Evrovizija 2015: Veseli popevkarski teden

Ne glede na vreme si Avstrija od 60. izbora pesmi Evrovizije obeta več kot 38 milijonov evrov dobička.

Objavljeno
20. maj 2015 18.43
AUSTRIA-ENTERTAINMENT-EUROVISION-SONG-CONTEST
Boris Čibej, zunanja politika
Boris Čibej, zunanja politika

Dunaj – Edini sovražnik, ki ga imajo v dobro pripravljeni avstrijski prestolnici, kamor so se množice zgrnile neposredno opazovat volitve za novo prvo »evropsko« popevko, so nevihte. Ne glede na vreme si Avstrija od 60. izbora pesmi Evrovizije obeta več kot 38 milijonov evrov dobička.

»Fuj, a jih ni sram? Da tole predstavlja tvojo državo? Prebegnite v Rusijo,« se je v svojem maternem jeziku zgražal fant v skupini ruskih turistov, ko se je na ogromnem platnu, kjer so v torek zvečer prikazovali neposredni prenos prve evrovizijske polfinalne tekme, pojavila lanskoletna zmagovalka in letošnja povezovalka programa Konchita Wurst. Rusi, ki so prišli navijat za svojo predstavnico, so stali sredi več kot tisočglave množice ljudi s celega sveta, ki se je kljub neprijaznim vremenskim napovedim zbrala na brezplačni predstavi pred mestno hišo. Tam so postavili posebno evrovizijsko vas, kjer države za 12.000 evrov najemajo stojnice, na katerih delijo propagandno-turistične letake, zvečer pa obiskovalcem predstavljajo modne dosežke in prikazujejo popevkarska tekmovanja tistim, ki niso uspeli ali hoteli kupiti vstopnic za kar dvanajst različnih velikih prireditev v Stadthalle v tem tednu, na katerih pričakujejo več kot 100.000 obiskovalcev. Tem se dežja ni treba bati tako kot »zastonjkarjem«, ki so morali v torek zvečer izpred mestne hiše bežati pred nevihto.

Tovrstne dogodke za širše občinstvo spremlja tudi kopica zasebnih zabav ter številne promocijske predstavitve držav in njihovih popevkarskih predstavnikov, kakršno je v ponedeljek pripravila tudi Slovenija. Dogodek je duhovito, a bistroumno povezoval televizijski voditelj Igor Bergant, na njem pa so državo reklamirali smučarska prvakinja Tina Maze, letošnja slovenska evrovizijska tekmovalca iz skupine Maraaya, gospodarski minister Zdravko Počivalšek in izvrstni slovenski vinarji.

Stroški prireditve, ki bi morali po predvidevanjih znašati od 25 do 27 milijonov evrov, so se povišali in so zrasli na 35 milijonov evrov, je že pred enim mesem priznal predstavnik organizatorja prireditve, voditelj na avstrijski nacionalni televiziji ORF Andi Knoll. Toda v Avstriji, zlasti pa v njeni prestolnici, kjer v teh dneh ni lahko najti proste hotelske sobe, pričakujejo, da jim bo Evrovizija prinesla tako takojšnji dobiček kot mednarodno promocijo, saj vseevropski popevkarski festival spremlja okoli 1700 poročevalcev. V nacionalni turistični agenciji, ki je za promocijo države v času prireditev namenila 1,2 milijona evra, so na začetku aprila še skromno napovedovali, da bo država zgolj s prireditvijo zaslužila okoli 26,5 milijona evrov. A po raziskavi, ki jo je pred kratkim objavil dunajski Inštitut za napredne študije, se državi obeta več kot 38 milijonov evrov dobička, največ od tega pa bo dobilo mesto Dunaj, ki je iz svojega proračuna za prireditev prispevalo 11,7 milijona evrov. V mošnjiček zvezne prestolnice bo predvidoma kapnilo 27,8 milijona evrov, zaradi prireditve pa so odprli tudi 416 novih delovnih mest.

(Dieter Nagl/AFP)

V središču Dunaja, kjer so okrepili mestni prevoz, prometnikom pa se je pridružilo 50 dodatnih policistov, se po novem oglaša glasba kar iz pokrovov cestnih jaškov, v katere so vgradili posebne zvočnike. Nekatera križišča v centru mesta so popestrili semaforji za pešce, na katerih so tradicionalne posamične in stilizirane figure, ki pri rdeči luči stojijo, pri zeleni pa korakajo, zamenjali počlovečeni heteroseksualni in homoseksualni pari v družbi s srčkom. Samo za zamenjavo semaforjev so porabili 63.000 evrov, ki bi jih lahko bolj koristno uporabili za pomoč revnim in brezposelnim, je mestne oblasti takoj napadel Toni Mahdalik iz desničarske svobodnjaške stranke. Ne glede na populistične kritike so se na Dunaju odločili, da bodo semaforje obdržali, o podobni akciji hkratnega osveščanja o prometni varnosti in strpnosti med ljudmi pa zdaj razmišljajo tudi v bavarski prestolnici München.