Italijanski sindikati proti Renzijevim reformam

Osemurna splošna stavka je prizadela javni promet, bolnišnice, šole in javno upravo po vsej državi.

Objavljeno
12. december 2014 13.51
ITALY-UNION-STRIKE-GOVERNMENT
Ma. Ja., Delo.si
Ma. Ja., Delo.si

Rim − Na ulicah več kot 50 italijanskih mest se je ob današnji splošni stavki v javnem in zasebnem sektorju na protestih proti načrtovani reformi trga dela in varčevanju zbralo na tisoče ljudi.

Osemurna splošna stavka, ki sta jo pripravila največja italijanska sindikata CGIL in UIL − tretji največji italijanski sindikat CISL se stavki ni pridružil, čeprav je tudi sam kritičen do predvidene reforme −, je po navedbah Reutersa prizadela javni promet, bolnišnice, šole in javno upravo po vsej državi.

Stavka je sicer prva v desetih mesecih, odkar je na oblasti premier Matteo Renzi, in hkrati tudi prva proti levosredinski vladi, ki je s sindikati ponavadi v dobrih odnosih. Premier Renzi se sicer ne sooča le z nasprotovanjem sindikatov, ampak tudi z nejevoljo v lastni levosredinski Demokratski stranki − kar nekaj njenih članov se je namreč danes pridružilo protestnikom. Renzi, ki pravi, da spoštuje pravico sindikatov do stavkanja, kljub temu napoveduje, da bo vztrajal pri reformah. Prepričan je, da so za obuditev gospodarstva in zaposlovanja potrebni odločnejši prijemi. Brezposelnost v Italiji je namreč na rekordni ravni, med mladimi je kar 40-odstotna.

A sindikati menijo, da predlagana reforma razmer ne bo izboljšala. Najglasneje nasprotujejo reformi trga dela, znano tudi kot Jobs Act, ki podjetjem v črnih časih omogoča lažje odpuščanje delavcev ter močno omejuje pravice do ponovne zaposlitve tistih, ki so bili neupravičeno odpuščeni, Sindikati tudi menijo, da je breme reforme in varčevanja nesorazmerno in nepravično naloženo na pleča delavcev. »Vlada mora spremeniti svojo politiko do zaposlovanja,« je dejala Susanna Camusso, vodja italijanskega največjega sindikata CGIL, ter dodala, da nova reforma ne bo oživila gospodarstva in odprla novih delovnih mest.