Končno še uradno povabilo hrvaški predsednici

Po sedmih neuradnih srečanjih je slovenski predsednik tudi uradno povabil hrvaško kolegico na srečanje.

Objavljeno
31. avgust 2015 12.10
PAHOR FISCHER KOLINDA-KITAROVIĆ
Dejan Vodovnik, Zagreb
Dejan Vodovnik, Zagreb

Zagreb – Srečanje slovenskega predsednika Boruta Pahorja s hrvaško kolegico Kolindo Grabar Kitarović na evropskem forumu v Alpbachu je bilo njuno tokratno prvo srečanje po izbruhu julijske arbitražne afere, ki še kar traja. Sicer pa sedmo neuradno.

Po seriji neuradnih srečanj pa se je, kot se zdi, včeraj le zgodil napredek. Slovenski predsednik Borut Pahor je namreč hrvaško kolegico Kolindo Grabar Kitarović tudi uradno povabil na uradni obisk v Ljubljano. »Čas je, da postaviva piko na i vsem najinim dosedanjim neuradnim srečanjem,« je dejal slovenski predsednik v izjavi za avstrijske medije. Seveda se je v njej dotaknil arbitraže, dejal je, da so stališča obeh držav glede afere znana, »državi se v stališčih razhajata,« bolj kot to, pa je dejal, da sta oba sogovornika »v pogovoru potrdila prijateljske odnose med državama«.

Prijateljstvo, kljub nesoglasjem

Hrvaška predsednica Kolinda Grabar Kitarović je dodala, da sta se »pogovarjala zelo konstruktivno in prijateljsko, saj sta Slovenija in Hrvaška prijateljski državi, odnosi med nami pa se morajo nadaljevati v tej smeri, ne glede na razlike v stališčih glede arbitraže, ki ostajajo«. Povedala je še, da je bil v petek pri njej na poslovilnem obisku dosedanji slovenski veleposlanik v Zagrebu Vojko Volk (zadnji dan njegovega mandata se izteče prav danes ob polnoči, op. a.), s katerim sta se pogovarjala o odnosih med državama v zadnjih nekaj letih in ugotovila, da so bili korektni. Na mesto Volka prihaja Aleksander Geržina.

Hrvaška predsednica je v izjavi izrazila zadovoljstvo tako z rastjo blagovne menjave med državama kot s sodelovanjem v okviru Evropske unije, zveze Nato in na dvostranski ravni. Kot vemo, se je po vstopu Hrvaške v EU blagovna menjava med državama povečala za več kot deset odstotkov.

Vrsta neformalih delovnih kosil in idiličnih podob

Kot sta dala vedeti hrvaška predsednica in slovenski predsednik, vsaj za zdaj, vse do končnega dogovora o uradnem srečanju, ostaja pri njunih sedmih neformalnih srečanjih. Če izzvzamemo protokolarno (uradno) srečanje ob februarski inavguraciji hrvaške predsednice, sta se Pahor in Kolinda Grabar Kitarović prvič sešla, seveda neformalno, letošnjega marca na Otočcu ob Krki. Iz predsednikovega urada so takrat skopo sporočili, da sta se na delovnem kosilu pogovarjala »o krepitvi prijateljstva med sosednjima narodoma in državama. Izmenjala sta tudi poglede in predloge o sodelovanju v evroatlantskih integracijah ter skupnih regionalnih pobudah.«

Srečala sta se tudi v Logarski dolini, na srečanju predsednikov Slovenije, Avstrije in Hrvaške, kjer je nastala tudi skupna idilična fotografija slovenskega predsednika in njegove hrvaške kolegice. Njuna fotografija je bila medijem poslana še z njunega majskega srečanja, seveda, neformalnega, v Opatiji. Šlo je za še eno v vrsti delovnih, vendar neformalnih kosil. Sporočilo pa je bilo spet skopo in spet naj bi šlo za krepitev prijateljstva med sosednjima narodoma in državama.

September ali oktober?

Neuradno je sicer slišati, da naj bi se uradno srečanje slovenskega predsednika in hrvaške predsednice, na podlagi včerajšnjega Pahorjevega povabila, vendarle zgodilo, bržkone »že septembra, najkasneje pa oktobra,« vendar o tem niti na eni niti na drugi strani še ne želijo govoriti. Mimogrede: prvi uradni obisk hrvaške predsednice na tuje po njeni prisegi je bila njena pot v Bosno in Hercegovino, njena prva neuradna pot pa je bila, ko se je odpravila na kosilo z Borutom Pahorjem na Otočec ob Krki.

Odnosi med država niso na ravni, ko bi smeli govoriti, da gre za odlične odnose. Napetosti ne manjka, v vsakem trenutku pa je mogoče zaslediti posledice t. i. arbitražnega nesporazuma oz. afere, ki jo je zanetila julijska objava posnetkov pogovorov med slovenskim članom arbitražnega sodišča Jernejem Sekolcem in agentko Simono Drenik, čemur je sledil odstop Zagreba od arbitražnega postopka in niz drugih zapletov. Navsezadnje je to pokazalo tudi nedavno polurno srečanje slovenskega premiera Mira Cerarja in njegovega hrvaškega kolega Zorana Milanovića, s katerim se je sestal med konferenco o Zahodnem Balkanu na Dunaju. »Pojasnila sva vsak svoje stališče in se razšla,« je takrat dejal slovenski premier in dodal, da obe državi vztrajata pri svojih stališčih.

Hrvaška predsednica Kolinda Grabar Kitarović bo gostja tudi na današnjem Strateškem forumu na Bledu.