ZN režim in islamske skrajneže v Siriji obtožujejo vojnih zločinov

Preiskovalci sunitskim skrajnežem očitajo grozljivo nasilje nad civilisti, ki vključuje javne usmrtitve in pohabljanje.

Objavljeno
27. avgust 2014 18.19
TOPSHOTS-SYRIA-CONFLICT
Ma. Ja., Delo.si, STA
Ma. Ja., Delo.si, STA

Ženeva − Združeni narodi (ZN) so tako skrajno sunitsko skupino Islamska država (IS) kot režim sirskega predsednika Bašarja al Asada obtožili vojnih zločinov, piše Slovenska tiskovna agencija.

Preiskovalna komisija ZN sunitskim skrajnežem v danes objavljenem poročilu očita grozljivo nasilje nad civilisti, ki vključuje javne usmrtitve in pohabljanje. Komisija izpostavlja, da na območjih, ki so pod nadzorom IS, predvsem pa na severu in severovzhodu Sirije, ob petkih redno izvajajo usmrtitve, bičanja in pohabljanje na javnih trgih. Med žrtvami so največkrat moški, usmrtili pa naj bi tudi že 15 let stare fante.

Pri tem prebivalce, tudi otroke, silijo, da prisostvujejo javnim usmrtitvam, na katerih žrtve usmrtijo z obglavljanjem in streli v glavo. Trupla so nato na ogled na javnem kraju tudi po nekaj dni, je zapisala komisija. Ženske so med drugim kaznovane z bičanjem, ker ne sledijo pravilom oblačenja, kot jih določa IS, v svoje vrste pa skrajneži rekrutirajo tudi deset let stare fante, po pisanju STA navaja poročilo.

Islamska država je po prepričanju komisije velika grožnja za civilno prebivalstvo, še posebno za manjšine na območjih, ki jih imajo skrajneži pod nadzorom tako v Siriji kot drugod. Vključevanje vse več džihadistov iz tujine pa poleg tega veča nevarnost, da bi se sirska vojna razširila še drugam, opozarjajo.

Predsednik komisije Paulo Pinheiro je dejal, da je za boj proti sunitskim skrajnežem treba končati konflikt v Siriji. Hkrati je opozoril, da bi bilo nevarno vso pozornost osredotočiti na Islamsko državo, saj da ta »nima monopola nad brutalnostjo v Siriji«. Vojnih zločinov nad civilisti namreč komisija obtožuje tudi vladne sile in druge oborožene skupine, piše STA. Največkrat zaradi njih trpijo ženske in otroci. Med drugim vojska režima predsednika Bašarja al Asada obstreljuje stanovanjska območja z raketami in sodi, napolnjeni z eksplozivom in klorom. Kemično orožje naj bi bilo v konfliktu aprila letos uporabljeno osemkrat.