Islamski državi v Mosulu so šteti dnevi, morda celo ure

Zadnja bitka: V starem mestnem jedru je menda le še od 200 do 350 pripadnikov skrajne sunitske milice.

Objavljeno
27. junij 2017 15.03
Boštjan Videmšek
Boštjan Videmšek

V starem mestnem jedru Mosula poteka odločilna in morda zadnja bitka osem mesecev trajajoče ofenzive iraških vladnih sil, kurdskih pešmerg, šiitskih milic in mednarodne koalicije (predvsem letalstva) proti dobro »vkopanim« in na smrt pripravljenim pripadnikom samooklicane Islamske države.

Trajalo je dolgo, predolgo, a vojaški poraz Islamske države (IS) v Mosulu, drugem največjem iraškem mestu, je le še vprašanje časa. Nekaj sto – večinoma tujih – borcev skrajne milice, ki je na vrhuncu svoje moči obvladovala območje, večje od Velike Britanije, je ujetih na dobrih treh kvadratnih kilometrih ozemlja.

Več tisoč žrtev med civilisti in vojaki

Pripadniki IS so obkoljeni s treh strani, s četrte strani jim umik onemogoča reka Tigris, ki razdejano mesto deli na dva dela. Vzhodni del je bil osvobojen januarja, bitke za zahodni, večinoma sunitski del mesta, kjer je sunitsko prebivalstvo, naveličano diktature šiitskega Bagdada in popolne marginalizacije, prihod IS (»sunitske vojske«) pred tremi leti celo podprlo, pa so trajale − trajajo − precej dlje.

Zahtevale so več tisoč življenj, natančno število žrtev velike vojaške operacije, v katero je bilo skupaj vpletenih več kot 100.000 vojakov, morda ne bodo nikoli znane. A žrtev je bilo zelo veliko. Na vseh straneh. Med iraškimi vladnimi silami (elitne protiteroristične enote iz vrst Zlate divizije so imele do zdaj skoraj polovične izgube), med civilisti, ki so več mesecev preživeli ujeti v navzkrižnem ognju, in med pripadniki milice, ki je svoj vzpon začel prav na pogorišču iraške države med ameriško okupacijo.

Na majhnem območju starega mestnega jedra, kamor so se zatekli preostali pripadniki IS, ki so prejšnji teden razstrelili znamenito mošejo Al Nuri, središče skrajnežev, na katero so ti čustveno navezani, saj je Abu Bakr al Bagdadi pred tremi leti tam razglasil kalifat, potekajo siloviti spopadi. Pripadniki Islamske države so v nedeljo izvedli večji protinapad in ubili več deset iraških vojakov – samo ena enota iraške vojske je v nekaj dneh doživela kar osemdeset samomorilskih napadov. Ti so za številne – tako »karierne« kot »sezonske« – in v kot stisnjene džihadiste vse bolj edina mogoča »izhodna strategija«.

Predaja, h kateri iz zvočnikov vojaških vozil in tudi iz mošej pozivajo pripadniki iraške vojske in oblasti, za borce IS ne pride v poštev. Jasno je, da se bodo v Mosulu, kjer − skupaj s koalicijskimi bombami in vladnim topništvom − terorizirajo že tako izčrpano, lačno in travmatizirano civilno prebivalstvo (v ozkih ulicah, kjer poteka glavnina spopadov, med ruševinami »živi« vsaj še 50.000 ljudi), bojevali do zadnjega moža.

Bagdadi večkrat razglašen za mrtvega

Tako so se zaobljubili pred bogom in pred kalifom. Bagdadi je sicer skupaj s preživelimi ključnimi možmi IS že davno zapustil Mosul in bil v tem času že vsaj petkrat razglašen za mrtvega.

Nazadnje pred desetimi dnevi, ko so njegovo domnevno smrt objavili visoki ruski viri, a je do zdaj (še) niso potrdili. Zadnje znano Bagdadijevo zatočišče je menda bilo puščavsko območje v bližini iraško-sirske meje, ki je še vedno pod nadzorom skrajne sunitske milice. Ta še vedno obvladuje vsaj pol ducata manjših mest in številne vasi zahodno od Mosula. Med njimi je tudi šiitsko-turkmensko mesto Tal Afar, ki je bilo med ameriško okupacijo eno od središč upora, že od lanske jeseni pa je mesto obkoljeno s šiitskimi milicami, ki čakajo na ukaz za zavzetje mesta.

Osvoboditev Mosula bo velik, do zdaj največji vojaški poraz IS, ki je obkoljena tudi v Raki, v svoji prestolnici na sirski strani meje. A vojaški poraz ne bo dovolj. IS, posledico in ne vzrok, je nujno treba poraziti tudi politično. Do zdaj za to ni bil narejen niti en sam omembe vreden korak.