Rusija z novim valom letalskih napadov v Siriji

Turški predsednik Erdoğan je danes ruske zračne napade označil za nesprejemljive.

Objavljeno
04. oktober 2015 21.16
Je. G., Delo.si, STA
Je. G., Delo.si, STA
Moskva − Ruska vojaška letala so danes izvedla novo serijo zračnih napadov na območju osrednje Sirije. Ruska vojska je sporočila, da je v zadnjih 24 urah napadla deset položajev skrajne sunitske skupine Islamska država.

Po ruskih navedbah so letala napadla tabor za urjenje džihadistov v provinci Idlib ter uničila skrivališča teroristov in delavnico za izdelavo improviziranih eksplozivnih naprav. V drugih napadih pa so letala zadela še osem položajev Islamske države na območju Džisr al Šugur v provinci Idlib.

Lokalni koordinacijski odbori, skupina, ki poroča o nasilju v Siriji, so medtem danes sporočili, da so ruska letala napadla območja mesta Talbiseh ter vasi Girnata in Om Šaršuh severno od province Homs v osrednji Siriji. Pri tem je bil ubit en civilist, več jih je bilo ranjenih. Gre za najnovejše napade Rusije na teh območjih. Sirski uporniki, ki uživajo podporo Zahoda, sicer vztrajno trdijo, da v tej regiji ni Islamske države ali drugih džihadistov. Še štirje civilisti pa so bili ubiti v ruskih napadih na območju Aheirbata na vzhodnih obronkih province Hama, ki je v rokah Islamske države, piše STA.

Nevladni Sirski observatorij za človekove pravice pa je medtem poročal o zračnih napadih v Homsu in Hami, ki so jih domnevno izvedle ruske sile.

Rusija, ki je v sredo začela zračne napade v Siriji, vztrajno zanika poročila, da so med žrtvami napadov njenih letal civilisti. Moskva poleg tega vztraja, da je glavna tarča napadov Islamska država in da je njena ofenziva precej oslabila džihadiste. A sirski opozicijski uporniki, o katerih Zahod trdi, da so zmerni, medtem opozarjajo, da hoče Rusija z napadi pomagati režimu sirskega predsednika Bašarja al Asada.

Turčija ni navdušena nad ruskimi potezami

Ravno Asad je danes opozoril, da je uspešnost ruskega vojaškega posredovanja pomembna za celoten Bližnji vzhod. »Zavezništvo med Rusijo, Sirijo, Irakom in Iranom mora uspeti, ker bo sicer uničena celotna regija,« je dejal Asad v intervjuju, ki ga je predvajala iranska državna televizija.

Omenjene štiri države so sicer pred kratkim ustanovile skupni center za izmenjavo informacij, ki bo služil skupnemu boju proti Islamski državi. »Možnosti za uspeh te koalicije so velike,« je dodal Asad.

A nad ruskimi potezami niso navdušeni v Turčiji. Turški predsednik Recep Tayyip Erdoğan je namreč danes ruske zračne napade označil za nesprejemljive. Pri tem je opozoril, da Rusija dela »veliko napako«. Erdoğan je dodal, da je glede na dobre odnose Turčije in Rusije ravnanje zadnje v Siriji skrb vzbujajoče in bo Moskvo v regiji osamilo.

Rusija in Turčija glede Sirije že dalj časa stojita na nasprotnih bregovih, saj Moskva podpira Asada, Ankara pa njegov odhod vidi kot edino rešitev konflikta.

Tudi druge države v regiji nasprotujejo posredovanju Rusije. Analitiki po poročanju britanskega časnika The Guardian ocenjujejo, da bosta Saudska Arabija in Katar skupaj s Turčijo zdaj verjetno okrepila vojaško pomoč raznim skupinam, ki se v Siriji borijo proti Asadu. Te države ne skrivajo, da si želijo odstranitve Asada, boj proti njemu pa vidijo kot del širših regijskih konfliktov s srditim nasprotnikom Iranom za prevlado v regiji.

Britanski premier David Cameron je medtem ruskega predsednika Vladimirja Putina danes pozval, naj spremeni ravnanje v Siriji in uvidi, da mora Asad oditi.

Poleg tega je Cameron opozoril na podatke britanskih obveščevalcev, da je Islamska država tarča le enega od 20 ruskih napadov. Po njegovih besedah Rusija večinoma napada nasprotnike Asadovega režima.

»Podpirajo klavca Asada, kar je velika napaka zanje in za svet,« je poudaril Cameron in Rusijo pozval, naj sodeluje pri napadih na Islamsko državo in prizna, da je za varnost v regiji potrebna zamenjava Asada.