Gruevski: Politično manjšino so podprle tuje tajne službe

Gruevski je hotel svetu pokazati, da nanj lahko računajo kot na del rešitve.

Objavljeno
19. maj 2015 23.50
Nadaljevanje protestov proti vladi Nikole Gruevskega Skopje 19.5. 2015
Vili Einspieler, zunanja politika
Vili Einspieler, zunanja politika
Skopje – Glavni akterji političnega boja na ulicah so danes preštevali nasprotnike in podpornike oblasti. Po uradni policijski oceni je bilo na provladnem shodu približno 90.000 ljudi, podporniki Nikole Gruevskega pa so prepričani, da jih je bilo več kot na protivladnem protestu.

Po zgledu demonstrantov, ki so se utaborili pred vladno palačo, kjer nameravajo ostati vse do odstopa premiera, si je več deset njegovih privržencev postavilo tabor pred parlamentom. V makedonski prestolnici vsi čakajo tudi na novice iz Strasbourga, kjer se poskušata na pogajanjih pod okriljem evropskega parlamenta dogovoriti Nikola Gruevski in vodja opozicije Zoran Zaev.

Ploha očitkov na Zaeva

Cilj shoda podpornikov vlade je bil, kot je v kar štiridesetminutnem govoru pojasnil Gruevski, podpreti državo v teh težkih trenutkih in dati glas vsem tistim, ki se borijo za Makedonijo. Gruevski se je na mitingu zdel zelo kljubovalen, vodji levo usmerjene opozicijske Socialdemokratske zveze Makedonije (SDSM) Zoranu Zaevu je sporočil, da je shod nazoren dokaz, da mu z montiranimi posnetki in terorističnimi tolpami ni uspelo zrušiti vlade. Po njegovih besedah je opozicija zmotno mislila, da bodo pokleknili, dobila pa je odgovor, da se Makedonija, ki je močna, ne predaja. Poudaril je, da se ne bo predal. Gruevski je Zaevu očital, da poskuša z destrukcijo in destabilizacijo prevzeti oblast, da gre za diktaturo politične manjšine, ki jo podpirajo tuje tajne službe, ter da Makedonija ne potrebuje premiera, ki brez sramu krade in laže. Poudaril je, da je njegov cilj vstop Makedonije v EU in Nato.

Govorniki so SDSM obtožili, da sodeluje s teroristi in uresničuje ukrajinski scenarij ter izvaja psihološki teror nad narodom. Ponavljali so stališča premiera in izrazili vso podporo vladi. Na shodu so prebrali pisma podpore vladi, na vsesplošno odobravanje množice pa je naletela predvsem podpora nemške kanclerke Angele Merkel, nekdanjega francoskega predsednika Nicolasa Sarkozyja in Evropske ljudske stranke.

Nekateri analitiki ocenjujejo, da se Gruevski zaveda, da obstaja le ena rešitev. Z mitingom je menda hotel svetu pokazati, da nanj lahko računajo kot na del rešitve krize. Ali so protivladni protestniki podrli mit, da različne etnične skupnosti ne morejo živeti skupaj, bo pokazal čas.