Praznik, poln pesmi in cvetja

Nad Korejskim polotokom se mešajo zvoki pesmi in svaril. So hekerji s severa ukradli vojne načrte Washingtona in Seula?

Objavljeno
10. oktober 2017 18.12
NORTHKOREA-MISSILES/
Zorana Baković
Zorana Baković

Severni Korejci so v torek peli in plesali, čeprav je bila proslava 72. rojstnega dneva njihove Delavske stranke nekoliko skromnejša od 20-letnice imenovanja pokojnega voditelja Kim Džong Ila za generalnega sekretarja centralnega komiteja, ki so jo v nedeljo obeležili z množično prireditvijo na glavnem trgu v Pjongjangu.

V torek so državljani polagali cvetje pred gigantski spomenik Kim Il Sungu in Kim Džong Ilu, dedu in očetu sedanjega voditelja Kim Džong Una. V skladu z običaji so bili oblečeni v nove obleke, ki so bile tokrat bolj pisane in bolj moderne kot kadar koli doslej.

Država je ob velikem prazniku tudi tradicionalno delila obleke; običajno so bila to oblačila iz sintetike in ceneni kostimi, tokrat pa je bilo poleg moških in žensk v vojaških uniformah mogoče prepoznati tudi modne trende. Poleg tradicionalnih hambokov, dolgih in širokih oblek v nekaj različnih barvah, so bile ženske oblečene tudi v moderno krojena krila in telirane suknjiče, nekatere od njih pa so nosile pričeske, ki so pričale o vdoru novih časov čez strogo varovane meje.


Torkovo praznovanje obletnice ustanovitve severnokorejske partije je bilo nekoliko manj odmevno kot praznovanje 20-letnice imenovanja pokojnega Kim Džong Ila na njeno čelo dan prej. Foto: Reuters

Ob rojstnem dnevu partije se je tudi plesalo in pelo, toda bolj v mestnih četrtih in v manjših skupinah, saj tokratna obletnica ni bila ne mali ne veliki jubilej. Tako so 70-letnico pred dvema letoma pospremili z veliko vojaško parado na trgu Kim Il Sunga v Pjongjangu. In tudi naslednjo veliko, 75. obletnico bodo proslavili veliko bolj aktivno kot tokratno, če se seveda dotlej ne bo uresničilo kaj od tega, o čemer je vsak dan govora na relaciji med Pjongjangom in Washingtonom.

Obdobje miru, v katerem se očitno niso uresničila predvidevanja, da bo Severna Koreja izstrelila novo raketo dolgega dosega, so pokvarile obtožbe nekaterih južnokorejskih politikov, ki trdijo, da so severnokorejski hekerji ukradli vojne načrte ameriške in južnokorejske vojske, med katerimi je menda tudi scenarij atentata na Kim Džong Una.


Je severnokorejskim hekerjem uspelo razkriti načrte atentata na velikega voditelja Kim Džong Una? Foto: Reuters

Južnokorejska tiskovna agencija Jonhap je citirala Li Čeol Hija iz Demokratične stranke, ki trdi, da so Kimovi hekerji septembra lani vdrli v digitalno podatkovno banko južnokorejske vojske in iz nje ukradli 235 gigabajtov podatkov, vključno s tajnimi datotekami, med katerima da sta bila tudi operativna načrta 5015 in 3100. Prvi se nanaša na priprave na vseobsežno vojno proti Pjongjangu in vsebuje podroben načrt »obglavljenja« severnokorejskega vodstva, drugi pa na delovanje v primeru severnokorejskih lokaliziranih provokacij.

Med domnevno ukradenimi podatki so, kot navaja Jonhap, tudi načrti delovanja južnokorejskih posebnih enot in informacije o najpomembnejših vojaških objektih in elektrarnah. Vse to samo poudarja občutek, da je Severna Koreja resna grožnja južnokorejski varnosti.

Momentu miru ne bo pripomogel niti predlog nekdanjega ameriškega predsednika Jimmyja Carterja, ki je južnokorejskemu profesorju mednarodnih odnosov zaupal, da je pripravljen odpotovati v Pjongjang in se tam srečati s Kim Džong Unom in izpogajati »trajni mir« na Korejskem polotoku. Na odziv predsednika Donalda Trumpa na Carterjev predlog šele čakamo.