Turški predsednik zagrozil z odprtjem meja za migrante

Erdoğan se je ostro odzval na odločitev evropskega parlamenta, da podpre prekinitev pristopnih pogajanj EU s Turčijo.

Objavljeno
25. november 2016 12.04
TURKEY-SECURITY
Ju. K., STA
Ju. K., STA

Istanbul − Turški predsednik Recep Tayyip Erdoğan je v odzivu na včerajšnjo resolucijo evropskega parlamenta zagrozil z odprtjem turških meja za migrante. Evropski poslanci so na glasovanju pozvali k prekinitvi pristopnih pogajanj EU s Turčijo zaradi razmer, ki v zadnjem času vladajo v tej državi.

Sprejeli so nezavezujočo resolucijo, ki pa utegne še dodatno zaplesti odnose med Brusljem in Ankaro.

»Poslušajte me. Če boste šli še dlje, se bodo meje odprle. Imejte to v mislih,« je Erdoğan po poročanju AFP dejal med govorom v Istanbulu. Njegove besede so bile namenjene EU.

EU in Turčija sta marca s sporazumom uspešno zajezili balkansko migrantsko pot in s tem preprečili prihod več stotisoč prebežnikov v zahodne države Evropske unije.

Interes za sodelovanje

Na besede turškega predsednika sta se prvi odzvali Nemčija in Avstrija. Predstavnica nemške kanclerke Angele Merkel je poudarila, da je vztrajanje pri sporazumu tako v interesu Turčije kot EU in da grožnje z ene ali druge strani ne vodijo nikamor. Na nemškem zunanjem ministrstvu so medtem poudarili, da ima vlada v Berlinu še vedno interes za tesno sodelovanje s Turčijo. Kritike, ki se jih izreka, na primer glede medijske svobode, ne spreminjajo dejstva, da si v Berlinu še naprej želijo dialoga, so dodali.

Zunanji minister Avstrije, ki se sicer kot edina članica EU zavzema za prekinitev pristopnih pogajanj z Ankaro, je v odzivu na grožnje turškega predsednika poudaril, da se Evropa ne sme pustiti izsiljevati in da mora biti samostojno sposobna zavarovati svoje meje. Kdor se zanaša zgolj na dogovor o migracijah, bo kmalu sam osamljen, je v sporočilu navedel Kurz, povzema avstrijska tiskovna agencija APA.

Neizpolnjevanje obveznosti

Po julijskem poskusu državnega udara v Turčiji in po obsežnih čistkah, ki so sledile, pa so se v EU okrepili pozivi, da bi se morala pristopna pogajanja med EU in Turčijo zaradi nedemokratičnih procesov v slednji prekiniti. To je v četrtek z resolucijo podprl tudi evropski parlament.

Erdoğan in drugi predstavniki vlade v Ankari so sicer že večkrat zagrozili z odpravo sporazuma o zajezitvi migrantskega toka, ker da EU ne izpolnjuje tudi drugih določil iz tega sporazuma − od zagotavljanja obljubljenega denarja za oskrbo beguncev v Turčiji do neizpolnitve obljube o odpravi vizumov za turške državljane. V Bruslju pa so na drugi strani Ankaro vseskozi opozarjali, da mora izpolniti še kake druge pogoje, da bi se to zgodilo.

V Turčijo se je v zadnjih letih zateklo kakih 2,7 milijona sirskih in 300.000 iraških beguncev, poroča Reuters. Države članice EU po vsej verjetnosti ne bodo upoštevale poziva evropskih poslancev in bodo še naprej podpirale sodelovanje s Turčijo iz strahu, da bi to povzročilo nove nekontrolirane migracije.