Mosul: poslednja bitka ali podaljšanje agonije?

Silovita bitka za staro mestno jedro Mosula in trpljenje v navzkrižni ogenj ujetega civilnega prebivalstva.

Objavljeno
20. junij 2017 16.00
Boštjan Videmšek
Boštjan Videmšek
Iraška vojska je v nedeljo zgodaj zjutraj − po svojih besedah − začela »zaključno operacijo« osvobajanja Mosula, ki ga je samooklicana Islamska država tako rekoč brez odpora zasedla pred točno tremi leti. Spopadi s pripadniki IS v starem mestnem jedru, ki meri manj kot tri kvadratne kilometre, so srditi.

Iraška vojska je skupaj s šiitskimi milicami (iraškimi in iranskimi), kurdskmi pešmergami in z zračno podporo mednarodne koalicije z Združenimi državami na čelu ofenzivo za (ponovno) zavzetje Mosula začela že sredi oktobra. Po osmih mesecih hudih bojev in izgub na obeh straneh ter begunskem eksodusu, ki je sledil trpljenju v navzkrižni ogenj ujetega civilnega prebivalstva, so iraške oblasti prepričane, da bo drugo največje mesto v državi najkasneje v mesecu dni povsem pod nadzorom Bagdada. Podobnih optimističnih napovedih je bilo že veliko, a prekaljenim borcem Islamske države je vedno znova uspelo podaljšati bitko za mesto, ki ima ogromen strateški in tudi simbolen pomen.

Bojevanje mož na moža

»Odpor Daeša (arabski naziv za IS, op. p.) je bil silovit. Blokirali so vhod v stari del mesta, po ulicah podstavili bombe in v hiše položili mine. V staro mesto je bilo izjemno težko vstopiti. Danes se borimo mož na moža, iz oči v oči,« je v ponedeljek iz Mosula sporočil generalmajor Man al Sadi, poveljnik elitnih protiterorističnih enot iraške vojske, na čigavih plečih je glavnina najtežjega bojevanja.

Iraške sile, ki so fizično in tehnično že skoraj povsem izčrpane, so staro mestno jedro obkolile s treh smeri − s četrte strani pripadnikom IS beg onemogoča naravna ovira, reka Tigris, ki Mosul deli na dva dela. Vzhodni Mosul je bil osvobojen že januarja. Spopad za zahodni, večinoma sunitski del mesta, ki se prihoda vojske iz Bagdada in šiitskih milic zaradi dogajanja v bližnji preteklosti ni mogel ravno veseliti, je bil bistveno bolj intenziven in kompleksen. Posledice vladnih napadov na zahodni Mosul in predvsem številne žrtve koalicijskega bombardiranja (uporaba prepovedanega belega fosforja!) so med izmučeno civilno prebivalstvo na vrhuncu bližnjevzhodne sunitsko-šiitske vojne, ki se je dejansko začela v Iraku, naselile še dodaten dvom v dobre namene osvoboditeljev.

»Predajte se ali pa boste umrli!« že tri dni odmeva iz zvočnikov, ki so jih okoli obleganega starega dela mesta razpostavili pripadniki iraških vladnih sil. Te so po zahodnem Mosulu v nedeljo raztresle pol milijona letakov, na katerih skrajne islamiste opozarjajo, da jih napadajo »z vseh strani«, civiliste pa opozarjajo, naj se ne zadržujejo na prostem. Iraški vojaki na bližnja bojišča večinoma odhajajo kar peš, saj po ozkih ulicah, kot rečeno, ni mogoče voziti. Pripadniki Zlate divizije, ki so imeli v prvih mesecih bitke za Mosul skoraj polovične izgube, so tako brez prave zaščite krenili v še en odprt obračun z nasprotniki, katerih glavna primerjalna prednost je, da se ne bojijo smrti. Nasprotno. Pripadniki elitnih enot iraške vojske, ki so jih izurili Američani, tokrat − vsaj načeloma − ne morejo računati na podporo vojaškega letalstva, saj je le tako mogoče zaščititi vsem mogočim napadom in zlorabam v celoti izpostavljeno civilno prebivalstvo. Iraške oblasti so civiliste sicer pozvale, naj se zadržujejo v zaprtih prostorih, a če se pojavi priložnost, čim prej zbežijo na osvobojeno ozemlje. Po naših virih je bilo med poskusom bega ubitih več sto ljudi, dnevno pa iz predelov zahodnega dela Mosula, ki je še pod nadzorom skrajne sunitske milice, zbeži tudi deset tisoč ljudi.

Po podatkih Združenih narodov naj bi bilo v starem mestnem jedru Mosula ujetih še približno 100.000 civilistov, med njimi skoraj polovica otrok. Zadnjih nekaj mesecev so živeli v hudem pomanjkanju − brez elektrike in pitne vode. Cene hrane so se na črnem trgu povečale tudi za dvajsetkrat (moka, mleko, leča, meso …). Od začetka ofenzive na Mosul je mesto zapustilo 862.000 ljudi. Nekaj manj kot 200.000 se jih je že vrnilo. A večinoma v vzhodni del drugega največjega iraškega mesta.

Boj do smrti

Kljub optimizmu iraških vojaških poveljnikov bodo boji z IS za stari del mestnega jedra, nad katerimi se že dva dni vijejo gosti temni oblaki, trajali vsaj še nekaj tednov. Iraški viri sicer zatrjujejo, da se v starem mestnem jedru, polnem ozkih in neprevoznih ulic, ki so idealne za (dolgotrajno) gverilsko bojevanje, nahaja le še od 300 do 400 borcev Islamske države. Ti so domnevno s pomočjo samomorilskih napadalcev in ostrostrelcev razporejeni po starih hišah in strehah − gotovo je, da se bodo, obkoljeni, borili do smrti.