Trumpov vladni klub milijonarjev

Oblikovanje nove ameriške vlade se odmika od predvolilnega populizma o čiščenju prestolnice.

Objavljeno
30. november 2016 22.38
Sebastijan Kopušar, New York
Sebastijan Kopušar, New York
New York – Izsuševanje močvirja v Washingtonu, kot je prihodnji predsednik Donald Trump napovedal boj proti korupciji in političnim elitam, pri sestavljanju vlade vse bolj postaja nagrajevanje zaveznikov­ in imenovanje dolgoletnih politikov.

Prvi predsednik »popismene dobe«, kot nekateri imenujejo popreproščen svet družbenih omrežij, prek twitterja vztrajno jezi in izziva, tokrat z napadi na svobodo izražanja.

Večji del torka je bil prežet z razpravo o Trumpovem jutranjem predlogu, da bi morali zažiganje ameriške zastave kaznovati z odvzemom državljanstva ali zaporno kaznijo. Mnogi so se spraševali, kaj je sprožilo ta izliv, še posebej, ker je vrhovno sodišče že leta 1990 odločilo, da bi »kaznovanje skrunjenja zastave razvodenelo tisto svobodo, ki daje temu simbolu ugled«. Je pa v času njegovega sporočila konservativna televizijska mreža Fox News predvajala oddajo o zažiganju zastave na univerzah.

Medijski obvoz

Susan Davis z javnega radia NPR je opozorila, da je v času novega spornega tvita konservativni časnik Wall Street Journal (WSJ) objavil zgodbo o morebitnem konfliktu interesov pri zelo vplivnem Trumpovem zetu Jaredu Kushnerju. Soprog Ivanke Trump nadzira nepremičninsko podjetje, ki domačim in tujim finančnim ustanovam dolguje na stotine milijonov dolarjev posojil, hkrati pa ima vlogo neuradnega Trumpovega svetovalca in zaupanje svojega tasta. Toda zgodbo WSJ je delilo desetkrat manj bralcev kot sporočilo voditelja najmočnejše države.

Ta ima na voljo močan propagandni aparat, na twitterju mu sledi 16 milijonov ljudi, skupaj s facebookom in instagramom ima spletno platformo s 36 milijoni sledilcev. Po trditvah konservativnega propagandnega kanala Breitbrat, ki je dal spornega svetovalca prihodnje Bele hiše Steva Bannona, družbena omrežja omogočajo Trumpu neposredno nagovarjanje milijonov mimo »korporativnih medijev«. Vplivni republikanec Newt Gingrich je celo predlagal, da prihodnji predsednik opusti novinarske konference in odgovarja le še na izbrana vprašanja javnosti.

Konflikti interesov

Serija tvitov je bila včerajšnji odgovor na čedalje glasnejše kritike, kako bo prihodnji predsednik ločil poslovne interese od vodenja države. Po Trumpovih besedah »oblikujejo vrsto dokumentov, ki me bodo popolnoma ločili od vodenja poslov, predsedovanje je veliko pomembnejša naloga«. Petnajstega decembra naj bi pojasnil delovanje podjetja Trump Organization, ki vodi njegov poslovni imperij. Toda naloga ne bo lahka, saj bi prenos premoženja na otroke pomenil plačilo 40-odstotnega davka na darila. Če bo ostal lastnik, otroci pa bodo samo prevzeli upravljanje, se ne bo mogel izogniti kritikam.

Richard Painter, v vladi Georgea Busha mlajšega zadolžen za etična pravna vprašanja, je opozoril, da bi že bivanje tujih vladnih uslužbencev lahko bilo kršenje ustavnega načela, da izvoljeni uradniki ne smejo prejemati plačil ali daril tujih vlad. Trumpovo ime se diči na številnih stavbah po svetu, med prvimi 29 tujimi voditelji, s katerimi je govoril po volilni zmagi, jih je osem bilo iz držav, v katerih imajo njegova podjetja nepremičninske projekte. Vlada Bahrajna bo decembra pripravila sprejem v Trumpovem novem hotelu v Washingtonu. Tuji diplomati neuradno priznavajo, da namenoma prenočujejo tam, da lahko prihodnjemu predsedniku laskajo, kako lep hotel ima. Pravzaprav ga nima, poslovnež Trump ga namreč najema od zvezne vlade, ki jo bo kmalu vodil predsednik Trump.

Nelagodje levice

Sreda je prinesla pomemben premik v oblikovanju vlade. Trump je namreč včeraj oznanil jedro svoje gospodarske ekipe. Finančno ministrstvo bo prevzel nekdanji bankir Goldman Sachsa in hollywoodski vlagatelj Steven Mnuchin. Finančni predsednik Trumpove kampanje velja za enega njegovih zvestih privržencev, imel pa naj bi ključno vlogo pri uresničevanju volilnih obljub, od občutnega znižanja davkov, prek znatnih posegov v prostotrgovinske sporazume, do uresničitve napovedi o obsežnem vlaganju v infrastrukturo.

Z ministrom za trgovino Wilburjem Rossom, premožnim vlagateljem, in njegovim namestnikom Toddom Rickettsom, dedičem so­ustanovitelja banke TD Ameritrade, so vredni milijarde dolarjev. To je precej daleč od volilnega populizma in udrihanja po elitah, še posebej, ker v druščino milijonarjev sodi tudi šolska ministrica Betsy DeVos, morda bo v vladi tudi Linda McMahon, ki je obogatela s promoviranjem profesionalne rokoborke WVE. Hkrati napoved o »izsuševanju washingtonskega močvirja« vsebuje imenovanje dolgoletnih politikov, kot je izbira poslanca Toma Pricea za zdravstvenega ministra.

Slednji je zbudil nov val nelagodja na levici, saj je eden najodločnejših nasprotnikov zdravstvene reforme predsednika Baracka Obame, hkrati pa je ves čas podpiral načrte o globokih rezih v Medicare in Medicaid, zdravstveni zavarovanji za starejše in revne. Prav tako nasprotuje pravici do prekinitve nosečnosti ter se zavzema, da bi organizacija Planned Parenthood, ki po ZDA skrbi za zdravje žensk, ostala brez finančne podpore zvezne države.