Jemenski predsednik poziva k nadaljevanju napadov

Vojaško posredovanje v Jemnu bi lahko trajalo do pol leta. Hadi se v domovino za zdaj še ne bo vrnil.

Objavljeno
28. marec 2015 15.51
YEMEN-CONFLICT
Ma. Ja., Delo.si
Ma. Ja., Delo.si

Sana − Letala desetih sunitskih arabskih držav pod vodstvom Saudske Arabije še naprej bombardirajo cilje šiitskih upornikov, ki so v zadnjih mesecih prevzeli nadzor nad večjim delom Jemna, prejšnji mesec pa z oblasti pregnali predsednika Abda Rabo Mansurja Hadija in vlado Haleda Bahaja.

Iz jemenskega glavnega mesta Sana že tretjo noč zapovrstjo poročajo o bombardiranju, ki je trajalo vse do zore, poroča AFP. O spopadih še naprej poročajo tudi iz mesta Aden, kamor se je pred dnevi zatekel Hadi in kjer je bilo v zadnjih treh dneh ubitih več kot 50 ljudi.

Jemenski predsednik Hadi se je danes sicer udeležil vrha Arabske lige v Egiptu, kjer so razpravljali predvsem o razmerah v njegovi domovini. Po srečanju je pozval, naj se vojaško posredovanje nadaljuje, dokler se šiitski uporniki ne bodo predali in bodo privedeni pred roko pravice. Po drugi strani je generalni sekretar Združenih narodov Ban Ki Mun, ki se je prav tako udeležil srečanja, arabske voditelje pozval, naj jemensko krizo razrešijo miroljubno.

Čeprav so Saudska Arabija in njene zaveznice sprva načrtovale mesec dni napadov na tarče šiitskega uporniškega plemena Hutijev, bi lahko vojaško posredovanje trajalo do pol leta, so po pisanju AFP ocenil nekateri neimenovani visoki zalivski diplomati. Dokler se razmere v Jemnu ne bodo stabilizirale, se tja, kot kaže, predsednik Hadi ne bo vrnil. Vrh Arabske lige je namreč zapustil skupaj s saudskim kraljem in se napotil v Saudsko Arabijo, poroča AFP.

Utapljanje v kaosu

Jemen, ena najrevnejših držav na Arabskem polotoku, se v kaosu utaplja od arabske pomladi, ki je leta 2012 z oblasti odnesla dolgoletnega avtokratskega predsednika Alija Abdulo Saleha. Zatem so se odnosi med šiitskimi Hutiji in sunitskimi plemeni, ki podpirajo sedanjega predsednika Hadija, zaostrili.

Oboroženi pripadniki šiitske milice so v želji po večjem vplivu na dogajanje v državi septembra preplavili jemensko glavno mesto Sana. Prejšnji mesec so po zaostrovanju razmer in krvavih spopadih, ki so zahtevali več deset življenj, zavzeli predsedniško palačo in nekaj drugih ključnih vladnih poslopij ter obkolili domovanja nekaterih višjih funkcionarjev, kar so jemenske oblasti označile za poskus državnega udara. S svojimi potezami so k odstopu prisilili vlado Haleda Bahaja in predsednika Abda Rabo Mansurja Hadija ter državo potisnili v še globljo krizo. Šiitski uporniki so Hadija krajši čas tudi zadrževali v hišnem priporu, a mu je uspelo pobegniti.