Hrvaški veterani: tragedija za tragedijo

Ena umrla veteranka, številnim je slabo, zdaj pa se je 50-letni veteran celo zažgal.

Objavljeno
28. oktober 2014 19.46
Dejan Vodovnik, Zagreb
Dejan Vodovnik, Zagreb
Zagreb – »To se ne bo dobro končalo,« je rdeča nit številnih komentarjev na proteste veteranov hrvaške domovinske vojne, ki že skoraj deset dni vztrajajo pred stavbo ministrstva za veterane. Poleg vsega se je na prizorišču protesta polil z bencinom in zažgal 50-letni veteran.

Pripeljal se je s taksijem, po pozdravih s tem in onim je odšel do vhoda v stavbo ministrstva za veterane, se polil z bencinom – in zažgal. Na pomoč so mu nemudoma priskočili kolegi, celo prva pomoč je prišla rekordno hitro, vendar niso mogli preprečiti, da veteran B. Č. ne bi dobil 40-odstotnih opeklin. Zdravniki pravijo, da bo zdravljenje dolgotrajno, vendar pa je zunaj življenjske nevarnosti.

Dogodek je še bolj razvnel strasti, povezane s protesti veteranov, ki pred stavbo hrvaškega ministrstva za veterane zahtevajo takojšnje odstope vrha ministrstva, na čelu s Predragom Matićem – Fredom. »Po tem, ko je pred dnevi pred stavbo ministrstva in med protestom umrla naša veteranka Nevenka Topalušić, se je zdaj zgodila nova tragedija. Ljudje umirajo, oblasti pa to ni mar,« je za zagrebški Večernji list dejal Ante Deur, predsednik Zbora gardijskih brigad. Dodal je, da prav premier Zoran Milanović z izjavami dokazuje, da »ni odgovoren politik«. Mimogrede: reševalci in prva pomoč imajo sicer veliko dela, saj so pred dnevi s prizorišča protestov odpeljali tudi nekaj veteranov, sicer 100-odstotnih invalidov, ki jih je obšla slabost.

Ne gre za denar, ampak za odnos

Očitki se vrstijo in letijo na vse strani. Protestniki, ki so danes v šotoru, postavljenem pred stavbo ministrstva za veterane, organizirali okroglo mizo o veteranski problematiki, napovedujejo, da bodo vztrajali, na poziv predsednika sabora Josipa Leka, naj pridejo svoje težave predstavit v sabor, pa so odvrnili, da »se zahvaljujejo za vabilo, vendar nameravajo v sabor priti šele tedaj, ko bodo odstopili minister Matić, njegova namestnica Vesna Nađ in pomočnik Bojan Glavašević«.

Premier Milanović po mnenju nekaterih dokaj hladno opazuje to vroče dogajanje, protestnike pa je med drugim tudi pozval, naj se razidejo, hkrati pa jim zagotovil, da veteranom ne bo nihče nič vzel. Eden od veteranov – in organizatorjev – Đuro Glogoški je dejal, da vsaj za zdaj veterani ne bodo zahtevali Milanovićevega odstopa, pa da je »vse odvisno od pogovorov oziroma dialoga, ki ga pa za zdaj ni«.

Veterani trdijo, da ne gre le za denar in napovedi, da naj bi država »rezala« tudi njihove pokojnine in veteranske dodatke, ampak predvsem za odnos države in družbe do njih, postavljen šotor pred stavbo ministrstva pa je pravzaprav le simbol vsega tega. »Naš interes je, da končno začne nekdo skrbeti za državljane Hrvaške. Največjo moč pa ima prav Zoran Milanović,« pravi eden bolj znanih veteranov, sicer pa tudi lastnik varnostne službe, Josip Klemm.

Nobena skrivnost ni, da je dogajanje pred stavbo ministrstva za veterane hrvaške domovinske vojne na Savski cesti že prvi dan prešlo mejo »zgolj protesta« in vstopilo v – politične vode. Prav tako je splošno znano, da je več let po domovinski vojni na Hrvaškem vladajoča HDZ širila ugodnosti vojnim veteranom, s čimer si je povečevala svojo volilno bazo, hkrati pa tudi utrjevala preveliko odvisnost prebivalstva iz nerazvitih predelov od socialne pomoči in pomoči veteranom.

Le politična manipulacija?

Zdajšnja levosredinska oblast spričo obubožane državne blagajne, ki je tik pred bankrotom, pa išče številne poti, kako omejiti (pre)številne ugodnosti, ki so jih deležni (pre)številni državljani. Ne nazadnje tudi veterani, za katere vlada pravi, da gre za eno najobčutljivejših skupin, s katero pa je tudi zelo lahko manipulirati. Med vrsticami pa daje vedeti, da gre med protestom pravzaprav le za – politično manipulacijo. Veterani to obtožbo, razumljivo, odločno zavračajo.

Na Hrvaškem je v času pred predsedniškimi volitvami kriza segla v vse pore družbenega in gospodarskega življenja, levosredinska kukuriku oblast je že pred časom izgubila zaupanje državljanov, v javnomenjskih raziskavah pa drsi iz meseca v mesec. Zdaj jo je po priljubljenosti prehitela celo novonastala stranka ORaH, ki jo vodi odpadanica iz SDP Mirela Holy, na prvem mestu pa je s skoraj 7-odstotno prednostjo desni HDZ. Zato je razumljivo, da je veterane že obiskala predsedniška kandidatka HDZ Kolinda Grabar Kitarović in poudarila, da so »veterani temelj hrvaške države«. Z levice pa je veterane doslej obiskal le prvi mož sabora Josip Leko.