanja volivcev desnice. V Granitni državi so mu namenili četrto mesto, pri čemer je najpomembneje, da je premagal floridskega senatorja Marca Rubia. Ta je v New Hampshire prišel z dobrim tretjim mestom v Iowi, Trumpu tik za petami, in z avro mladega politika v vzponu. Nato pa je v sobotnem soočenju povsem zatajil, kar je včeraj priznal z besedami, da je peto mesto povsem njegova krivda.

Kladivo in nakovalo

Podobno kot Clintonovi tudi Rubiovemu krvniku, guvernerju New Jerseyja Chrisu Christieju, ostri napadi niso pomagali, končal je kot šesti in se že vrnil domov, da »premisli o nadaljnjih korakih«. Ob njegovem odhodu iz tekme in morebitni finančni krhkosti Kasicha bosta Bush in Rubio bíla boj za kandidata s podporo vrha stranke. Toda na poti do nominacije jima ne stoji le Trump, ki še vedno vodi v vseh anketah, New Hampshire je z vetrom napolnil tudi jadra teksaškega senatorja Teda Cruza.

Ted Cruz. Foto: Eric Thayer/Reuters

Izjemno konservativni zmagovalec Iowe je včeraj s tretjim mestom v zmerni zvezni državi pokazal, da ima trdo podporo okorelega jedra desnih volivcev. Kar pomeni, da bo v nadaljevanje kampanje na jugu ZDA (za Južno Karolino je na vrsti Nevada) spet imel možnosti za vrh. Vodstvo republikanske stranke pa se bo danes zbudilo s še hujšim glavobolom, saj so čedalje bolj ujeti med kladivo Trumpa in nakovalo Cruza.