Ana Karamarko zakuhala možu Tomislavu Karamarku

Poslovanje žene šefa HDZ Tomislava Karamarka z lobistom družbe, ki je v sporu s Hrvaško, je razjezilo politiko.

Objavljeno
11. maj 2016 21.12
Dejan Vodovnik
Dejan Vodovnik

Zagreb – Hrvaško pretresa nova afera. Tokrat je v glavni vlogi žena prvega podpredsednika vlade in šefa HDZ Tomislava Karamarka Ana Šarić Karamarko. Vzrok: sum nasprotja interesov, saj je Ana Šarić poslovno sodelovala z lobistom, vpletenim v delovanje madžarske naftne družbe Mol, s katero pa poteka arbitražni spor med Hrvaško in madžarsko naftno družbo.

»To je le še en žebelj v krsto sedanje vlade in še malo črnila na osebnost Tomislava Karamarka,« pravi član nekdanje vodilne hrvaške politične garniture ob omembi najnovejše afere, v kateri v glavni vlogi nastopa Ana Karamarko, žena Tomislava Karamarka. Poslanec stranke Most Miro Bulj je od državnega tožilstva ter urada za boj proti korupciji in organiziranemu kriminalu zahteval, naj obravnava, ali bilo kršenje zakona v primeru podpredsednika vlade Tomislava Karamarka, ko je njegova soproga Ana Karamarko izvajala oglaševalske storitve za lobista madžarske energetske (naftne) družbe Mol, ki je v sporu s hrvaško vlado zaradi upravljavskih pravic v Ini. Vključila se je tudi saborska komisija za ugotavljanje navzkrižja interesov, njena predsednica Dalija Orešković pa je že, še preden se je komisija sploh sestala, izjavila medijem, da »za zdaj ne vidi kršitev zakona«.

»Da, sodelovala sem s Petrovićem«

Ana Karamarko pa je medtem že potrdila, da je njeno podjetje Drimia opravljalo oglaševalske posle za družbo Peritus savjetovanja, ki je v lasti Molovega lobista Josipa Petrovića, a je pogodbo (vredno 2500 evrov na mesec, sodelovanje pa je trajalo dve leti) razveljavila, potem ko je postalo jasno, da bo njen soprog prevzel položaj v hrvaški vladi.

Kdo je Josip Petrović? Ta velja za dolgoletnega Karamarkovega prijatelja, sodelujeta tudi pri vodenju zagrebškega košarkarskega kluba, bil pa je tudi tesen sodelavec nekdanjega premiera Iva Sanaderja, ki je obtožen sprejemanja podkupnine od Mola pri madžarskem prevzemu upravljavskih pravic v Ini. Petrović, ki je bil pred leti tudi član uprave Ine, je prejšnji mesec, tako kot Ivo Sanader, pričal na arbitražnem sodišču v Londonu v sporu med hrvaško vlado in Molom. Tudi Mol je pred tem sprožil mednarodni postopek proti Hrvaški. Naj spomnimo: hrvaška država ima 44 odstotkov delnic Ine, Mol pa 49 odstotkov. Čeprav Mol nima večinskega deleža, ima večinsko pravico odločanja, kar je predmet spora ne le med vlado in Molom, temveč tudi med Hrvaško in Madžarsko.

Vojna podtikanj

Hrvaška javnost znova le zmiguje z rameni ter se čudi in sprašuje, kam vse to vodi. Nekateri mediji (na primer zagrebški Večernji list, ki je zelo blizu vladi) se sprašujejo, ali tehnokratska desna vlada Tihomira Oreškovića, v kateri ne manjka vsakodnevnih podtikanj, sploh še lahko vzdrži skupaj. Dogajanje, povezano s podtikanji, očitki, aferami, pa nekateri časniki že označujejo za »totalno vojno med strankami in koalicijskimi partnerji v vladi«.

Ana Karamarko je potrdila, da je njeno podjetje Drimia opravljalo oglaševalske posle za podjetje Peritus savjetovanja, ki je v lasti Molovega lobista Josipa Petrovića, a je tudi odločno zavrnila, da je njeno podjetje opravljalo kakršnekoli posle z družbo Peritus savjetovanja, ki bi bili v interesu madžarskega Mola. »Moja družba je opravljala medijske analize in prepričana sem, da navzkrižja interesov sploh ni bilo mogoče biti,« je pojasnila Ana Karamarko, ki se je pred poroko (maja lani po dveh letih poznanstva s takrat še šefom opozicije) pisala Šarić.

HDZ vrača udarec

Tomislav Karamarko je od saborske komisija za ugotavljanje navzkrižja interesov zahteval, naj o tem odloča nemudoma. Vztraja pa tudi pri svojih izjavah, da je ves čas svoje politične kariere odločno ločeval zasebno in poslovno, še posebno ko je bilo karkoli povezano z nacionalnimi interesi. A se ob tem nekateri še spomnijo, kako je pred nekaj meseci, ko je upravičeval skoraj kriminalna dejanja zdaj že odstranjenega ministra za veterane Mija Crnoje, dejal: »Pustimo kategorijo moralno oziroma nemoralno. To je zelo relativno.«

Vendar v vsej tej zgodbi to ni vse. HDZ Mostu oziroma Miru Bulju, ki je v javnost »plasiral« pogodbo o sodelovanju takrat še Ane Šarić, zdaj pa Ane Karamarko za lobista madžarskega Mola, ni ostala dolžna. Saborski poslanec HDZ Andrija Mikulić je od državnega tožilstva in urada za boj proti korupciji in organiziranemu kriminalu zahteval, naj preverijo, na kakšen način je Bulj leta 1999 od obrambnega ministrstva odkupil 80 kvadratnih metrov veliko stanovanje za borih 21.000 evrov, pozneje pa ga je prodal za 90.000 evrov. Zahteval je tudi, naj poslanec Bulj vsem skupaj pojasni, kako je naraščala njegova stopnja invalidnosti, ob vsem skupaj pa je poslanec HDZ tudi objavil tajne podatke iz Buljevega zdravniškega kartona. In tako poskrbel za nadaljevanje piarovske afere v piarovsko-zdravstveno, ki je za ene skrb vzbujajoča, za druge na političnem prizorišču pa nekoliko celo zabavna.