Bandićgate: iz Remetinca proti Strasbourgu

Pravniki, ki branijo šefa Zagreba Milana Bandića, opozarjajo na pravne luknje.

Objavljeno
25. november 2014 18.10
Dejan Vodovnik, Zagreb
Dejan Vodovnik, Zagreb
Zagreb – »Najprej po mnenje na ustavno sodišče, če bo treba, pa še na Evropsko sodišče za človekove pravice,« napoveduje nadaljevanje pravnega boja, v katerem je osrednji igralec prvi mož Zagreba Milan Bandić, njegova odvetniška ekipa, z Marijanom Hanžekovićem na čelu.

Poročali smo že, da hrvaški organi pregona in tožilstvo bremenijo Bandića in še 15 oseb ter dve podjetji zlorabe položaja, utaje davkov in carin ter trgovanja z vplivom, s čimer so mestu Zagreb domnevno povzročili škodo v višini dobrega poltretjega milijona evrov. Med osumljenimi so Zagrebački holding, direktorja dveh podjetij, drugi pa so večinoma zaposleni v mestni upravi. Policija jih je prijela pred nekaj več kot mesecem dni. Štirim so takoj po zaslišanjih dovolili, da se branijo s prostosti, tri pa so že prejšnji mesec iz zapora v Remetincu izpustili na prostost za plačilo varščine.

Zdaj je, po plačilu v hrvaškem pravosodju rekordne varščine skoraj dva milijona evrov, na prostosti tudi Milan Bandić, vendar pod številnimi pogoji. Med drugim se mora izogibati stiku z več kot dvesto ljudmi, ki jih je tožilstvo predlagalo za priče. Poleg tega ne sme opravljati svojih županskih nalog, da ne bi ponovil kaznivih dejanj, ki jih je osumljen. Temu pogoju bi se lahko izognil, če bi odstopil s položaja župana, a je to zavrnil. Sme pa opraviti svoj redni jutranji tek, popiti kavico v katerem od njemu ljubih lokalov in oditi v nabavo na osrednjo tržnico …

Dobra dva tisočaka za nedelo

Omenjeno postavljanje pogojev je povzročilo precej pomislekov. Najprej, da bo za svoje nedelo še naprej prejemal od 17.000 do 18.000 kun (od 2200 do 2400 evrov) županske plače. Sodišče je namreč odločilo, da Bandić lahko opravlja vlogo prvega moža Zagreba le protokolarno, pooblastila pa je tako ali tako že predal svoji namestnici Sandri Švaljek. Ali je vse to prav ali ne, naj odločijo ustavni sodniki, menijo Bandićevi odvetniki.

Pomisleke imajo odvetniki tudi zaradi 43. člena hrvaškega zakona o lokalni samoupravi, ki določa, da je župan Zagreba, kljub temu da je prenesel operativna pooblastila, še vedno javna oseba, ki odgovarja za delovanje mesta. Odvetniki pa tudi pravijo, da v primeru Bandić sploh ni trdne pravne podlage za sprožitev postopkov pred sodiščem, ampak naj bi bili vsi očitani mu prekrški v pristojnosti – inšpekcije za delo.

Dva milijona evrov varščine za Bandića je založil eden njegovih odvetnikov Marijan Hanžeković, ki je za to najel bančno posojilo. Hanžeković velja za enega najbogatejših hrvaških odvetnikov, njegova odvetniška družba je lansko leto končala z več kot milijonom evrov dobička. Dela za velike stranke, med katerimi sta tudi komunalno podjetje Zagrebački holding in zagrebška mestna uprava.

Poleg Bandića je bilo na svobodo izpuščenih vseh osem osumljencev v aferi Agram razen lastnika podjetja Bamgrad projekt Branka Mihaljevića, ki bo te dni, kot so poročali mediji, namesto gotovine varščino plačal s hipoteko na nepremičnine v vrednosti 921.000 evrov.

Bandićeva odvetniška ekipa, z Marijanom Hanžekovićem na čelu, je že napovedala, da bo te dni sprožila ustavno tožbo, če bo treba, pa bodo šli dlje, pred evropsko komisijo in tudi do Evropskega sodišča za človekove pravice, samo da dokažejo, da se je hrvaško pravosodje v primeru Bandić zmotilo.

Najprej varščina, nato še nakup časopisne hiše

Le nekaj dni po odmevnem plačilu varščine za prvega moža Zagreba pa se je odvetnik Marijan Hanžeković vnovič znašel v središču pozornosti. Po predstečajni poravnavi je namreč prevzel največjo časopisno hišo na Hrvaškem Europapress Holding, ki je založnik vodilnih dnevnih in tedenskih časopisov, kot so Jutarnji list, Slobodna Dalmacija in Globus. Glavna skupščina EPH je namreč te dni potrdila odločitev iz predstečajne poravnave in spremenila lastniško strukturo zagrebškega podjetja. Hanžeković, ki sicer velja za enega najvplivnejših in najbogatejših odvetnikov na Hrvaškem, večina njegovih odvetniških poslov je povezana z državo in javnimi podjetji, poleg tega pa je tudi lastnik farmacevtskega podjetja Genera – je prevzel 18,5 milijona evrov dolgov EPH do banke Hypo Alpe Adria, ki so jih preoblikovali v osnovni kapital podjetja. S tem je dobil 90-odstotni delež EPH. Po petodstotni delež imata dosedanja lastnika EPH Ninoslav Pavić in Westdeutsche Allgemeine Zeitung Medien Gruppe (WAZ), ki sta pred začetkom postopka poravnave imela po 50 odstotkov EPH.