UNHCR: Število prosilcev za azil se je skorajda podvojilo

Agencija ZN za begunce navaja, da je v razvitih državah za azil lani zaprosilo skoraj toliko ljudi kot ob začetku vojne v BiH.

Objavljeno
26. marec 2015 19.15
LEBANON-SYRIA-CONFLICT-REFUGEES
Mo. B., Delo.si
Mo. B., Delo.si

Ženeva – Državljanska vojna v Siriji in krvavi konflikt v Iraku sta lansko leto v beg pognala množice beguncev, številni so kanček miru poskušali najti tudi v razvitih državah. Lani je v primerjavi z letom prej za azil zaprosilo dvakrat več ljudi, največ prošenj je bilo naslovljenih na Nemčijo.

Lansko leto je za zatočišče na v razvitih državah zaprosilo okoli 866.000 beguncev, največ v zadnjih 22 letih. Zadnji žalostni rekord še vedno sega v čas začetka vojne v BiH, ko je v strahu za življenje v tujini za azil zaprosilo skoraj 900.000 ljudi. »Danes se ob valu oboroženih spopadov po svetu soočamo s podobnimi izzivi, še posebej, ko gre za dramatične razmere v Siriji. Naš odziv mora biti tudi danes tako velikodušen, kot je bil takrat,« je povedal Visoki komisar ZN za begunce (UNHCR) Antonio Guterres.

Lansko leto je v 44 razvitih državah za azil zaprosilo 150.000 sirskih državljanov, torej 166 odstotkov več kot leto prej, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Melissa Fleming iz UNHCR svari, da se bo to število letos, ko se je vojna v Siriji prevesla v peto leto, nič pa ne kaže, da bi nasilje jenjalo, zgolj še povišalo. Pojasnila je, da je 3,9 milijona Sircev, ki so se zatekli v sosednje države, vse bolj naveličano životarjenja. Številni, brez upanja, da se bo vojna končala, tako vse aktivneje iščejo rešitev.

Množično so lani bežali tudi Iračani, kjer je skrajna sunitska milica Islamska država razglasila kalifat in neusmiljeno obračunala in pregnala drugače misleče. Za azil v razvitih državah je tako zaprosilo 68.700 Iračanov, skoraj dvakrat več kot leto prej. Na tretjem mestu po številu prošenj za azil so Afganistanci, sledili so jim Srbi in Kosovci.

Šestdeset odstotkov vseh novih prošenj za azil po podatkih UNHCR prejme pet razvitih držav - Nemčija, ZDA, Turčija, Švedska in Italija. Na vrhu z 173.000 prošnjami je Nemčija. Četrtino prosilcev predstavljajo Sirci. Druga najbolj zaželena država so ZDA, kamor se je obrnilo 121.200 ljudi, večino med njimi predstavljajo ljudje, ki bežijo pred  nasiljem mamilarskih združb držav Srednje Amerike. Na Turčijo, ki gosti 1,7 milijona sirskih beguncev, se je obrnilo 87.800 iraških iskalcev azila.

»Večina Iračanov beži v Turčijo,« je pojasnila Flemingova in dodala, da sta največ sirskih beguncev Evropi sprejeli Nemčija in Švedska. Italija je ciljna država za številne migrante, ki staro celini poskušajo doseči preko Sredozemskega morja. Lani je prošnje za azil v Italiji oddalo 63.700 ljudi.

Fleming je še pojasnila, da kljub na videz visokim številkam, razvite države gostijo le peščico ljudi, ki so bili prisiljeni zapustiti domove in domovino. Kar 85 odstotkov vseh beguncev po svetu namreč živi v državah v razvoju.