Število žrtev napada v Pakistanu naraslo

V napadu na sufijsko svetišče na jugu Pakistana je po zadnjih podatkih umrlo najmanj 52 ljudi, več kot 100 je ranjenih.

Objavljeno
13. november 2016 12.06
PAKISTAN-UNREST-BOMBING
Mo. B., STA
Mo. B., STA

Karači – V sobotni eksploziji bombe v sufijskem svetišču na jugu Pakistana je po najnovejših podatkih oblasti umrlo najmanj 52 ljudi, najmanj 100 pa jih je bilo ranjenih. Odgovornost za napad je prevzela skrajna skupina Islamska država, ki je sporočila, da je v napadu sodeloval samomorilski napadalec, poroča Slovenska tiskovna agencija.

»Najmanj 52 je bilo ubitih in približno 105 ranjenih,« je za AFP povedal notranji minister pakistanske province Balučistan Sarfraz Bugti. Med žrtvami napada so bili tudi otroci in ženske.

Oblasti so sporočile, da so na pomoč poklicali reševalce iz Karačija, ki je oddaljen približno tri ure vožnje od templja, saj se ta nahaja v oddaljenem goratem predelu province Balučistan, kjer ni na voljo dovolj zdravniške pomoči.

Tiskovni predstavnik pakistanske vojske je v soboto sporočil, da je na pomoč priskočilo več kot 60 reševalnih vozil in približno 150 vojakov. Ponoči pa so si pri reševanju pomagali tudi s helikopterjem.

IS je preko svojega glasila v soboto prevzela odgovornost za napad in sporočila, da je v njem sodeloval njihov samomorilski napadalec. Kar so potrdile tudi lokalne oblasti in dodale, da je šlo za najstniškega samomorilskega napadalca, poroča STA.

Pakistanski predsednik Mamnun Husain in premier Navaz Šarif sta v ločenih izjavah obsodila napade. »Vlada je odločena, da bo odpravila terorizem in ekstremiste iz države,« je dejal Husain. Šarif pa je ranjenim v napadu obljubil najboljše možno zdravljenje.

V času napada naj bi bilo v svetišču približno 600 ljudi. Običajno se jih zbere več ravno ob koncu tedna, je sporočil eden izmed lokalnih uradnikov. Eksplozija je odjeknila med obrednim plesom v sufijskem svetišču, ki se ga vedno udeleži veliko ljudi, izvajajo pa ga vsak dan pred sončnim zahodom.

Sufizem, mistična oblika islama, verjame v živeče svetnike, časti pa jih preko glasbe. Nekatere skrajne islamske skupine, IS pa tudi talibi, jih imajo za heretike, še dodaja STA.