V Keniji ubili visokega predstavnika volilne komisije

Chris Msanda je skrbel je za zagotavljanje izvedbe pravičnega glasovanja.

Objavljeno
01. avgust 2017 16.04
KENYA-ELECTION/
A. S. H., STA
A. S. H., STA
Nairobi - Teden dni pred kenijskimi predsedniškimi volitvami so neznanci ubili visokega predstavnika na volilni komisiji, pristojnega za nadzor nad elektronskih glasovanjem, Chrisa Msanda. Skrbel je za zagotavljanje izvedbe pravičnega glasovanja. Na njegovo smrt so se odzvale tudi človekoljubne organizacije.

Msandovo truplo so našli v nedeljo v gozdu izven kenijske prestolnice Nairobi, potem ko je bil konec tedna pogrešan. Očitno so ga mučili do smrti.

Pred smrtjo je sicer policiji prijavil več groženj s smrtjo, na katere pa se policija ni odzvala s poostrenimi varnostnimi ukrepi, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

»Ni dvoma, da je bil mučen in ubit,« je v ponedeljek novinarjem povedal predsednik volilne komisije Wafula Chebukati.

Izpopolnil sistem elektronskega glasovanja

Msando je bil računalniški tehnik in drugi človek informacijsko-tehnološkega oddelka na volilni komisiji. Nadziral je sistem elektronske identifikacije volivcev in štetja glasovnic, ki je ključen pri preprečevanju poneverb na volitvah. Pomagal je zakrpati vrzeli v sistemu elektronskega glasovanja, ki bi se jih dalo uporabiti za manipuliranje rezultatov volitev.

Organizacije za človekove pravice so zahtevale takojšnjo preiskavo njegove smrti, saj je bil Msando ključna oseba pri zagotavljanju pravičnih in poštenih volitev. K preiskavi so pozvali tudi pri kenijski sekciji Mednarodne komisije pravnikov, ki je zaskrbljena zaradi nepojasnjenih incidentov in umorov po vsej državi.

Na smrt se je odzvala tudi organizacija Human Rights Watch. »Umor Msanda se je zgodil ravno v času, ko je državno volilno telo nameravalo izvesti revizijo svojega sistema teden dni pred predsedniškimi volitvami,« je dejal predstavnik organizacije Otsieno Namwaya. Revizija je bila zaradi Msandove smrti preklicana.

Msando je sicer pred kratkim nastopil na televiziji, pojasnil volilni sistem in zagotovil, da bodo volitve 8. avgusta uspešne.

Pomoč ZDA in Velike Britanije

Kenijska opozicija je danes pozvala ameriški FBI in britanski Scotland Yard k preiskavi umora, potem ko so ZDA in Velika Britanija ponudile njuno pomoč. Veleposlaništvi obeh držav sta ob tem izrazili zaskrbljenost zaradi nevarnosti, da volitve ne bodo poštene.

Njegova smrt pomeni nov incident v nizu, ki je pred volitvami pretresajo Kenijo. V soboto je bil izveden napad na dom podpredsednika države Williama Ruta, kjer je napadalec enega policista ubil, drugega pa ranil. Varnostnim silam se je upiral 24 ur, preden je podlegel strelom. Podpredsednika v času napada sicer ni bilo doma.

Napetosti so se v Keniji pred tesnimi predsedniškimi volitvami močno zaostrile. Na volitvah si nasproti stojita predsednik države Uhuru Kenyatta in dolgoletni vodja opozicije Raila Odinga. Obe strani drugo obtožujeta nepoštene tekme. Predsednik vodjo opozicije obtožuje razpihovanja delitev naroda, medtem ko slednji trdi, da želi predsednik poneveriti rezultate volitev.

Predsedniške volitve bodo v Keniji potekale 8. avgusta. Leta 2013 se je sistem elektronskega glasovanja zrušil, zaradi česar je opozicija obtožila volilno komisijo prirejanja volitev.