Tik pred prekinitvijo spopadov na vzhodu Ukrajine odmevajo eksplozije

Še posebej srditi spopadi potekajo za mesto Debalceve, ki je menda v plamenih, marsikje pa že povsem zravnano z zemljo.

Objavljeno
14. februar 2015 14.24
TOPSHOTS-UKRAINE-RUSSIA-CRISIS-MILITARY
Ma. Ja., Delo.si
Ma. Ja., Delo.si

Kijev − Z vzhoda Ukrajine tudi danes, le nekaj ur preden naj bi opolnoči v veljavo stopila prekinitev spopadov, o kateri so se pred dnevi na maratonskih pogajanjih v Minsku dogovorili voditelji Ukrajine, Rusije, Nemčije in Francije, poročajo o srditih spopadih.

Agencija AP poroča o topniškem obstreljevanju in premikih ukrajinske vojske v bližini mesta Svitlodarsk, ki leži približno 20 kilometrov od strateško pomembnega mesta Debalceve, enega ključnih žarišč na vzhodu Ukrajine v zadnjih tednih, za katerega uporniki trdijo, da je pod njihovim nadzorom, saj da so povsem obkolili ukrajinske vojake, nameščene v mestu, Kijev pa to zanika. Še posebej srditi spopadi po navedbah agencije AFP potekajo prav za Debalceve, ki je po navedbah ukrajinske vojske v plamenih, marsikje pa že povsem zravnano z zemljo. Tiskovni predstavnik upornikov je po navedbah agencije Ria Novosti sporočil, da ukrajinskim vojakom ne bodo dovolili pobegniti iz mesta, ampak jim bodo omogočili, da se predajo.

Po navedbah Reutresa je napeto tudi v regiji Lugansk, o jutranjih spopadih pa so poročali tudi iz pristaniškega mesta Mariupol ob Azovskem morju.

Prekinitev spopadov, ki naj bi v skladu z dogovorom začela veljati opolnoči, je prvi preizkus zavezanosti tako Kijeva kot separatistov k miru, a mnogi se bojijo, da zaradi zaostrovanja razmer do nje sploh ne bo prišlo. Ukrajinski predsednik Petro Porošenko je že včeraj posvaril, da je v Minsku doseženi sporazum ogrožen, še preden je začel veljati; pa tudi separatisti so Kijev opozorili na možnost propada načrtovane prekinitve spopadov na vojnem območju, v kolikor dogovor ne bo upoštevan.

V okviru dogovora, ki so ga po 16-urnih pogajanjih v beloruskem glavnem mestu Minsk sklenili Petro Porošenko, Vladimir Putin, Angela Merkel in François Hollande, so se Kijev in uporniki sicer dogovorili tudi o demarkacijski liniji za umik težkega orožja, osvoboditvi vseh ujetnikov, določitvi varnostnega območja ter strokovni skupini, ki bo ocenila razmere na območju konflikta. Poleg tega sporazum, ki ga je že včeraj podpisala tudi tako imenovana kontaktna skupina za Ukrajino − sestavljajo jo predstavniki Rusije, Ukrajine, upornikov in Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (Ovse) −, do konca leta predvideva ustavne reforme, s katerimi bi prebivalci Donbasa dobili poseben status, pa tudi, da Kijev prevzame nadzor nad mejami. A glavno vprašanje je, ali je bil dogovor podpisan v dobri veri, ali s figo v žepu.

Po pričakovanjih se bo jutri na izrednem zasedanju sestal varnostni svet Združenih narodov, ki naj bi podprl v četrtek sprejeti dogovor, k čemur je sinoči pozvala Rusija.