Kdo je ubijal s kemičnim orožjem?

Rusija krivi teroriste in njihovo skladišče kemičnega orožja, Britanija in ZDA Asada, Guterres opozarja, da gre za vojni zločin.

Objavljeno
05. april 2017 13.36
TOPSHOT-SYRIA-CONFLICT
Mo. B.
Mo. B.

Za posledicami kemičnega orožja je v sirskem mestu Kan Šejkun v provinci Idlib umrlo najmanj 72 civilistov, med njimi tudi 20 otrok. Medtem ko so ZDA, Francija in Velika Britanija varnostnemu svetu ZN že predložile osnutek resolucije, v kateri zahtevajo celovito preiskavo napada, so se Zahod in Rusija razdelili po predvidljivi ločnici – Rusija za napad krivi teroriste in njihovo skladišče orožja, ZDA in Velika Britanija sta obtožili režim Bašarja al Asada.

Posnetki iz mesta Kan Šejkun, ki so nastali po napadu, so pričali o žrtvah, ki so se dušile in penile okoli ust. Nekaj so jih poskušali oskrbeti v tamkajšnji kliniki, okoli 30 so jih prepeljali čez mejo v Turčijo. Turški minister za zdravje Recep Akdağ je po poročanju Reutersa danes potrdil, da njihovi dokazi kažejo, da so oskrbovani žrtve kemičnega napada.

Tudi iz Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) so danes sporočili, da nekatere žrtve napada kažejo simptome, značilne za izpostavljenost kemikalijam, kakršen je živčni plin. »Podobe in poročila, ki prihajajo iz Idliba, me šokirajo, žalostijo in jezijo. Mednarodno pravo tovrstno orožje prepoveduje, ker predstavlja nevzdržno obliko barbarstva,« je povedal Peter Salama iz WHO. Iz organizacije so še sporočili, da so kapacitete tamkajšnjih bolnišnic močno omejene - od nedelje zaradi poškodb objekta ne deluje več bolnišnica Maara, svoja vrata je moral začasno zapreti tudi bolnišnica Al Rahma, potem ko jo je kmalu, ko so začeli sprejemati žrtve kemičnega napada, zadel izstrelek.

Ena od uničenih bolnišnic. Foto: Omar haj kadour/AFP

Zahod kaže na Asada, Rusija na »teroriste«

Vprašanje je, kdo je odgovoren za napad, čeprav je za nekatere odgovor jasen. Ameriški predsednik Donald Trump je v izjavi za javnost napad označil za »grozljivo dejanje« vlade sirskega predsednika Bašarja al Asada. S prstom je pokazal tudi na svojega predhodnika Baracka Obamo, češ da gre za posledice njegove omahljive politike do Sirije. Oster je bil tudi državni sekretar ZDA Rex Tillerson, ki je dejal, da gre za jasen prikaz, kako deluje režim Bašarja al Asada: »Z brutalnim, brezsramnim barbarstvom.« Tudi britanski veleposlanik pri ZN Matthe Rycroft je dejanje označil za vojni zločin in vse članice varnostnega sveta ZN, ki so v preteklosti z vetom zavirale ukrepanje, pozval, naj spremenijo smer.

Da gre za »vojni zločin«, so danes sporočili tudi iz urada nemške kanclerke Angele Merkel: »Čeprav preiskava še ni končana, ne smemo pozabiti, da je Asadov režim v preteklosti uporabljal kemično orožje.« Tiskovna predstavnica kanclerke Ulrike Demmer je dodala, da tudi zaveznici Asadovega režima - Rusija in Iran - nosita odgovornost za napad. »Znova pozivamo rusko in iransko vlado, naj pritisneta na Asadov režim, da nemudoma ustavi vse vojaške operacije in spoštuje dogovorjeno prekinitev ognja.«

Po napadu se je oglasila tudi Rusija, zaveznica režima Bašarja al Asada, ki je v kratki izjavi zapisala, da so napad sicer izvedla letala sirske vojske, a da so zadela skladišče, v katerem so »teroristi« proizvajali bombe s strupenimi kemikalijami. Te naj bi bile menda namenjene borcem v Iraku. Ali je sirska vojska vedela, da je v skladišču na obrobju mesta kemično orožje, niso pojasnili. Tiskovni predstavnik obrambnega ministrstva Igor Konošenkov je še dodal, da so podobno kemično orožje uporniške sile lani uporabljale tudi v Alepu. »Simptomi zastrupitve žrtev v Kan Šejkunu, razvidni na posnetkih, objavljenih na družabnih omrežjih, so enaki, kot smo jih lani jeseni videli v Alepu.«

Resolucijo, ki so jo varnostnemu svetu ZN predložile Francija, ZDA in Velika Britanija, so v Moskvi že zavrnili kot »nedopustno«. Sporočili so, da temelji na napačnih informacijah in bi v taki obliki le še poslabšala razmere v regiji. Poudarjajo tudi, da njihovo stališče do Damaska ostaja nespremenjeno.

Žrtev napada, ki so jo prepeljali v Turčijo. Foto: Ferhat Dervisoglu/Dogan/AFP

Uporniške skupine, ki jih vodi nekdaj z Al Kaido povezana skupina Fronta Fateh al Šam, že obljubljajo maščevanje.

Na napad se je odzval tudi generalni sekretar Združenih narodov António Guterres: »Včerajšnji grozljivi dogodki kažejo, da se vojni zločini v Siriji na žalost nadaljujejo in da se pogosto krši mednarodno humanitarno pravo.« Povedal je, da si varnostni svet ZN prizadeva, da tovrstni zločini ne bi ostali nekaznovani, in izrazil prepričanje, da se članice ne bodo ognile svoji dolžnosti. Oglasil se je tudi papež Frančišek, ki je napad označil za »nedopusten pokol«.

Šest milijard dolarjev pomoči Siriji in regiji

Mednarodna skupnost je danes na bruseljski konferenci napovedala šest milijard dolarjev pomoči Siriji in regiji v tem letu, je sporočil evropski komisar za humanitarno pomoč Hristos Stilianides po koncu dvodnevne konference. Slovenija je napovedala 280.000 evrov pomoči v obdobju 2017-2019.

EU ostaja z napovedanimi 1,3 milijarde v tem letu največja donatorica humanitarne pomoči, je poudaril komisar.

Udeleženci konference so ostro obsodili torkov kemični napad v sirski pokrajini Idlib in izpostavili, da morajo storilci odgovarjati za svoja dejanja.

Vojna v Siriji je »najbolj kompleksen in nasilen konflikt našega časa«, je poudarila visoka zunanjepolitična predstavnica unije Federica Mogherini. Ob tem je vsem Sircem sporočila: »Smo na vaši strani.«