Kdo pripravlja kaj v zatišju pred nevihto?

Proti Severni Koreji bo zaplula ameriška letalonosilka, kar v Pjongjangu vsakič znova razglasijo za »vojno napoved«.

Objavljeno
06. oktober 2017 14.54
Zorana Baković
Zorana Baković

»Veste, kaj to pomeni?« je ameriški predsednik Donald Trump vprašal novinarje, zbrane v Beli hiši pred njegovo četrtkovo večerjo z najvišjimi vojaškimi poveljniki? »Morda je to zatišje pred nevihto.« Na vprašanje, kakšno nevihto ima v mislih, je bil kratek: »Boste že videli.«

Večerja z generali in njihovimi soprogami je sledila Trumpovemu sestanku s predstavniki vojske v njegovi pisarni, na katerem je ponovil, da sta njegova ključna cilja denuklearizacija Severne Koreje in preprečitev nuklearizacije Irana.

»Ne moremo dovoliti diktaturi, da grozi našemu narodu ali našim zaveznikom z nepredstavljivimi žrtvami,« je dejal ameriški predsednik. »Naredili bomo, kar lahko, da se to ne bo zgodilo. Če bo nujno, bomo storili tisto, verjemite mi.«

Trumpov »tisto« je vse bolj podoben zlobnemu klovnu iz istoimenske filmske grozljivke in vse manj je jasno, kaj se lahko zgodi že naslednji teden, ko bi lahko Severna Koreja, kot je ocenil visoki predstavnik Cijinega centra za Korejo, izkoristila dvojni praznik za novo provokacijo. »Svojim podrejenim sem pojasnil, da je 10. oktobra dan ustanovitve Komunistične delavske stranke, torej praznik v Severni Koreji, dan prej pa v ZDA praznujemo Kolumbov dan. Zato sem jim naročil, naj bodo blizu telefona,« je dejal Jong Suk Li.


Severnokorejski voditelj med ogledom vodikove bombe, ki jo je predkratkim preizkusila njegova vojska. Foto: AP

Li je hkrati označil severnokorejskega voditelja za »zelo racionalnega igralca« in dodal, da si Kim Džong Un želi »vladati dolgo in umreti mirno v svoji postelji«. Tega prav gotovo ne bi dosegel s sprožitvijo vojne proti takšni sili, kakršna so ZDA. Tudi če bo izkoristil teden z dvema praznikoma za novo izzivanje, na primer jedrski poskus ali izstrelitev medcelinske rakete, bo to strogo kontrolirano dejanje z običajnim političnim sporočilom.

Pjongjang je kljub temu sprejel bojevito komunikacijo prek medijev in v četrtek na straneh partijskega glasila Rodong Sinmun opozoril, da Trump »potiska usodo ZDA k robu brezna popolnega uničenja«.


Nihče ne ve, kaj pripravlja Severna Koreja ob prihodnjem, prazničnem tednu. Foto: Wong Maye-E/AP

»ZDA in južnokorejske marionentne sile so predkratkim izvedle skupne vojaške vaje infiltriranja za sovražnikove položaje zaradi preventivnega napada na strateške objekte na severu,« je zapisal avtor uvodnika v Rodong Sinmunu. Dodal je, da je pomembno, da je bila na južnokorejskem ozemlju nameščena ameriška atrilerijska brigada in da so mednarodne vode Vzhodnega morja preleteli strateški jedrski bombniki B-1B in tako izvedli demonstracijo moči prav v trenutku, ko je »Trump, šef vseh huliganov in gangsterjev, v dvorani Združenih narodov izgovarjal svoje grožnje s popolnim uničenjem Demokratične ljudske republike Koreje«.

Vojne so se v preteklosti le redko začenjale po naključju, toda tovrstno sovpadanje v tem času prav gotovo ni dobro.

Najzmogljivejša ameriška letalonosilka v Aziji Ronald Reagan je v ponedeljek pristala v hongkonškem pristanišču, kjer bo ostala zasidrana nekaj dni, preden bo odplula naprej proti Korejskemu polotoku, kjer bo 20. oktobra sodelovala v »rednih operativnih vajah«. Ladja z nosilnostjo 100.000 ton ima v svoji notranjosti od 60 do 70 letal, ki lahko opravijo več kot 80 letov na dan. Kitajska je dovolila zasidranje letalonosilke v Hongkongu (prvič po dveh letih), vendar je vse v krizo vpletene strani spet opozorila, naj se vzdržijo kakršnih koli provokacij v bližini Korejskega polotoka.


Ameriška letalonosilka Ronald Reagan. Foto: Jo Yong Hak/Reuters

Bojna skupina, ki spremlja letalonosilko Ronald Reagan, bi morala vpluti v južnokorejsko pristanišče Busan konec prihodnjega tedna in za Pjongjang je provokacija že sama navzočnost takšne oborožene sile v bližini razmejitvene črte, ki deli Korejski polotok. Skupne vaje, ki jih bosta izvedli ameriška in južnokorejska vojska, bodo na severu verjetno spet interpretirali kot »vojno napoved«.

Ali se bo takrat razjasnilo, o kakšni »nevihti« je govoril Trump pred večerjo z generali, bomo šele videli ali prebrali na twitterju, ki vzdrži vse obrate neobstoječe strategije ameriškega predsednika.