Končuje se zahodno krotenje Afganistana

Odhod Nata spremljajo opozorila, da afganistanska vojska ni pripravljena na ofenzivo talibov.

Objavljeno
29. december 2014 21.27
Sebastijan Kopušar,sodelavec
Sebastijan Kopušar,sodelavec
New York – Najdaljša vojna v zgodovini Združenih držav je končana, je predsednik Barack Obama v nedeljo sporočil med počitnikovanjem na Havajih. »Zaradi izjemne požrtvovalnosti mož in žena v uniformah se naša bojna odprava odgovorno končuje,« je poudaril. Uradno bodo za varnost v državi poslej skrbele domače varnostne sile, mednarodna koalicija pa ostaja z okoli 13.500 vojaki za boj proti terorizmu.

Po besedah ameriškega predsednika si mednarodno zavezništvo, ki je imelo pred štirimi leti pod Hindukušem kar 140.000 vojakov, zasluži pohvalo za »uničenje jedra Al Kaide in njenega vodstva, za kaznovanje Osame bin Ladna, za preprečitev njihovih terorističnih načrtov in rešitev številnih ameriških življenj«. Po njegovih besedah so Združene države zaradi njihovih dejanj bolj varne. Obama je spomnil na več kot 2200 »ameriških patriotov«, ki so padli v Afganistanu, ter na številne veterane, ki so se vrnili iz vojne s fizičnimi in psihičnimi poškodbami.

Obamovo pojasnilo

V nagovoru, namenjenem Američanom, je priznal, da Afganistan ostaja nevarno območje, pri čemer se spopad med varnostnimi silami in talibi vse bolj zaostruje. Po njegovih besedah bodo ZDA »na povabilo vlade v Kabulu in za zaščito doseženega« z zavezniki in partnerji ohranile omejeno navzočnost v Afganistanu za urjenje, svetovanje in pomoč afganistanski vojski ter za protiteroristično dejavnost proti ostankom Al Kaide.

»Naše osebje se bo še naprej so­očalo z nevarnostjo, toda to je odraz trajne zaveze ZDA Afganistancem ter enotnemu, varnemu in suverenemu Afganistanu, ki nikoli več ne bo uporabljen kot vir za napade na naš narod,« je ameriški predsednik upravičil nadaljevanje vojaške misije. Spomnil je, da je bilo ob njegovem prihodu v Belo hišo v spopade v Afganistanu in Iraku vpletenih skoraj 180.000 Američanov, zdaj pa jih na še vedno nemirnih območjih ostaja manj kot 15.000.

Poveljnik sil Isaf, general John Campbell, je v nedeljo končal bojno­ misijo­ zveze Nato s spustom zastave misije in dejal, da »pot pred nami ostaja polna izzivov, a na koncu bomo slavili«. Toda do napovedanega slavja je resnično še dolga pot, saj so morali tudi slovesen spust zastave organizirati naskrivaj, da ne bi postali tarča vse pogostejših talibskih napadov v prestolnici Kabul. Postojanka zavezništva je bila v polni pripravljenosti, vse ne nujno potrebno afganistansko osebje pa je ostalo doma.

Odziv afganistanskih sil

»Afganistanske varnostne sile so pripravljene prevzeti polno odgovornost za zaščito Afganistancev. Hkrati pa se zavedamo, da še vedno potrebujemo vaše partnerstvo in podporo,« se je odzval Hanif Atmar, svetovalec predsednika Ašrafa Ganija za državno varnost. Sporočilo talibov je bilo nedvoumno, posredovanje ZDA in Nata je po njihovem polomija, saj »bežijo iz Afganistana«. Po besedah njihovega tiskovnega predstavnika Zabihulaha Mudžahida »niso dosegli svojega cilja in premagali afganistanskih mudžahidov. Nekaj vojakov bodo pustili v državi, da bi dosegli svoje zlobne namene.«

V operaciji Odločna podpora, kot se imenuje nadaljevanje vojaške navzočnosti Nata, bo tudi sedem slovenskih vojakov. Naša država se je v tem času izognila smrtnim žrtvam, skupaj pa je v bojni misiji Isaf umrlo 3485 pripadnikov tujih sil. Število žrtev dolgoletne vojne med Afganistanci verjetno nikoli ne bo povsem znano, po ocenah pa je v 13 letih umrlo najmanj 21.000 civilistov.

Boj se bo po koncu zime zagotovo še razplamtel. Afganistanska vojska in policisti so že letos opravili 90 odstotkov bojnih nalog, toda pri tem so utrpeli hude izgube. Poleg tega še vedno niso ustrezno usposobljeni za obveščevalne naloge in letalsko podporo. Po novem letu bodo začela veljati precej strožja merila, kdaj bodo kopenske in letalske sile Isaf lahko posredovale, kar bo omejilo zmožnosti za odpor vojske proti pričakovani ofenzivi talibov.

»Brez letalske podpore ne bo bistvene razlike med našimi enotami in talibi,« je bil iskren eden od ne­imenovanih afganistanskih uradnikov. Obenem je Rahmatula Nabil, vodja afganistanske obveščevalne službe Nacionalna uprava za varnost, dejal, da so brez ameriških vohunskih balonov, ki so nadzirali dogajanje na nevarnih območjih, kot je pokrajina Helmand, ostali brez pomembnega vira ­informacij.

To ni spodbudna napoved za politično razdeljeno državo, v kateri dobrih šest mesecev po predsedniških volitvah še vedno nimajo vlade, predsednik Gani in njegov koalicijski partner Abdula Abdula pa nista nič bližje dogovoru.