Ukrajinska kriza: Berlin generalu Breedlovu očita »nevarno propagando«

Hude obtožbe na račun enega po rangu najvišjih generalov Nata, ki je menda zavezništvu namerno lagal o razmerah v Ukrajini.

Objavljeno
09. marec 2015 17.31
Damijan Slabe, zunanja politika
Damijan Slabe, zunanja politika
Nemška zvezna vlada skupaj z več članicami Nata vrhovnemu poveljniku oboroženih sil v Evropi, ameriškemu generalu Philipu Breedlovu, očita »izkrivljeno poročanje« o razmerah v ukrajinski krizi. V Berlinu govorijo celo o »nevarni propagandi«, s katero naj bi ameriški general spodkopaval evropska diplomatska prizadevanja za mirno rešitev krize.

Nemški zunanji minister Frank-Walter Steinmeier se je po poročanju tednika Spiegel, ki se sklicuje na informacije iz zaupnih virov, zaradi takega ravnanja vrhovnega poveljnika Natovih sil v Evropi že osebno pritožil pri generalnem sekretarju Nata Jensu Stoltenbergu. V Berlinu sicer poudarjajo, da nikakor nočejo po nepotrebnem ustvarjati razhajanj v zavezništvu, da pa je v nemškem političnem vrhu čutiti vse več osuplosti in skomigovanja z glavo zaradi očitnih razlik med tistim, kar z ukrajinskih bojišč poročajo nemška tajna služba BND in tajne službe nekaterih drugih članic Nata, ter med podatki, ki jih potem za javnost v imenu Nata razlaga vrhovni poveljnik združenih zahodnih sil za Evropo (Saceur) Philip Breedlove. Ameriški general naj bi namreč od samega začetka ukrajinske krize, kar mu zdaj odkrito, očitajo tudi v nekaterih drugih evropskih prestolnicah, namerno pretiraval s poudarjanjem ruske vojaške vloge v vzhodni Ukrajini, zaradi česar je bil pred kratkim med zasedanjem Natovega sveta deležen tudi kritik nekaterih veleposlanikov Nata.

Po meri orožarskega lobija

Devetinpetdesetletni ameriški letalski general s štirimi zvezdicami, za katerega je nemški zunanji minister Steinmeier med nedavnim srečanjem evropskih zunanjih ministrov v Rigi ob robu zasedanja jasno povedal, da se njegovi, s tem pa tudi uradni Natovi podatki o krizi v Ukrajini »pogosto ne ujemajo s tistim, kar je mogoče izvedeti iz drugih virov«, naj bi že mesece ravnal po istem vzorcu. Tako kot je to storil po nedavni sklenitvi drugega premirja iz Minska, ko je kljub zatišju na ukrajinski fronti Washingtonu poročal o premikih več tisoč bojnih vozil in ruskih enot, naj bi generalova poročila že mesece dolgo govorila o vedno novih koncentracijah ruskih enot ob meji z Ukrajino in kolonah ruskih oklepnikov, ki prihajajo na pomoč separatistom. In to v številkah, ki so vedno krepko višje od tistih, ki jih zaznavajo tajne službe drugih članic Nata. Taka poročila vrhovnega poveljnika evropskega dela Nata, ki v Washingtonu velja za »super jastreba«, naj bi po nemških ocenah ustrezala predvsem zagovornikom trde, republikanske linije v ameriškem kongresu, v marsičem pa tudi tistim vzhodnoevropskim zaveznicam Nata, ki se iz zgodovinskih razlogov zavzemajo kar se da oster obračun s Putinovo Rusijo.

V nemški zvezni vladi so po poročanju Spiegla zaradi takega razvoja dogodkov vse bolj zaskrbljeni. Sprašujejo se namreč, kot je slišati iz urada nemške zvezne kanclerke, ali hočejo Američani morda namenoma spodkopati evropska diplomatska prizadevanja, ki jih za umiritev ukrajinske krize skupaj s francoskim predsednikom Hollandeom vodi nemška kanclerka Angela Merkel, ali pa gre zgolj za notranja ameriška obračunavanja z demokratskim predsednikom Barackom Obamo, ki je Evropejcem vendarle dal možnost, da skušajo najprej sami urediti krizo. Zaskrbljenost je toliko večja, ker je pretiravanja v zvezi s Putinovo vlogo v ukrajinski krizi, ki jih znotraj severnoatlantskega zavezništva širi general Breedlov, zaznati tudi v nekaterih drugih krogih ameriške politike. V zunanjem ministrstvu naj bi za omalovažujoč odnos do Evrope in njenih diplomatskih prizadevanj menda skrbela predvsem namestnica zunanjega ministra in za Evropo pristojna Victoria Nuland, ki je pred časom zaslovela s svojo »znamenito« primitivno izjavo, s katero je jasno povedala, kaj si misli o vlogi EU v svetu, in ki je tudi ob nedavni poti Angele Merkel v Minsk dala omalovažujoče vedeti, koliko ceni take posredniške poskuse nemške kanclerke. V ozadju naj bi po pisanju Spiegla tičal predvsem interes ameriške republikanske opozicije in orožarskega lobija, ki navija za pošiljke ameriškega orožja Kijevu in si želi obračunati z »arogantnim« Putinom, ki se je Washingtonu upal postaviti po robu.

Zapravljanje kredibilnosti

Res je sicer, da v vsakem tako velikem konfliktu, kot je ukrajinski, politično prepričevanje in vojaška propaganda vedno hodita z roko v roki, pravijo v Berlinu, kjer tudi večina nemških ekspertov za Rusijo in analitikov tajne službe BND niti slučajno ne dvomi, da Moskva nesporno vojaško podpira proruske separatiste v Ukrajini in jim skuša na vse načine pomagati do večje samostojnosti in tudi do odcepitve. Trditve ameriškega generala torej same po sebi niso sporne. Sporen in izjemno nevaren je predvsem način, kako jih vrhovni poveljnik Nata za Evropo posreduje javnosti in kako prireja svoja, deloma tudi ponarejena poročila in največkrat krepko pretirane ocene, s katerimi dodatno zaostruje odnose s Putinovo Rusiji in po nepotrebnem blokira tudi vsakršen pogajalski proces. Za povrh taka »vojaška propaganda« po meri ameriških jastrebov Evropo potiska še globje v krizo z Rusijo, Nato in članice Evropske unije pa sili v položaj, ko utegneta zaradi ravnanja v ukrajinski krizi, kot je opozoril eden izmed visokih uradnikov zavezništva, zaigrati še tiso zadnje zaupanje, ki naj bi ga še imel Zahod.