Trumpov šok za republikanske kolege

Predsednikov dogovor z demokrati je presenetil konservativne podpornike.

Objavljeno
07. september 2017 22.33
Sebastijan Kopušar, New York
Sebastijan Kopušar, New York
New York - Američani mislijo,­ da so izvolili republikansko­ vlado,­ a je to čedalje težje ­prepoznati. Tako so ugotavljali v konservativnem časniku Wall Street Journal, ko je predsednik sklenil presenetljivo kupčijo z vrhom demokratov v kongresu.

Spodnji dom kongresa je v sredo sprejel slabih 8 milijard dolarjev vreden paket pomoči za žrtve orkana Harvey, k čemur so dodali trimesečno podaljšanje financiranja zvezne vlade in dvig meje, do katere se lahko država zadolžuje. Oboje ne bi bilo nič posebnega, saj je takšno povezovanje nujnih in neprijetnih ukrepov običajno mešetarjenje, ki zaradi prvih zagotovi sprejetje slednjih. Desnico je presenetilo, ker je republikanski predsednik preslišal zahteve članov svoje vlade in stranke ter sklenil kupčijo z demokrati. »Imeli smo zelo dobro srečanje z Nancy Pelosi [vodja demokratov v poslanskem domu] in Chuckom Schumerjem [vodja demokratov v senatu],« je predsednik žarel od zadovoljstva.

Na prvi pogled je to bilo uspešno preseganje političnih nasprotij, s katerim so se izognili ostremu septembrskemu proračunskemu spopadu o podaljšanju financiranja ameriške vlade in dvigu meje zadolževanja države. Konservativni del desnice namreč izrablja tovrstne ukrepe za zahteve po novih varčevalnih ukrepih zvezne vlade, zato republikansko kongresno vodstvo potrebuje pomoč demokratov, ti pa to pogojujejo z uresničevanjem svojih zahtev. Takšno izsiljevanje je običajno za opozicijo, zato vladajoča stranka izrablja priložnosti, kot je pomoč prizadetim, ki je ne more odreči noben pameten politik in jo poveže v paket s proračunskimi ukrepi.

Nelojalni novinec

Toda Trump je povozil vrh lastne stranke, ki je hotel podaljšati proračunske ukrepe za poldrugo leto in si tako kupiti mirnejše vladanje do volitev prihodnje leto. Vodja poslanskega doma Paul Ryan je v sredo dopoldne zatrdil, da so demokratske zahteve po le trimesečnem podaljšanju »smešne in sramotne«, in dodal, da »politično igračkanje z dvigom meje zadolževanja, kakršno se gresta Schumer in [Nancy] Pelosi, ni dobra zamisel«.

Kasneje so kot kompromis predlagali šestmesečno podaljšanje, a jih je na sestanku v Beli hiši Trump presenetil s strinjanjem z demokrati. To je že dolgo nočna mora najbolj konservativnega dela desnice - politični novinec z vprašljivo ideologijo in lojalnostjo sklepa kupčije z demokrati.

Desnica je toliko bolj ogorčena, ker podaljšanje do decembra pomeni, da bodo demokrati lahko takrat postavili nove pogoje, ne da bi jih skrbela morebitna javna podoba ob ogrožanju pomoči prizadetim Američanom. Še posebej, ker so republikanski strategi prepričani, da so demokrati blefirali, in ne bi do konca vztrajali pri le trimesečnem podaljšanju. Tako pa bodo imeli še večji vpliv na pogajanja o davčni reformi, prav tako bodo lažje vztrajali pri legalizaciji položaja skoraj 800.000 Američanov, ki so jih starši nelegalno pripeljali v ZDA. To je nakazal tudi Trump, ko je včeraj tvitnil, da ne bodo ukrepali proti njim.

Trik z Ivanko

K temu je gotovo pripomogel jezen odziv na odločitev vlade, da bo čez šest mesecev ukinila program prejšnjega predsednika Baracka Obame Daca, ki je »sanjačem« doslej omogočal življenje in delo v ZDA. Trump je hkrati nakazal, da je pripravljen podpreti demokratsko prizadevanje za zakonodajo, s katero bi zaščitili vse prizadete ob ukinjanju programa, »Chuck in Nancy si želita ukrepati, prav tako kot jaz«, je napovedal.

Nenavadno kupčkanje z demokrati je nadaljeval tudi na sredinem zborovanju v Severni Dakoti, kamor je odletel z demokratsko senatorko Heidi Heitkamp na krovu predsedniškega letala, kasneje pa jo je povabil na oder in jo označil za »dobro žensko«, s katero bo sodeloval pri kovanju davčne ­reforme.

To je še bolj pogrelo stratege v stranki, saj Heidi Heitkamp velja za eno izmed najranljivejših demokratk na volitvah prihodnje leto, Trump pa ji je v zvezni državi, v kateri je zmagal z udobnimi 36 odstotnimi točkami razlike, omogočil brezplačno promocijo in ustvarjanje videza političarke, ki premaguje jedka strankarska nasprotja.

Od propada zdravstvene protireforme desnice je jasno, da je predsednik jezen na republikansko kongresno vodstvo, Ryan je bil v sredo menda besen, prvi republikanski kongresnik Mitch McConnell pa je baje osupel podvomil o tem, da ima predsednik resno strategijo. Vrh desnice je dodatno razjezil prihod predsednikove hčere in svetovalke Ivanke Trump, ki je v sredo v Beli hiši v ključnem trenutku prekinila srečanje in preusmerila razpravo. To naj bi bil menda Trumpov pogajalski trik iz njegovih poslovnih dni.

Trdnost mostov

Politični analitiki ugibajo, ali je bilo vse to vendarle korak predaleč za konservativni del Trumpovih podpornikov. Nacionalistični časnik Breitbrat News, kamor se je vrnil donedavni strateg Bele hiše Steve Bannon, je objavil fotografijo Trumpa in kongresnih voditeljev z naslovom »Spoznajte močvirje«. Adam Brandon, predsednik konservativne aktivistične skupine FreedomWorks, je dejal, da predsednik požiga mostove do svoje baze, bolj previdni predsednikovi podporniki pa so menili, da Trump »ni obložen s teflonom«, in ocenili, da je »potrošil del svojega političnega kapitala«.