Strah pred Trumpovo Belo hišo

Prihodnji predsednik Združenih držav se otepa s težavami pri sestavljanju vlade.

Objavljeno
16. november 2016 11.13
Trump
Sebastijan Kopušar, New York
Sebastijan Kopušar, New York
New York - Odhajajoči ameriški predsednik Barack Obama je v rojstnem kraju demokracije zagotavljal, da je ta še vedno najboljša oblika vladavine, njegov­ naslednik Donald Trump pa je v ZDA znova napadel medije, enega od temeljev demokracije. Ameriški proces prenosa oblasti te dni poteka za zaprtimi vrati, dogajanje v Trumpovem štabu pa opisujejo kot »boj na nož«.

Dober teden po osupljivi volilni­ zmagi Donalda Trumpa je na milijone Američanov še vedno v šoku. Številne univerze ponujajo psihološko pomoč študentom, ti še vedno protestirajo, v že tako razcepljeno državo pa je zasekala nova delitev, ki ločuje celo družine. Natančni uradni rezultat glasovanja ni znan, saj še vedno preštevajo glasovnice v zveznih državah Kalifornija, Washington in Utah. Hillary Clinton je imela v začetku tedna več kot milijon glasov prednosti pred Trumpom (slabih 62 milijonov proti slabim 61 milijonom). Toda v ZDA ne šteje število glasov volivcev, pač pa elektorski glasovi posameznih zveznih držav.

Očetje države, ki so se bali populizma v neposredni demokraciji, so izbrali sistem, v katerem volivci izvolijo posebne delegate (elektorje), ti pa nato izberejo predsednika (Trump bo uradno izvoljen šele 19. decembra). Alexander Hamilton je v Federalističnih spisih leta 1788 zapisal, da si tako želijo zagotoviti, da predsednik nikoli ne bi postal nekdo brez »potrebnih kvalifikacij«. Dobrih dvesto let kasneje je prav elektorski sistem omogočil, da bo 45. predsednik nekdo, ki po mnenju 44. predsednika in večine volivcev nima ustreznih kvalifikacij za Belo hišo.

Sneti okovi

Trump je s svojo kampanjo žalitev snel okove sovražnemu govoru in izpustil iz steklenice duha nestrpnosti. »To je človek, ki je dobršen del preteklih osemnajstih mesecev ustvarjal pogosto nasilne delitve Američanov,« je zatrdil Mark Potok iz nevladne organizacije Southern Poverty Law Center, ki brani človekove pravice in javni interes. Zvezna policija FBI je konec tedna sporočila, da so lani zaznali naraščanje kaznivih dejanj, ki jih poganjajo rasno, versko in druga sovraštva. Kar za dve tretjini so narasla kazniva dejanja, uperjena proti muslimanom. Po Potokovih besedah so lahko sprožilec nasilja prav izjave javnih osebnosti, kot je Trump.

V Zahodni Virginiji so odpustili javno uslužbenko v mestecu Clay, ki je na facebooku zapisala, da je »osvežujoče, ker bomo imeli elegantno, lepo, dostojanstveno prvo damo v Beli hiši, naveličana sem opice v petkah«. Županja Claya je javno podprla opazko, kar je sprožilo ogorčenje po ZDA, zato je morala v torek odstopiti. Primer kaže prikrit rasizem dela Trumpovih podpornikov. Še posebej, ker ima »opica v petkah« diplomi z uglednih univerz, bodoča »dostojanstvena prva dama« pa predvsem portfelj golih fotografij.

Mnogi upajo, da Trump, ki je po ugotovitvah spletnih merilcev politične iskrenosti Politifact kronični lažnivec (70 odstotkov njegovih izjav je večinoma neresničnih, če ne kar očitnih laži), ne bo izpolnil predvolilnih obljub. Po dosedanjih izjavah zmagovalca se najskrajnejše obljube morda res topijo, od prepovedi vstopa muslimanom v državo do gradnje zidu na južni meji. Toda imenovanje skrajno spornega Stephena Bannona za glavnega stratega prihodnje Bele hiše, je na levem polu ZDA sprožilo nov val nelagodja, če že ne kar strahu.

Skrajneži in lobisti

Trump je za vodjo osebja Bele hiše - to je v ZDA funkcija med vodjo kabineta in premierom – imenoval Reincea Priebusa, dosedanjega predsednika nacionalnega odbora republikanske stranke. Priebus je med kampanjo skrbel, da ni bilo popolnega razkola med vrhom stranke in kandidatom, njegov vzpon naj bi bil znak, da se milijarder od vloge strupenega politika premika k državniški umirjenosti. Toda prihod Bannona, antisemita, ki je med drugim objavil, da uporaba kontracepcije naredi ženske neprivlačne in nore, je zamajal takšne upe.

Proces iskanja bodočih članov vlade neuradni viri opisujejo kot »boj na nož« in hudo zmešnjavo. Eden od vzrokov je zamenjava guvernerja New Jerseyja Chrisa Christieja na čelu ekipe za tranzicijo ter odpustitev vseh njegovih ljudi. To naj bi bila predvsem zasluga Jareda Kushnerja, vplivnega Trumpovega zeta, ki naj bi se Christieju tako maščeval, ker je kot zvezni tožilec poslal v ječo njegovega očeta. Hkrati se v republikančevem volilnem štabu do volilnega torka menda niso resno pripravljali na prevzem oblasti, saj nihče ni verjel v zmago.

V javnosti se zadnje dni pojavljajo številna imena, ob katerih gredo demokratom lasje pokonci. Denimo Myron Ebell, ki naj bi prevzel okoljsko agencijo, čeprav ne verjame v segrevanje ozračja, če pa je morda resnično, je dobra reč, saj bo »več časa za plažo«. Okoljski aktivisti so ga označili za »okoljskega kriminalca«, ki bo uničil prihodnost. Neodvisni senator Bernie Sanders pa je obtožil Trumpa, da ne izpolnjuje obljube o »izsušitvi močvirja korupcije« v Washingtonu, saj razmišlja o imenovanju najbolj okorelih lobistov, ki se »borijo le za en odstotek« najpremožnejših.