ZDA potrdile, da je Severna Koreja preizkusila medcelinsko raketo

ZDA so z Japonsko in Južno Korejo zaprosile za izredno zasedanje varnostnega sveta ZN, ki se bo sestal danes.

Objavljeno
05. julij 2017 09.24
NORTHKOREA-MISSILES/USA-DRILLS
K. Š., STA
K. Š., STA
ZDA so potrdile, da je Severna Koreja v ponedeljek poskusno izstrelila medcelinsko raketo. Po besedah državnega sekretarja Rexa Tillersona gre za stopnjevanje severnokorejskih groženj ZDA, ki pa tako kot preostali svet ne bodo »nikoli sprejele jedrsko oborožene Severne Koreje«.

Kot je v Washingtonu še dejal Tillerson, je potrebno »globalno ukrepanje za ustavitev globalne grožnje«. Posvaril je, da vsaka država, ki ekonomsko ali vojaško pomaga Severni Koreji ali pa ne izpolnjuje v polnosti resolucij Varnostnega sveta ZN, »pomaga nevarnemu režimu«.

ZDA so skupaj z Japonsko in Južno Korejo zaradi dogajanja zaprosile za izredno zasedanje VS ZN, ki se bo sestal danes. Generalni sekretar Združenih narodov Antonio Guterres je izstrelitev ostro obsodil in tudi on izrazil mnenje, da gre za »nevarno stopnjevanje situacije«, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Prvi poskus iztrelitve medcelinske rakete

Raketa, za katero se je naknadno izkazalo, da je medcelinska, je približno 900 kilometrov preletela v 40 minutah in nato padla v Japonsko morje. Dosegla je menda višino več kot 2500 kilometrov.

Ameriška vojska je sprva sporočila, da je Severna Koreja izstrelila raketo srednjega dosega, Tillerson pa je nato v izjavi potrdil, da je šlo dejansko za raketo dolgega dosega oziroma medcelinsko raketo, kar je trdil tudi Pjongjang.

Severna Koreja si že dolgo prizadeva, da bi razvila raketo, ki bi lahko do ozemlja ZDA ponesla jedrsko konico. Ameriški predsednik Donald Trump že vseskozi poziva Kitajsko, naj močneje pritisne na Pjongjang, da bi ta zavrl svoj jedrski in raketni program.

Čeprav naj bi šlo za pomembno prelomnico v razvoju raketne tehnologije Severne Koreje, strokovnjaki menijo, da država še ni sposobna na raketo dolgega dosega namestiti jedrsko orožje, navaja BBC.

Povračilna vojaška vaja ZDA in Južne Koreje

Poskus je bil deležen mednarodne obsodbe, ZDA in Južna Koreja pa sta se poleg tega odločili v odgovor izvesti tudi skupne vojaške vaje in sta manj kot 24 ur po poskusu s Korejskega polotoka izstrelili lastni raketi kratkega dosega, ki sta prav tako padli v Japonsko morje.

                                                               Video: Reuters

Obe raketi sta po navedbi južnokorejske vojske zadeli svoji tarči, s čimer se je menda potrdila zmožnost »napada na sovražnika v izrednih razmerah«. Kot sta v skupni izjavi sporočili vojski, je »zadrževanje, ki je izbira, vse, kar loči premirje in vojno«.

Severnokorejski voditelj Kim Džong Un ostaja neomajen in napoveduje, da bo njegova država še naprej pošiljala ZDA »darila« v obliki jedrskih in raketnih poskusov, poroča nemška tiskovna agencija DPA.