V Siriji istočasno nad strateški mesti v rokah IS

Sirska vojska s podporo Rusije napreduje proti mestu Tabka, uporniške sile s podporo ZDA se prebijajo do Manbidža.

Objavljeno
07. junij 2016 18.27
MIDEAST-CRISIS/SYRIA-MANBIJ
Mo. B.
Mo. B.

Damask – Pripadniki skrajne islamistične skupine Islamska država se soočajo z največjim pritiskom, odkar so pred dvema letoma na območju Iraka in Sirije razglasili kalifat. Istočasno namreč v Siriji potekata dve ofenzivi – vladna vojska se ob podpori ruskih zračnih sil prebija do mesta Tabka, kurdsko-arabska koalicija Sirske demokratske sile (SDF), ki jih podpirajo ZDA, pa so obkolile mesto Manbidž. Skozi obe strateško pomembni mesti vodijo ključne oskrbovalne poti do mesta Raka, ki velja za glavno utrdbo Islamske države.

Po navedbah Sirskega observatorija za človekove pravice so sirske režimske sile od mesta Tabka, ki je v rokah IS od leta 2014, oddaljene približno 25 kilometrov. Mesto samo – v njem je nekdaj živelo 80.000 ljudi, leži pa nedaleč od največjega jeza na reki Evfrat, vojaškega letališča in naftnih polj – je od mesta Rake oddaljeno nekaj več kot 50 kilometrov.

Ofenzivo na mesto v provinci Raka so sirske vladne sile sprožile istočasno z ofenzivo SDP na mesto Manbidž v provinci Alep, ki je prav tako v rokah IS od leta 2014. Mesto, skozi katerega prav tako teče oskrbovalna pot med Turčijo in Rako, je obkroženo s treh smeri. »Vsak dan osvobajamo vasi in edina pot, ki jo še lahko uporabljajo pripadniki IS, vodi v mesto Alep,« je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP povedal Šerfan Darviš iz SDF.

Kurdsko-arabske sile SDF so sicer konec maja tudi same napovedale ofenzivo na Tabko, a so se po večjih uspehih režimskih sil bolj kot ne zdaj osredotočile le na Manbidž. Ta je imel pred začetkom vojne v Siriji okoli 120.000 prebivalcev. Od začetka ofenzive pred dobrim tednom dni je silam SDF ob pomoči ameriških zračnih sil uspelo osvojiti najmanj 40 okoliških vasi.

Kljub napredovanju pa padec mesta Rake, ki bi bila pomembna simbolična zmaga proti IS, za zdaj ostaja oddaljen cilj. Iz SDF so po poročanju AFP povedali, da tega za zdaj sami niso sposobni narediti, z njimi se strinja tudi Yezid Sayigh iz  think tanka Carnegie Middle East Centre. Povedal je, da ne ena ne druga stran tega ne moreta doseči ločeno. »Uspe jim lahko le, če napredujejo istočasno, to pa je mogoče le z neposredno koordinacijo med ZDA in Rusijo.«