Hrvaška »metla« za Srbe

Hrvaška evropska poslanka Ruža Tomašić bi svojo državo očistila Srbov.

Objavljeno
10. maj 2015 23.29
Dejan Vodovnik, Zagreb
Dejan Vodovnik, Zagreb
Zagreb – »Naj molijo, da ne bomo počistili svojega dvorišča, kajti če bomo začeli čistiti, bo še zelo veliko Srbov iz Hrvaške moralo oditi v Srbijo,« je dejala Hrvaška evropska poslanka in predsednica Hrvaške konservativne stranke (HKS) Ruža Tomašić in povzročila val odzivov.

Tomašićeva, sicer tudi predsednica Hrvaške konservativne stranke, prej pa je vodila skrajno desno Hrvaško stranko prava – Ante Starčević, ki je v predvolilni koaliciji s HDZ, se je med nedavnim obiskom v Vukovarju tako odzvala na izjavo srbskega ministra za delo Aleksandra Vulina, ki je ocenil, da mora Hrvaška pri postopkih za vojne zločine najprej počistiti pred svojim pragom oziroma svoje dvorišče, nato pa lahko opozarja druge.

Idološki naboj, ki ga je »izstrelila« kontroverzna Ruža Tomašić, je, razumljivo, povzročil val odzivov, pomislekov, očitkov in vsega, kar kaj takega lahko v trenutku nenehnih napetosti, v katerem sta sosedi Hrvaška in Srbija, povzroči. V Srbiji so skočili na noge, v srbskem časniku Blic pa so Tomašićevo predstavili kot »hrvaškega Šešlja v krilu«. Izpostavili so, da si hrvaška evropska poslanka prizadeva za etnično čiščenje. Navedli so tudi izjavo srbskega zunanjega ministra Ivice Dačića, ki pričakuje, da se bo hrvaški državni vrh ogradil od podobnih izjav.

Nekaznivi elementi sovražnega govora

Še posebej ostro se je odzval zunanji minister Bosne in Hercegovine Igor Crnadak, ki je izjavo hrvaške političarke označil za fašistično, »temačno in že zdavnaj zastarelo.« Po njegovem mnenju je Tomašićeva grozila Srbom in jih je žalila kot narod. Takšne izjave pa so škodljive tudi za idejo EU in proces sprave v regiji, je dodal v sporočilu za javnost.

Med prvimi, ki so se na Hrvaškem odzvali na omenjeno izjavo političarke, ki je postala znana tudi po nič kaj tolerantni izjavi, da »pripada Hrvaška Hrvatom, vsi drugi pa so gostje«, so bili v vladnem Istrskem demokratskem zboru (IDS). Ocenili so, da gre za neprimerne in nesprejemljive izjave, od Tomašićeve pa so zahtevali, naj se opraviči vsem hrvaškim državljanom, še posebej pripadnikom srbske manjšine. Za Zorana Pusića, predsednika Državljanskega odbora za človekove pravice je bila izjava neprimerna, pojasnil pa je, da »politiki, ki svoje sovraštvo imenujejo domoljubje, pravzaprav sramotijo Hrvaško.« Tudi hrvaška varuhinja za človekove pravice Lora Vidović je izjavo Tomašićeve ocenila kot diskriminatorno, češ da ne prispeva k strpnosti v družbi in ne spodbuja sožitja. Je pa k vsemu skupaj v zagrebškem Večernjem listu odvetnica Vesna Alaburić dodala, da ima govor Ruže Tomašić nekaj elementov sovražnega govora, vendar pa ni kazniv, zato je zanjo povsem razumljivo, da se hrvaško pravosodje na izjavo ne odzove.

»Vse, kar sem rekla, je res!«

Izzvana z vsemi očitki in valom obsodb se je zdaj vnovič oglasila hrvaška evropska poslanka in predsednica Hrvaške konservativne stranke ter v pismu članom in prijateljem sporočila, da je vse, kar je dejala – resnica. V pismu je še zapisala, da sta morala Franjo Tuđman in takratni vladajoči HDZ v imenu mirne reintegracije hrvaškega Podonavja »označiti nekaj imen četnikov, ki so sodelovali v vojnih zločinih, da bi le bili zajeti v hrvaški zakon o splošni amnestiji, ki ga je Hrvaška sprejela leta 1996, z njim pa je udeležencem upora proti državi oprostila kazniva dejanja med vojno. Ob tem je omenila, da je treba razveljaviti hrvaški zakon o amnestiji. Po njeni oceni bi v tem primeru iz Hrvaške odšlo več kot 1700 Srbov, ki naj bi, po njenih besedah, bili povezani z vojnimi zločini. Za zapik pa je še dodala, da Srbi uporabljajo Hrvaško kot samopostrežbo in blagajno, ne da bi karkoli prispevali. »Poln kufer imam posameznih hrvaških Srbov, ki so rojeni na Hrvaškem, vendar jim je bolj malo mar zanjo; edino kar na Hrvaškem marajo, pa so hrvaške kune,« je še zapisala Tomašićeva.