Znanstvenik obsojen na smrt

Ahmadrezo Džalalija so aretirali aprila lani med službeno potjo v Teheranu na podlagi suma, da je vohunil za Izrael. 

Objavljeno
27. oktober 2017 21.54
Ju. K.
Ju. K.
Sojenje proti iranskemu znanstveniku Ahmadrezi Džalaliju, ki ga je sodišče v Teheranu spoznalo za krivega vohunjenja za izraelsko državno obveščevalno službo, se je v sredo končalo z izrekom najhujše kazni. Oče dveh otrok, ki z ženo stalno prebiva na Švedskem, je bil leto dni po aretaciji obsojen na smrt. Čeprav je proces potekal za zaprtimi vrati in iranski organi niso uradno razkrili obtoženčevega imena, so predstavniki nevladne organizacije Amnesty International (AI) potrdili, da gre za Džalalija.

Ahmadreza Džalali, ki je na stockholmskem inštitutu Karolinska doktoriral iz medicine, je poučeval na univerzi Piemonte Orientale v Italiji in Svobodni univerzi v Bruslju. Aretirali so ga aprila lani v Teheranu, ko je bil na službeni poti. Iranski organi so očitali akademiku, da je agentom izraelskega Mosada v zameno za denar in švedski vizum predal imena 30 jedrskih in vojaških znanstvenikov, od katerih sta bila dva ubita v bombnih napadih leta 2010.

V nevladnih organizacijah so opisali proces proti njemu kot »zelo nepravičen« in opozorili, da je bil obsojenec podvržen psihičnemu mučenju, s čimer so ga preiskovalci prisilili k priznanju očitanih zločinov, je zapisal Daily Mail. Med bivanjem v samici je med drugim moral na glas brati izjave, ki so mu jih napisali drugi, posnetke teh pa so kasneje uporabili proti njemu kot dokazno gradivo.

»Predstavljeni niso bili nobeni dokazi, da je karkoli drugega kot akademik, ki v miru opravlja svoje delo,« je pojasnil Philip Luther iz AI in pozval k njegovi takojšnji izpustitvi. K pravici za Džalalija so pozvale tudi izobraževalne institucije, s katerimi sodeluje.