V Burmi nasilno zaustavili protestni pohod študentov

Študenti na poti od mesta Mandalaj do Ranguna pozivajo k reformi visokega študija.

Objavljeno
10. marec 2015 16.22
TOPSHOTS-MYANMAR-PROTEST-EDUCATION-POLITICS
Mo. B., Delo.si
Mo. B., Delo.si

Rangun − Skupino približno 200 protestnikov, ki se je pred več kot mesecem dni napotila od Mandalaja do Ranguna, je v mestu Letpadan pred dobrim tednom pričakala policija in jim ukazala, naj se razidejo. Po poročilih, da so oblasti dovolile nadaljevanje pohoda, a brez plakatov in vzklikanja gesel, so izbruhnili nemiri.

Ameriška tiskovna agencija AP poroča, da je več sto študentov poskušalo prebiti policijsko barikado, na kar so policisti odgovorili z gumijevkami. Več protestnikov se je zateklo v bližnji budistični samostan, nekaj jih je pobegnilo iz mesta, najmanj sto pa so jih po navedbah očividcev zaprli v policijska vozila.

»Mnoge so pretepli, nekatere aretirali, med njimi tudi študentke,« je za AP povedala ena od študentk Honej Oo. Med aretiranimi in pretepenimi so poleg študentov tudi menihi in novinarji.

Protestniki po navedbah tujih medijev zahtevajo celovito reformo visokega šolstva, med drugim decentralizacijo šolskega sistema, pravico do ustanavljanja šolskih sindikatov in učenja v jezikih etničnih manjšin. Svoj pohod proti nekdanjemu glavnemu mestu Burme so začeli januarja, na večjo oviro so naleteli v Letpadanu. Oblasti so več študentov pridržale že prejšnji teden, a jih večino že izpustile.

Nasilje nad študenti je že obsodila delegacija Evropske unije, katere strokovnjaki so pomagali pri urjenju burmanske policije, med drugim tudi o tem, kako obvladati množico. Sporočili so, da »globoko obžalujejo uporabo sile proti miroljubnim protestnikom«. Odzval se je tudi burmanski svet za tiskane medije, ki se namerava pritožiti na aretacije novinarjev. Koliko jih je v priporu, ni znano.

Policija in burmanske oblasti dogajanja še niso komentirale. So pa na enem od družabnih omrežji objavili fotografije, na katerih študentje podirajo policijske barikade.

Vodje študentskega protestniškega gibanja so namige, da so študenti podžigali nasilje, ostro zavrnili. »Vsakokrat me boli, ko kaj takega naredijo študentom, a prepričan sem, da se nikoli ne bomo zatekli k nasilju,« je povedal Lin Htet Naing iz Vseburmanskega združenja študentskih sindikatov. Med aretiranimi je tudi njegova žena, ki se je udeležila podpornega protesta v Rangunu.