Pjongjangu je treba verjeti

V primeru vojne bi se na severnokorejski strani bojevalo okoli šest milijonov ljudi.

Objavljeno
29. september 2017 13.24
NKOREA-US-MILITARY-MISSILE
Zorana Baković
Zorana Baković

Če je morda kdo podvomil o resničnosti trditev severnokorejske propagande v povezavi s stopnjo njenega razvoja jedrskega orožja, je te dvome v petek razblinila Mednarodna agencija za jedrsko energijo (IAEA) z objavo sklepa, v katerem opozarja, da Pjongjang v tem pogledu hitro napreduje in je »v kombinaciji z drugimi grožnjami postal grožnja, globalna grožnja«.

Takšen sklep je med obiskom Seula izrekel sam direktor IAEA Jukijo Amano, ki je pozval mednarodno skupnost, naj bo enotna v odnosu do skupnega problema.

»[Zadnja] eksplozija je bila veliko silovitejša od prejšnjih poskusov, kar pomeni, da Severna Koreja zelo hitro napreduje,« je dejal novinarjem. Toda IAEA ne more preveriti, ali je bil šesti jedrski poskus, izveden 3. septembra, res povezan z vodikovo bombo, kot trdijo v Pjongjangu.

Najslabši scenarij bi bil vsekakor tisti, po katerem bi Severni Korejci detonirali termonuklearno bombo nekje nad Tihim oceanom, kakor je pred dnevi zagrozil zunanji minister te države Ri Jong Ho med obiskom New Yorka, kjer se je udeležil zasedanja generalne skupščine OZN. V tem primeru bi lahko IAEA sicer natančno ugotovila, za kakšno bombo je šlo, vendar bi bile posledice takšne poteze nepredvidljive.

Zato je, vsaj za zdaj, Pjongjangu bolje verjeti na besedo.


Za povečavo kliknite na grafiko.

ZDA nimajo druge izbire, kot da sprejmejo jedrsko Severno Korejo kot dejstvo, je prepričana tudi Su Mi Terry, nekdanja Cijina analitičarka razmer na severu Korejskega polotoka v ekipi bivšega ameriškega predsednika Georgea Busha mlajšega. V pogovoru za hongkonški časnik South China Morning Post je ugotavljala, da to pomeni, da mora biti Amerika kreativna pri zmanjševanju tveganja, ki prihaja z druge strani Pacifika, kar pomeni, da mora predvsem razvijati protiraketno obrambo. Obenem lahko to pomeni tudi, da bi Južni Koreji morali dovoliti, da se tudi sama oboroži z jedrsko bombo, če bo Severna Koreja res sposobna napasti ZDA z medcelinsko raketo z jedrsko bojno glavo.

Po tem, ko se je severnokorejski voditelj zelo osebno odzval na nedavni govor ameriškega predsednika Donalda Trumpa v generalni skupščini OZN, »ni nobene možnosti, da bi se Kim Džong Un lahko umaknil. Če bi imel to namero, konec koncev iz vsega tega ne bi naredil tako osebne zadeve,« domneva Terryjeva.

Trump je med svojim govorom v generalni skupščini Kima poimenoval »raketar, ki sili v samomor« in obenem zagrozil s »popolnim uničenjem« njegove države. S tem je izzval Kima, da je nastopil pred kamerami s prvoosebnim nagovorom, v katerem je ameriškega predsednika naslovil s »senilnim starcem«.


Če bi se severnokorejski voditelj Kim Džong Un hotel umakniti iz napete situacije, najbrž vsega skupaj ne bi spremenil v tako osebno zadevo. Foto: Reuters

V razmerah povečane napetosti Severna Koreja ne bi imela nobenih težav z novačenjem državljanov za vojno, so ta teden ugotavljali v partijskem glasilu Rodong Sinmun. Še več, menda se je v sestav rezerve, ki bi se ob boku 1,1 milijona pripadnikov redne vojske borila proti sovražniku, prijavilo kar 4,7 milijona ljudi. Je to mogoče? Pjongjangu je treba vedno verjeti.